logo

06 Şubat 2023

2023  OLMADI – GELSİN 2053


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Yıl 2011, Erdoğan başbakan 2023 vaatlerini ve hedeflerini açıklıyor, kişi başına milli gelirimiz 25 bin dolar olacak oldu mu bakalım, olmamış hatta 12 bin dolardan 9900 dolara düşmüş.

     Enflasyon sıfırlanacak dedi oldu mu bakalım olmamış TÜİK’i geç % 150 nin altında değil,

İşsizlik % 5 seviyelerine inecek demişti oldu mu bakalım olmamış % 10.3 olmuş,

     Türk ekonomisi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içinde olacak demişti buda olmamış, 17.’likten 22.’liğe geriledik,

     İhracatımız 500 milyar dolar olacak demişti olmuş mu bakalım 2002 yılı ihracatı 231 milyar dolar olmuş tabi ithalat ve cari açık hiç konuşulmuyor bu ikisi de tarihi rekorlar kırdı.

     2023 hedeflerinin sonucu bu bir tanesi bile tutmamış vaatlerin, tam bir hayal dünyası, 2053 e 30 yıl var Allah uzun ömür versin diyeceğim ama ne kendisi nede bizler normal şartlarda ömrümüz yetmez o tarihi göremeyiz, inanın kesinlikle farklı ülkelerde yaşıyoruz daha doğrusu onlar bu ülkede yaşamıyorlar, kıyma 200 TL., süt 25 TL., tereyağ 250 tl. en basit peynir 100-150 TL., ekmek kısa bir süre için 5 TL. sonra 2053 öylemi kusura bakmayın yemezler.

SİYASET  ASKERİN  İŞİ  DEĞİL

Cumhurbaşkanı aynı zamanda AKP Genel Başkanı Erdoğan Tank paletteki bir konuşmasında muhalefet liderini eleştiriyor, Genel Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanları bunu alkışlıyorlar, bakın beyler;   a l k ı ş l a y a m a z s ı n ı z   alkışlamak onaylamaktır, nokta.  Çünkü sizler 85 milyonu temsil eden silahlı kuvvetlerin komutanlarısınız  Kılıçdaroğlu nun dediği gibi siyaset yapacaksanız o şerefli üniformayı üzerinizden çıkaracaksınız.  Cumhurbaşkanı orada ülkemizde üretilen milli gururumuz olacak bir şeyi anlatır eyvallah, onu tabi ki alkışlayabilirsiniz, bunda sorun yok ama bu alkışınız sizlerin de siyasallaştığını gösteriyor, yakışmıyor bu davranış. Şunu sormak lazım komutanlara, kısa bir süre sonra seçim var ve Erdoğan’ın eleştirip sizin alkışladığınız muhalefet büyük ihtimalle seçimi kazanacak gibi gözüküyor, peki o zaman nasıl bir tavır takınacaksınız, inanın merak ediyorum, göreceğiz bakalım az kaldı.

     15  TEMMUZ  PARALARI  NEREDE

     Geçtiğimiz aylarda bu konu ile ilgili ciddi bir araştırma yapıp, bir yazı yazmıştım. Maalesef hiçbir gelişme yok cevapta yok. 310 milyon TL. şehit yakınları ve gaziler için açılan bir hesapta toplanmıştı, vatandaşların bağışları ile 15 Temmuz’dan sonra, Bakan Derya Yanık “bankada” diyor. Ama, niye vatandaşın bu kişilere ulaştırılması için yatırdığı paranın üzerine çöküldü, hak sahiplerine dağıtılmadı bu para 7 yıldır bankada bunun faizi ne kadardır, bu kişilere maaş bağlandı, ama bu parayla o maaşların uzak yakın ilgisi yok. CHP milletvekili Murat Emir, geçenlerde yine meclis gündemine taşıdı bu olayı her zaman olduğu gibi hiçbir bilgi verilmedi ama inanın az kaldı bunların hepsinin hesabı sorulacak.

     AMİRALLERE  BERAAT

     103   Amiral kanal İstanbul davasında Montrö anlaşması ile ilgili sadece ortak bir açıklama yaptılar, bu subaylar Montrö olayını en iyi bilen insanlar, sen misin fikrini söyleyen saray medyası ve bir çok kişi ve kurum tarafından resmen topa tutuldular, neyse haklarında davalar açıldı ve mahkeme oy birliği ile beraat etmelerine karar verdi yani suçsuzlar.

