logo

2070’E KADAR SU SORUNU YAŞANMAYACAK

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçe ve 1076 mahallenin de sağlıklı içme suyuna kavuşması için altyapı çalışmaları aralıksız sürerken, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nün baraj ve gölet projeleri ile de 2070 yılına kadar Bursa’da su sıkıntısı yaşanmaması öngörülüyor. DSİ 1. Bölge Müdürü Nazmi Koçak’ı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günümüzün en stratejik konusu olan sağlıklı içme suyu ile ilgili olarak DSİ ile işbirliği halinde çalıştıklarını söyledi.

Gelecek kuşaklara daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent bırakma hedefiyle altyapı ve çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede 1076 mahalleye de sağlıklı içme suyu ulaştırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tüm çalışmalarında ilgili kamu kuruluşları ile ortak projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, içme ve kullanma suyu konusunda da DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ortak yürütülen projeleri değerlendirmek amacıyla DSİ 1. Bölge Müdürü Nazmi Koçak’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette mevcut barajların durumu ve DSİ tarafından inşaatı devam eden ilçelerdeki içme suyu barajları ele alındı.

Önümüzdeki 50 yıl sorun yok
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günümüzün en stratejik maddesinin su olduğunu belirterek, Bursa’da su sorunu yaşanmaması ve tüm yerleşim alanlarına sağlıklı içme suyu ulaştırılması noktasında çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Bu konuda da DSİ ile işbirliği halinde olduklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa hem Uludağ eteklerinde bulunması hem de DSİ’nin yaptığı yatırımlarla su konusunda avantajlı bir şehir. Mevcut Nilüfer ve Doğancı Barajlarımızın kapasitesi normal yağışlarla ihtiyacımızı karşılıyor. Biz sağlıklı içme suyunu tüm bölgelere ulaştırmak için altyapı çalışmalarını yaparken, DSİ de baraj ve gölet imalatlarını sürdürüyor. İznik, İnegöl, Karacabey ve Gemlik’te içme suyu baraj inşaatları devam ediyor. Yakında Mustafakemalpaşa ilçesinde de başlayacak. Çınarcık Barajından Bursa’ya hatların çekilmesi çalışmalarına da DSİ tarafından başlandı. Böylelikle 2070 yılına kadar su sorunu yaşanmayacak. Önümüzdeki 50 yılı aşkın süre yeterli suyumuz var. Bu çalışmalarından dolayı DSİ Bölge Müdürümüze ve ekibine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
DSİ 1. Bölge Müdürü Nazmi Koçak da içme, kullanma ve sulama suyunun yanında kırsalda da taşkın önleme çalışmaları yaptıklarını, 2017 yatırım programında bulunan barajlarla ilgili çalışmaların da hızla devam ettiğini vurguladı.

Share
798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?