logo

13 Eylül 2018

Acar’da vizyon var mı?…Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?…ACAR sıfır çekmiş.


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

İki koyunu versen, birini kaybedip gelecek olan yöneticiler Kestel’de söz sahibi olduğundan dolayı, bir adım öte gidemiyoruz.
İsim vermekte hiçbir zaman çekinmediğimi yıllardan beri bizi takip edenler bilir. Evet, mevcut belediye başkanı Yener Acar’dan bahsediyorum.
Bırakın ufukları görmeyi, burnunun ucunu dahi göremeyecek kadar birine teslim ettik ilçeyi, boş meydan da at koşturur gibi bir şeyler yapmaya çalışıyor, ama nafile.
Geçtiğimiz hafta sonu Mudanya’da çok güzel bir konser vardı. Konserleri oldum olası pek sevmem, ama bu konserin tadı da bir başkaydı.
Başkan Hayri Türkyılmaz, Selda Bağcan ile buluşturdu insanları…
Neredeyse, bütün Bursa bu konsere akın etti. Çünkü, konser sonrası yolda yaşanan yoğun trafikten bu net anlaşılıyordu. İnsanları nasıl bir araya toplayacağını, kaynaşmayı ve onların isteklerine nasıl cevap verebileceğini bilen bir başkan ve yönetimi var. Hatta, 12 Eylül Mudanya’nın kurtuluş gününde Suavi’nin konser vereceğinin anonsu bile yapıldı. İlk kez Mudanya’da o kadar kalabalık gördüm, sosyal bir belediyecilik sergileyen Hayri Türkyılmaz, adına mutlu oldum.
Bir de bizim Kestel’e bakalım.
Yıllardan beri adı, şanı duyulmamış insanları getirerek, kalabalık toplamaya çalışmak, ancak Yener Acar ve onun gibi düşünenlerin işi olabilirdi.
Öyle de oluyor ne yazık ki.
Neden, bu ilçede yaşayan insanlar başka ilçelerde düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi göstersin ki, yapamıyorsanız çıkın; “biz bu işi bilmiyoruz” deyin, en azından hak etmediğiniz o koltukları boş yere işgal etmemiş olursunuz.
Mudanya’daki konserde bir çok Kestel’li vatandaşı görmek beni şaşırtmadı aslında. Sosyal etkinliklerin açlığını yaşayan Kestel’liler, kendi ilçelerinde bu tür organizasyonlar yapılmadığından dolayı, çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar.
Hani bir söz vardır ya, “Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” işte onu şu şekilde değiştirmek daha doğru olacaktır, “İlçenin Kültür Sanatından sorumlu kim söyleyin, ben de size başkanın vizyonun söyleyeyim”
14 yıllık bu açlığa son vermek için, seçeceğimiz kişilerin vizyonuna, kültürel, ailesel yaşantısına ve geçmişine bakmak yeterli olacaktır.
14 yıllık uykudan uyanma zamanı geldi geçiyor.

Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?
Bursa medyasında, köşe yazarlığı yapan bazı isimlerin Kestel siyasetine yön vermeye/dizayn etmeye çalışmasına anlam veremeyen kişilerden birisi de benim.
Yıllardan beri süre gelen, memleket ve bölgesel milliyetçiliğin ortadan kalkması için yapılan her türlü faaliyete destek olmaya çalıştık, çalışıyoruz da.
Fakat, geçtiğimiz hafta Bursa Hakimiyet gazetesinde İlhami Yıldız, isimli şahsın yazmış olduğu, “Kestel’de Acar’ın yerine AKP kimi aday gösterecek” yazısının bitişinde, çıkacak olan adayın Erzurum’lu olmasına dikkat çekmesi, ilçemiz adına bölücülük yapmaktan başka bir şey değildir.
Beyinleri geleceğe endeksli olmayan, geçmişte kalmış bu tip yazarlar ilçemizin dahi yolunun nerede olduğunu neredeyse bilmezler.
Kestel’in ne kadar göç aldığını, ne kadar seçmen sayısının bulunduğunu, Seçmenin yapısını, Erzurum’lu seçmenin ne kadar oyu olduğunu, Göçmen vatandaşlarımızın ne kadar oyu olduğunu bilmezler, masa başından atıp tutarlar sadece.
Kestel, nüfus olarak büyüdü. Belki kendi bulunduğu dağ yöresi ile ilçemizi karıştırabilir. Ama, şunu yazmakta fayda görüyorum; Bu saatten sonra kabile milliyetçiliği Kestel’de iş yapmaz, onu savunmaya kalkanlara da, Kestel pirim vermez.
İlçemiz hakkında, köşe yazısı yazan yazarların daha sık Kestel’e gelip, sağlam, ayakları yere basan bilgiler edinip, ona göre değerlendirme yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

ACAR sıfır çekmiş.
Ne kadar doğrudur bilemiyorum. AKP içerisinden aldığım bir duyuma göre; Kestel Belediye başkanı Yener Acar hakkında yapılan anketlerde “sıfır” çekmiş.
İlk anketi, Yener Acar kendisi yaptırmış, kendisinin yaptırdığı ankette, Yener Acar’ı tekrar belediye başkanı görmek ister misiniz sorusuna, deneklerin sadece yüzde 10’u “Evet” cevabı vermiş.
AKP Genel Merkezinin yaptırdığı aynı benzer bir ankette ise, sıfır çekmiş.
Görünen o ki, Kestel’liler Yener Acar’a bir dönem daha katlanmak istemiyormuş aldığımız duyumlara göre..

Share
216 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...