     Şimdi gelelim; Fuat Oktay, Mustafa Şentop, Hulusi Akar, Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, hatta rütbeleri sökülmeli diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu yurt sever subaylar için ağıza alınmayacak şeyler söylediniz, ağır hakaretler ettiniz ve beraat ettiler yani suçsuzlar, peki sizin bu söylediklerinizi nereye koyacağız şimdi, bence yapacağınız en doğru, en onurlu hareket daha doğrusu size yakışan ülkenin egemenliği ve güvenliği için büyük mücadeleler vermiş olan bu değerli subaylardan çıkıp özür dileyin.

     GÖREVDEN  ALINMALIYDI

     Kim tabi ki, YSK başkanı neden mi görevinin gereklerine aykırı olarak açıklamalar yapıyor da ondan ve görev süresi bitmek üzereyken bunları yapıyor. YSK bir kurul tek başına açıklama yapamazsın bu benim fikrim diyemezsin mesela İmamoğlu için aday olabilir cezası onanırsa adaylığı düşmez isterse yarışabilir ama seçilmesi durumunda mazbatası verilmez seçim yenilenir diyebiliyor, şu an yürürlükte olan TC. ceza kanununun mimarlarından ve C. Bşk. nı Erdoğan’ın çok yakınında olan biri Prf. Dr. İzzet Özgenç bile YSK başkanı Muharrem Akkaya’nın bu açıklamalarına tepki gösterdi bir an önce bu kurumdaki görevinden alınmalı dedi. Ayni YSK başkanı Erdoğan’ın adaylığı için kurulla paylaşmadan bireysel bir çalışma yaptırdığını söyledi, belki aday olamaz belki başka şeyler olur gibi garip garip laflar söyledi şunu sormalı bu kişiye İmamoğlu ile ilgili çok net açıklamalar yapabiliyorsun konuya hâkîmsinde Erdoğan ile ilgili neden açıklama yapamıyorsun bütün Anayasa profesörleri asla olamaz kanun maddesi çok açık ve net dediği halde ama Meclis başkanı, Adalet bakanı ve Erdoğan için sorun yok olabilir diyebiliyorlar gerçi altılı masanın Erdoğan’ın aday olmasına itirazları olmayacak çünkü onunla yarışıp saf dışı etmek istiyorlar bunu da açıkça belirtiyorlar, merakla YSK’ nın kararını bekliyoruz bakalım hukuk ve Adalet mekanizması çalışacakmı.

İNTİKAM DAVASI

Adı Vural Avar emekli korgeneral 84 yaşında Demans ( bunama) hastası akıl melekleri yerinde değil o koşullarda yeterli beslenemiyor, ilaçlarını düzenli alamıyor, koğuşta düşüp kaburgasını kırıyor tüm bu yaşananlara rağmen C. Bşk. nı Erdoğanın yetkisinde olduğu halde tahliyesine izin verilmiyor, bu ne kin, bu ne nefret bitmek bilmiyor dinimizde bile böyle bir şeye izin verilmez ki bu adamlar suçlu değil cümle âlemde biliyor. Daha da ilginç olan Hipokrat yemini etmiş bir doktor ceza evinde tek başına kalmasında sakınca yoktur deyip altına imza atabiliyor yazıklar olsun adam ayakta duramıyor.

Anayasanın 104. Maddesi sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak diyor.

Pişman olduklarına dair bir dilekçe yazarlarsa bırakılacaklar gibi bir şeyler söylendi beyler bu Atatürk çü vatanına yıllarca hizmet etmiş onurlu insanlar asla böyle bir af peşinde koşmadılar, bu şartlarda onlarcası öldü gitti hakkınızı helal edin ne diyelim.

YALAMANIN ŞEKLİ DEĞİŞTİ

AKP Ordu m. vekili  onu da geçtim bu kişi ayni zamanda doktor siyasi tarihimizde görülmemiş bir yalama şekli ile gündeme geldi nemi dedi ( Tayyip ağabey’in ayakkabısını elle yalamamız lazım) cümle düşüklüğüne bakar mısınız doktor beyde, bu cümleyi eğitimsiz  çoban kardeşimiz bile kurmaz, AKP içinden de ciddi tepkiler geldi hatta bir bölümde biz bu kaz kafamızla bile dedi iyide seni kim doktor yapmış feto nun çalınan sorularından mı diyeceğim oda uymuyor çünkü yaşı 70 bu kişi nasıl doktor olabilmiş inanılır gibi değil ama bir gerçek var tekrar vekil olma şansını yakaladı bu yalama ile o kesin gibi, eyyy Ordu lu dostlar bu kararı siz vereceksiniz bu kişiyi iyi tanıyın benden söylemesi.

Kalın Sağlıcakla.

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...