logo

13 Eylül 2018

Acar’da vizyon var mı?…Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?…ACAR sıfır çekmiş.


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

İki koyunu versen, birini kaybedip gelecek olan yöneticiler Kestel’de söz sahibi olduğundan dolayı, bir adım öte gidemiyoruz.
İsim vermekte hiçbir zaman çekinmediğimi yıllardan beri bizi takip edenler bilir. Evet, mevcut belediye başkanı Yener Acar’dan bahsediyorum.
Bırakın ufukları görmeyi, burnunun ucunu dahi göremeyecek kadar birine teslim ettik ilçeyi, boş meydan da at koşturur gibi bir şeyler yapmaya çalışıyor, ama nafile.
Geçtiğimiz hafta sonu Mudanya’da çok güzel bir konser vardı. Konserleri oldum olası pek sevmem, ama bu konserin tadı da bir başkaydı.
Başkan Hayri Türkyılmaz, Selda Bağcan ile buluşturdu insanları…
Neredeyse, bütün Bursa bu konsere akın etti. Çünkü, konser sonrası yolda yaşanan yoğun trafikten bu net anlaşılıyordu. İnsanları nasıl bir araya toplayacağını, kaynaşmayı ve onların isteklerine nasıl cevap verebileceğini bilen bir başkan ve yönetimi var. Hatta, 12 Eylül Mudanya’nın kurtuluş gününde Suavi’nin konser vereceğinin anonsu bile yapıldı. İlk kez Mudanya’da o kadar kalabalık gördüm, sosyal bir belediyecilik sergileyen Hayri Türkyılmaz, adına mutlu oldum.
Bir de bizim Kestel’e bakalım.
Yıllardan beri adı, şanı duyulmamış insanları getirerek, kalabalık toplamaya çalışmak, ancak Yener Acar ve onun gibi düşünenlerin işi olabilirdi.
Öyle de oluyor ne yazık ki.
Neden, bu ilçede yaşayan insanlar başka ilçelerde düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi göstersin ki, yapamıyorsanız çıkın; “biz bu işi bilmiyoruz” deyin, en azından hak etmediğiniz o koltukları boş yere işgal etmemiş olursunuz.
Mudanya’daki konserde bir çok Kestel’li vatandaşı görmek beni şaşırtmadı aslında. Sosyal etkinliklerin açlığını yaşayan Kestel’liler, kendi ilçelerinde bu tür organizasyonlar yapılmadığından dolayı, çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar.
Hani bir söz vardır ya, “Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” işte onu şu şekilde değiştirmek daha doğru olacaktır, “İlçenin Kültür Sanatından sorumlu kim söyleyin, ben de size başkanın vizyonun söyleyeyim”
14 yıllık bu açlığa son vermek için, seçeceğimiz kişilerin vizyonuna, kültürel, ailesel yaşantısına ve geçmişine bakmak yeterli olacaktır.
14 yıllık uykudan uyanma zamanı geldi geçiyor.

Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?
Bursa medyasında, köşe yazarlığı yapan bazı isimlerin Kestel siyasetine yön vermeye/dizayn etmeye çalışmasına anlam veremeyen kişilerden birisi de benim.
Yıllardan beri süre gelen, memleket ve bölgesel milliyetçiliğin ortadan kalkması için yapılan her türlü faaliyete destek olmaya çalıştık, çalışıyoruz da.
Fakat, geçtiğimiz hafta Bursa Hakimiyet gazetesinde İlhami Yıldız, isimli şahsın yazmış olduğu, “Kestel’de Acar’ın yerine AKP kimi aday gösterecek” yazısının bitişinde, çıkacak olan adayın Erzurum’lu olmasına dikkat çekmesi, ilçemiz adına bölücülük yapmaktan başka bir şey değildir.
Beyinleri geleceğe endeksli olmayan, geçmişte kalmış bu tip yazarlar ilçemizin dahi yolunun nerede olduğunu neredeyse bilmezler.
Kestel’in ne kadar göç aldığını, ne kadar seçmen sayısının bulunduğunu, Seçmenin yapısını, Erzurum’lu seçmenin ne kadar oyu olduğunu, Göçmen vatandaşlarımızın ne kadar oyu olduğunu bilmezler, masa başından atıp tutarlar sadece.
Kestel, nüfus olarak büyüdü. Belki kendi bulunduğu dağ yöresi ile ilçemizi karıştırabilir. Ama, şunu yazmakta fayda görüyorum; Bu saatten sonra kabile milliyetçiliği Kestel’de iş yapmaz, onu savunmaya kalkanlara da, Kestel pirim vermez.
İlçemiz hakkında, köşe yazısı yazan yazarların daha sık Kestel’e gelip, sağlam, ayakları yere basan bilgiler edinip, ona göre değerlendirme yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

ACAR sıfır çekmiş.
Ne kadar doğrudur bilemiyorum. AKP içerisinden aldığım bir duyuma göre; Kestel Belediye başkanı Yener Acar hakkında yapılan anketlerde “sıfır” çekmiş.
İlk anketi, Yener Acar kendisi yaptırmış, kendisinin yaptırdığı ankette, Yener Acar’ı tekrar belediye başkanı görmek ister misiniz sorusuna, deneklerin sadece yüzde 10’u “Evet” cevabı vermiş.
AKP Genel Merkezinin yaptırdığı aynı benzer bir ankette ise, sıfır çekmiş.
Görünen o ki, Kestel’liler Yener Acar’a bir dönem daha katlanmak istemiyormuş aldığımız duyumlara göre..

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...