logo

30 Ocak 2021

“Adam” dediğin iş başında belli olur


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Hepimizin de bildiği gibi, AKP “Gönül belediyeciliği?” diyerek yola çıktı. Reklamlar, söylemler oldukça etkileyici oldu ki, İlçemizde bir kez daha az farkla da olsa seçimi kazandı.

     Tüm yurtta afişlerde görünen tek resim nasıldı?

     Tebessüm eden bir yüz ve sağ elini kalbinin üzerine koyan bir el figürü…

     Samimi bir yönetim, başarılı bir blediye başkanı görüntüsünü şimdiye kadar gösteremeyen Önder Tanır da aynı figürle karşımıza çıkmıştı.

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öyle isimler bulun ki, o ilin, ilçenin Ömer´i olsun…” demişti.

     Eski il başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Menzil Tarikatı “Ömer” bulamayınca, Önder’i “Ömer” diye AKP’ye kakaladılar.

     Tabii bu iş, hepsi içinde iyi oldu.

     Hem il başkanı, hem Bursa Büyükşehir Belediye başkanı, hem de Tarikattan oluşan bu üçlü sac ayağı, bizim Kestel belediye başkanına kukla gibi istediğini yaptırıyor ve yaptırmaya da devam edecektir.

     Şöyle ki, Büyükşehir Belediyesinden o kadar alacağımız olmasına rağmen, işe yaramayan atıl arsaları Kestel belediyesine vererek, Büyükşehir borcunu ödüyormuş gibi gözüküyor.

     “Kasamız da para yok arsa verelim” mantığı…

     “MasterChef’e geldi mi nakit, Kestel’e geldi mi, “Para yok”

     Peki, bu rahatlık nereden kaynaklanıyor?

     Tanır’a verdikleri desteğin, bedelinin bu olmasından…

     Diğer konu, Başkanın Jöleli Özel kalem müdürü…

     Kimdir bu jöleli…

     Tarikatın adamı…

     Hatta, Menzil cemaatinin patronlar kulübü olarak bilinen TÜMSİAD’ın web sayfasında, boy boy resimleri vardı bir zamanlar, şimdilerde var mı bilmiyorum. Yok ise, müdür olduktan sonra kaldırılmıştır.

     Bu şahsın, bu makama nasıl geldiğini, getirildiğini varın siz düşünün..!

     Aslına bakarsanız, her tarafı sarılmış bir Önder Tanır, düşünürseniz, gerçekten düştüğü durumun içler acısı ve acınacak bir halde olduğunu görürsünüz.

     Hakimiyetin kendisinde olmadığını, İnsiyatifin kendisinde olduğunu, 3 – 5 personelin yerini değiştirmeyle bunu kanıtladığını görebiliriz.

     Göreve geldiğinde Önder’in bir şeyler yapması gerekiyordu.

     Üç-beş personelin yerini değiştirerek, göz dağı vermeye çalıştı.

     “Kendisiyle çalışmak istemiyorum” dediği mühendisi keyfi olarak işten attı.

    Mahkeme “Bunu yapmaya hakkın yok” dedi.

     Atılan mühendis göreve yeniden başladı. Bu kez de, Şimdilerde sürgün yeri olarak gözüken, Barakfaki Kamyon garajına gönderdi.

     Hiç düşünmez misin, Önder Tanır, mühendis – mimar adam, kamyon garajında ne iş yapacak…

     Acaba, buna “mesleki bir kıskançlık” diyebilir miyiz…

     Benim en sevdiğim atasözlerinden birisi de, “Çingeneye yetki vermişler, önce babasını kesmiş”tir.

     Bu sözle anlatılmak istenen, işinin ehli olmayan insana taşıyabileceğinden fazla yetki ve sorumluluk verirsen ne yapacağını şaşırır düşüncesidir.

     Aynen de öyle olduğunu görüyoruz.

     Üzülerek söylemeliyim ki, Kestel’de bu tip yönetici profiliyle sayamayacağım kadar karşılaşmışlığım vardır. Çapsızlıkları, beceriksizlikleri, sebep oldukları kişisel ve kurumsal yanlışlıkları ibretle, hayretler içerisinde izlemek zorunda kaldık.

     Ne yazık ki, halen daha izliyoruz.

      “Adam iş başında belli olur” sözü de, şimdiki belediye başkanına “cuk” diye oturuyor.

     İşgal ettikleri makamı, Kestel’e hizmet için değil de, kendi ego ve hırsları için kullanan, lafa geldi mi, kul hakkından bahseden, fakat kul hakkını domuz gibi her zaman yemekten de geri kalmayan yöneticilere diyeceğimiz tek şey;

     “Sizlere yazıklar olsun”dur…

Share
2543 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...