logo

639. yıllık bitmeyen coşku

fg_019
Baba Sultan Hazretlerini anma etkinlikleri 639.su geçtiğimiz Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi
AKP Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Kestel Jandarma Komutanı Murat Baytaş, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Ak Parti İlçe Başkanı Necmettin Ekinci, protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Bu yıl 639.’su düzenlenen, yaklaşık 28 bin kinin katıldığı ve adeta bayram havasında geçen Baba Sultan Hazretlerini anma töreninde, çevre illerden gelen misafirlerin çokluğu gözlerden kaçmadı. Mehter takımı konseri ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program mevlidi şerif ve dualarla devam etti.
Programda bir konuşma yapan Babasultan mahallesi muhtarı Fahri Çelik, “639.cusu düzenlenen Babasultan hazretlerini anma gününe katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kestel Belediye Başkanı Yener ACAR, ise; “Anadolunun İslamlaştırılmasında en büyük emek sahibi olan, Horasan erenlerinden biri olan Babasultan Hazretlerini anmak üzere 639. kez huzurundayız. 7 asırdır süregelen bu geleneğin günümüzde yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda mahalle muhtarlığımız ve Kestel Belediyesi olarak yoğun bir çaba içerisindeyiz. Katılımlarından dolayı siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Babasultan hazretlerinin anma gününde 3.5 ton pirinç, 2 dana, 40 küçükbaş hayvan ve yaklaşık 3 ton üzüm hoşafı tüketildiği belirtildi.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?