logo

13 Eylül 2018

Acar’da vizyon var mı?…Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?…ACAR sıfır çekmiş.


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

İki koyunu versen, birini kaybedip gelecek olan yöneticiler Kestel’de söz sahibi olduğundan dolayı, bir adım öte gidemiyoruz.
İsim vermekte hiçbir zaman çekinmediğimi yıllardan beri bizi takip edenler bilir. Evet, mevcut belediye başkanı Yener Acar’dan bahsediyorum.
Bırakın ufukları görmeyi, burnunun ucunu dahi göremeyecek kadar birine teslim ettik ilçeyi, boş meydan da at koşturur gibi bir şeyler yapmaya çalışıyor, ama nafile.
Geçtiğimiz hafta sonu Mudanya’da çok güzel bir konser vardı. Konserleri oldum olası pek sevmem, ama bu konserin tadı da bir başkaydı.
Başkan Hayri Türkyılmaz, Selda Bağcan ile buluşturdu insanları…
Neredeyse, bütün Bursa bu konsere akın etti. Çünkü, konser sonrası yolda yaşanan yoğun trafikten bu net anlaşılıyordu. İnsanları nasıl bir araya toplayacağını, kaynaşmayı ve onların isteklerine nasıl cevap verebileceğini bilen bir başkan ve yönetimi var. Hatta, 12 Eylül Mudanya’nın kurtuluş gününde Suavi’nin konser vereceğinin anonsu bile yapıldı. İlk kez Mudanya’da o kadar kalabalık gördüm, sosyal bir belediyecilik sergileyen Hayri Türkyılmaz, adına mutlu oldum.
Bir de bizim Kestel’e bakalım.
Yıllardan beri adı, şanı duyulmamış insanları getirerek, kalabalık toplamaya çalışmak, ancak Yener Acar ve onun gibi düşünenlerin işi olabilirdi.
Öyle de oluyor ne yazık ki.
Neden, bu ilçede yaşayan insanlar başka ilçelerde düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi göstersin ki, yapamıyorsanız çıkın; “biz bu işi bilmiyoruz” deyin, en azından hak etmediğiniz o koltukları boş yere işgal etmemiş olursunuz.
Mudanya’daki konserde bir çok Kestel’li vatandaşı görmek beni şaşırtmadı aslında. Sosyal etkinliklerin açlığını yaşayan Kestel’liler, kendi ilçelerinde bu tür organizasyonlar yapılmadığından dolayı, çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar.
Hani bir söz vardır ya, “Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” işte onu şu şekilde değiştirmek daha doğru olacaktır, “İlçenin Kültür Sanatından sorumlu kim söyleyin, ben de size başkanın vizyonun söyleyeyim”
14 yıllık bu açlığa son vermek için, seçeceğimiz kişilerin vizyonuna, kültürel, ailesel yaşantısına ve geçmişine bakmak yeterli olacaktır.
14 yıllık uykudan uyanma zamanı geldi geçiyor.

Bursa yazarları Kestel’i ne kadar tanıyor?
Bursa medyasında, köşe yazarlığı yapan bazı isimlerin Kestel siyasetine yön vermeye/dizayn etmeye çalışmasına anlam veremeyen kişilerden birisi de benim.
Yıllardan beri süre gelen, memleket ve bölgesel milliyetçiliğin ortadan kalkması için yapılan her türlü faaliyete destek olmaya çalıştık, çalışıyoruz da.
Fakat, geçtiğimiz hafta Bursa Hakimiyet gazetesinde İlhami Yıldız, isimli şahsın yazmış olduğu, “Kestel’de Acar’ın yerine AKP kimi aday gösterecek” yazısının bitişinde, çıkacak olan adayın Erzurum’lu olmasına dikkat çekmesi, ilçemiz adına bölücülük yapmaktan başka bir şey değildir.
Beyinleri geleceğe endeksli olmayan, geçmişte kalmış bu tip yazarlar ilçemizin dahi yolunun nerede olduğunu neredeyse bilmezler.
Kestel’in ne kadar göç aldığını, ne kadar seçmen sayısının bulunduğunu, Seçmenin yapısını, Erzurum’lu seçmenin ne kadar oyu olduğunu, Göçmen vatandaşlarımızın ne kadar oyu olduğunu bilmezler, masa başından atıp tutarlar sadece.
Kestel, nüfus olarak büyüdü. Belki kendi bulunduğu dağ yöresi ile ilçemizi karıştırabilir. Ama, şunu yazmakta fayda görüyorum; Bu saatten sonra kabile milliyetçiliği Kestel’de iş yapmaz, onu savunmaya kalkanlara da, Kestel pirim vermez.
İlçemiz hakkında, köşe yazısı yazan yazarların daha sık Kestel’e gelip, sağlam, ayakları yere basan bilgiler edinip, ona göre değerlendirme yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

ACAR sıfır çekmiş.
Ne kadar doğrudur bilemiyorum. AKP içerisinden aldığım bir duyuma göre; Kestel Belediye başkanı Yener Acar hakkında yapılan anketlerde “sıfır” çekmiş.
İlk anketi, Yener Acar kendisi yaptırmış, kendisinin yaptırdığı ankette, Yener Acar’ı tekrar belediye başkanı görmek ister misiniz sorusuna, deneklerin sadece yüzde 10’u “Evet” cevabı vermiş.
AKP Genel Merkezinin yaptırdığı aynı benzer bir ankette ise, sıfır çekmiş.
Görünen o ki, Kestel’liler Yener Acar’a bir dönem daha katlanmak istemiyormuş aldığımız duyumlara göre..

Share
242 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...