logo

26 Şubat 2021

16 Canımız son şehitlerimiz olsun


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım;

     Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.

     İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.

     Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.

     Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyor ve öldürüyor.

     Normalde, düşmanı öldürmenin dışında başka yollarla alt etmek mümkün olabilir . 

     Fakat, kendisine  müslüman diyen toplumlarda öldürmek dışındaki seçenekler devre dışı kalmış, onun için tek çözüm silahlı çözüm olarak görülüyor.

     Hal böyle olunca, bu topraklarda insanlık büyük bir travma yaşıyor, kaotik bir durum söz konusu. Öyle bir aşamadayız ki, bütün kavramlar iç içe geçmiş haklıyı haksızı, yanlışı, doğruyu ayırt etmek olanaksız . 

     Bütün bu vahim koşullara rağmen, yinede çıkış yolu ve çözüm bulmak mümkündür.

     Yeter ki, samimi olalım, niyetimiz salih olsun, insan azim ettiği taktirde başaramayacağı hiç şey yoktur.

     Ben söylemem gereken bir çok şeyi yaşadığımız konjoktürden  dolayı, söyleme hakkımı saklı tutuyorum. Birlikte yaşadığım bu coğrafyanın insanları için duyduğum sorumluluk gereği, doğruları söylemeyi görev olarak kabul ediyorum.

     Yapılması gereken ilk iş, amasız, fakatsız insanı yaşatmak için azami bir efor harcamak.

     Yapılacak ikinci iş,  yaşanan sorunları istismar etmeden tahlillerini doğru yapmak.

     Bu anlamda çok uzun yıllardır Türkiye’nin gündeminde olan terör konusunda bazı noktalara temas edeceğim.

     Özellikle son yıllarda, kim terörist, kim değil konusunda Türk toplumunun kafası hayli karışık, sapla saman birbine karışmış durumda.

     Benim kanaatim birileri terör olayını bilinçli olarak çarpıtıp, istismar ederek hedef şaşırtıp, özelde Türkiye genelde bütün bölgedeki planlarını uyguluyorlar.

     Terör olayıyla ilgili kafa karışıklığını gidermek için.

     Terör doğru tahlil edilmeli, tanısı doğru konulmalı .

     Zira, tahlil ve tanı doğru olursa strateji olur. Strateji doğru olursa taktikler doğru olur, böylece doğru mücadele araçları kullanılır o zaman kısa sürede  başarılı olmamak için hiç bir neden kalmaz ve bu kadar kan akmaz, bu kadar mağduriyet yaşanmaz. Ayrıca finans kapitalistlerin coğrafyamıza ve halklarımıza yönelik planları boşa çıkmış olur.

     Devlet adına konuşan sorumlu  makamdaki görevlerin “intikam aldık” veya “intikam alacağız” sözlerini, söylemlerini doğru bulmuyorum. İntikam kelimesi hissi bir kelimedir, devlet hukukuna ve yasalarına göre yasa dışı bir söylemdir. Devlet hiç bir  kişiden intikam almaz, suçu olanı hukuka göre cezalandırır.  Onun için hiç kimsenin devleti hislerine alet etmeye hakkı yoktur. Çünkü, hislere göre davranıldığı vakit adalet yok olur, dolayısıyla şartlar ne kadar zor olursa olsun, adaletten ayrılmamak icap eder.

     Siyaset kurumu da dahil silah dışındaki bütün araçların devre dışı olduğu, bu günkü süreçte benim sözlerimin ne derece faydası olur bilemiyorum. 

     Dileğim Gara operasyonunda yitirdiğimiz 16 canımız son şehitlerimiz olsun.

    Son sözüm; ülkeyi yönetenlere, bütün kötülükleri yok etmenin ilacı adalettir, eşitliktir, barıştır.

     Diğer seçenekler basarız olmaya mahkûmdur.

Share
1481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...