logo

14 Haziran 2018

ADAM OLMAK


Meclis’te, Mustafa Kemal’e sormuşlar. Paşam,”Laiklik nedir?” Mustafa Kemal,”Adam olmaktır” demiş.
Avrupa’nın ulaştığı aydınlanma, uygarlık, demokrasi ölçütlerini esas olarak benimsemek gerekir. Atatürk Devrimleri ve felsefesi özünde bu yaklaşıma dayanır.
Uygarlık kriterleri ve hukukun üstünlüğünü kabullenmek esastır. Bireysel çıkarlar ile toplumsal çıkarların örtüşmesi benimsenir.
Batı hayranlığı ise “Batı’nın egemenliğini “ kabul etmektir. Tek yanlı siyasi, iktisadi, askeri antlaşmalara evet denilir.
Avrasyacılar, Türkiye’nin Batı’dan ayrılıp, Rusya ve Çin ile işbirliği yapmasını istiyor.
Türkiye, Nato çerçevesinde, İtalya, Fransa, Almanya ile ortak projelere katılmalıdır. Küçük devletlerle işbirliği yapması gerekir.
Dini siyasete karıştırmak kuralsızlık, keyfiliktir. Laikliğin kurallarını kabul etmemektir. Siyasal İslam da dini siyasete karıştırmaktır.
Laiklik, dinişleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden faydalanmaktır.
Diyanet, dini bilginin, ibadet kurallarını yerine getirmekle görevlidir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları başka devlet kurumlarına görev olarak verilmiştir. Diyanet, ibadet kuralları için fetva verir.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getiren kişidir. Anayasaya, kanunlara uyar.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü ile mutlu olur. Maneviyat, “dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler” bütünlüğüdür.
Dini bayramlar, kandil geceleri, milli bayramlar, belirli gün ve haftalar maneviyatımızdır. Anayasa, kanun, demokrasi, İnsan hakları da maneviyatımızdır.
Meclis’teki milletvekillerinin tamamı, milli iradeyi temsil eder. Çoğunluk oyu, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyu, milli iradenin parçasıdır. Meclis’te uzlaşma ile alınan kararlar, milli iradedir.
Emek-sermaye bir bütündür. Emek-sermaye piyasayı oluşturur. Emek sol, sermaye sağ demektir. Emek-sermaye birbirini tamamlar.
İslam’ın şartı beştir. Kelimeyi şahadet getirmek, namaz, oruç, hac, zekattır. Kelimeyi şahadet getiren Müslüman olur. Diğer dört şartı yerine getiren sevap kazanır, yerine getirmeyen günah kazanır. Kimse dinden çıkmaz. Namaz ile ilgili benzetme yapılıyor. Namaz dinin direğidir, deniyor. Çadır, direksiz olursa çöker. Çadır gibi namaz kılmayanın da dini inancı çöker, deniyor. Allah’ın dininin direğe ihtiyacı yok. Çadıra da benzetilemez.
Haklı olan kazanacak. Haksızlık, hukuksuzluk, insafsızlık, vicdansızlık kaybedecek. Adam olmak, gerçekleri anlatmaktır.

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...