logo

“1 MAYIS’TA TANDOĞAN’DA OLACAĞIZ”

Atatürkçü Düşünce Derneği, 1 Mayıs’ta emek mücadelesinde Türk-İş’i desteklemek üzere Tandoğan’da olacağını açıkladı…
Atatürkçü Düşünce Derneği açıklamasında çalışanların haklarının AKP iktidarının sistemli politikalarıyla kararlı olarak zedelendiğini belirtti…
Atatürkçü Düşünce Derneği, işsizlik artışı, çalışma yaşamını sendikasızlaştırma uygulamaları ile AKP iktidarının kıdem tazminatı ve performans kriteri çalışmalarına dikkat çekti…
Çalışanların hakları AKP iktidarının sistemli politikalarıyla kararlı bir biçimde zedelenmektedir.
AKP’nin üretimi dışlayan küreselleşmeci ekonomi politikaları sonucunda işsizlik Cumhuriyet tarihinin en yüksek noktasına çıkmıştır. İşsizlik özellikle gençler arasında gün geçtikçe artmaktadır. Kamuoyu anketleri, “geleceğimiz” dediğimiz gençlerin arasında geleceğini ülkemiz Türkiye yerine yurtdışında arama eğiliminin giderek yükseldiğini ortaya koymaktadır.
AKP iktidarı çalışanların “kıdem tazminatı” konusunda kazanılmış haklarını da geriletmeyi hedeflemektedir. Üzerinde çalışıldığı belirtilen modellerin ortak yanı çalışanların mevcut sisteme göre hesaplanan haklarının hem miktar hem de zaman olarak tırpanlamayı öngörüyor.
AKP, çalışanların örgütlülüğünü de hedefine almıştır. Sendika hakkını daraltan yasal düzenlemelerin yanında uygulamada da çalışanların sendikal örgütlülüğü fiilen engellenmeye çalışılmaktadır. Sendika üyeliğinin işten çıkartma gerekçesi olabileceği algısı siyasi iktidar eliyle güçlendirilmektedir.
AKP iktidarı çalışanların haklarına bir ağır darbeyi de “performans kriteri” arayışıyla vurmanın peşindedir. “performans kriteri” uygulaması memurların 657 sayılı yasada öngörülen çalışma güvencesini yok edecek bir düzenlemedir.
Atatürkçü Düşünce Derneği, bu gerekçelerle 1 Mayıs’ta Türk-İş’i desteklemek üzere Tandoğan’da emek mücadelesinin yanında olacak.

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?