logo

30 Ocak 2021

“Adam” dediğin iş başında belli olur


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Hepimizin de bildiği gibi, AKP “Gönül belediyeciliği?” diyerek yola çıktı. Reklamlar, söylemler oldukça etkileyici oldu ki, İlçemizde bir kez daha az farkla da olsa seçimi kazandı.

     Tüm yurtta afişlerde görünen tek resim nasıldı?

     Tebessüm eden bir yüz ve sağ elini kalbinin üzerine koyan bir el figürü…

     Samimi bir yönetim, başarılı bir blediye başkanı görüntüsünü şimdiye kadar gösteremeyen Önder Tanır da aynı figürle karşımıza çıkmıştı.

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öyle isimler bulun ki, o ilin, ilçenin Ömer´i olsun…” demişti.

     Eski il başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Menzil Tarikatı “Ömer” bulamayınca, Önder’i “Ömer” diye AKP’ye kakaladılar.

     Tabii bu iş, hepsi içinde iyi oldu.

     Hem il başkanı, hem Bursa Büyükşehir Belediye başkanı, hem de Tarikattan oluşan bu üçlü sac ayağı, bizim Kestel belediye başkanına kukla gibi istediğini yaptırıyor ve yaptırmaya da devam edecektir.

     Şöyle ki, Büyükşehir Belediyesinden o kadar alacağımız olmasına rağmen, işe yaramayan atıl arsaları Kestel belediyesine vererek, Büyükşehir borcunu ödüyormuş gibi gözüküyor.

     “Kasamız da para yok arsa verelim” mantığı…

     “MasterChef’e geldi mi nakit, Kestel’e geldi mi, “Para yok”

     Peki, bu rahatlık nereden kaynaklanıyor?

     Tanır’a verdikleri desteğin, bedelinin bu olmasından…

     Diğer konu, Başkanın Jöleli Özel kalem müdürü…

     Kimdir bu jöleli…

     Tarikatın adamı…

     Hatta, Menzil cemaatinin patronlar kulübü olarak bilinen TÜMSİAD’ın web sayfasında, boy boy resimleri vardı bir zamanlar, şimdilerde var mı bilmiyorum. Yok ise, müdür olduktan sonra kaldırılmıştır.

     Bu şahsın, bu makama nasıl geldiğini, getirildiğini varın siz düşünün..!

     Aslına bakarsanız, her tarafı sarılmış bir Önder Tanır, düşünürseniz, gerçekten düştüğü durumun içler acısı ve acınacak bir halde olduğunu görürsünüz.

     Hakimiyetin kendisinde olmadığını, İnsiyatifin kendisinde olduğunu, 3 – 5 personelin yerini değiştirmeyle bunu kanıtladığını görebiliriz.

     Göreve geldiğinde Önder’in bir şeyler yapması gerekiyordu.

     Üç-beş personelin yerini değiştirerek, göz dağı vermeye çalıştı.

     “Kendisiyle çalışmak istemiyorum” dediği mühendisi keyfi olarak işten attı.

    Mahkeme “Bunu yapmaya hakkın yok” dedi.

     Atılan mühendis göreve yeniden başladı. Bu kez de, Şimdilerde sürgün yeri olarak gözüken, Barakfaki Kamyon garajına gönderdi.

     Hiç düşünmez misin, Önder Tanır, mühendis – mimar adam, kamyon garajında ne iş yapacak…

     Acaba, buna “mesleki bir kıskançlık” diyebilir miyiz…

     Benim en sevdiğim atasözlerinden birisi de, “Çingeneye yetki vermişler, önce babasını kesmiş”tir.

     Bu sözle anlatılmak istenen, işinin ehli olmayan insana taşıyabileceğinden fazla yetki ve sorumluluk verirsen ne yapacağını şaşırır düşüncesidir.

     Aynen de öyle olduğunu görüyoruz.

     Üzülerek söylemeliyim ki, Kestel’de bu tip yönetici profiliyle sayamayacağım kadar karşılaşmışlığım vardır. Çapsızlıkları, beceriksizlikleri, sebep oldukları kişisel ve kurumsal yanlışlıkları ibretle, hayretler içerisinde izlemek zorunda kaldık.

     Ne yazık ki, halen daha izliyoruz.

      “Adam iş başında belli olur” sözü de, şimdiki belediye başkanına “cuk” diye oturuyor.

     İşgal ettikleri makamı, Kestel’e hizmet için değil de, kendi ego ve hırsları için kullanan, lafa geldi mi, kul hakkından bahseden, fakat kul hakkını domuz gibi her zaman yemekten de geri kalmayan yöneticilere diyeceğimiz tek şey;

     “Sizlere yazıklar olsun”dur…

Share
2495 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...