logo

14 Haziran 2018

ADAM OLMAK


Meclis’te, Mustafa Kemal’e sormuşlar. Paşam,”Laiklik nedir?” Mustafa Kemal,”Adam olmaktır” demiş.
Avrupa’nın ulaştığı aydınlanma, uygarlık, demokrasi ölçütlerini esas olarak benimsemek gerekir. Atatürk Devrimleri ve felsefesi özünde bu yaklaşıma dayanır.
Uygarlık kriterleri ve hukukun üstünlüğünü kabullenmek esastır. Bireysel çıkarlar ile toplumsal çıkarların örtüşmesi benimsenir.
Batı hayranlığı ise “Batı’nın egemenliğini “ kabul etmektir. Tek yanlı siyasi, iktisadi, askeri antlaşmalara evet denilir.
Avrasyacılar, Türkiye’nin Batı’dan ayrılıp, Rusya ve Çin ile işbirliği yapmasını istiyor.
Türkiye, Nato çerçevesinde, İtalya, Fransa, Almanya ile ortak projelere katılmalıdır. Küçük devletlerle işbirliği yapması gerekir.
Dini siyasete karıştırmak kuralsızlık, keyfiliktir. Laikliğin kurallarını kabul etmemektir. Siyasal İslam da dini siyasete karıştırmaktır.
Laiklik, dinişleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden faydalanmaktır.
Diyanet, dini bilginin, ibadet kurallarını yerine getirmekle görevlidir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları başka devlet kurumlarına görev olarak verilmiştir. Diyanet, ibadet kuralları için fetva verir.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getiren kişidir. Anayasaya, kanunlara uyar.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü ile mutlu olur. Maneviyat, “dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler” bütünlüğüdür.
Dini bayramlar, kandil geceleri, milli bayramlar, belirli gün ve haftalar maneviyatımızdır. Anayasa, kanun, demokrasi, İnsan hakları da maneviyatımızdır.
Meclis’teki milletvekillerinin tamamı, milli iradeyi temsil eder. Çoğunluk oyu, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyu, milli iradenin parçasıdır. Meclis’te uzlaşma ile alınan kararlar, milli iradedir.
Emek-sermaye bir bütündür. Emek-sermaye piyasayı oluşturur. Emek sol, sermaye sağ demektir. Emek-sermaye birbirini tamamlar.
İslam’ın şartı beştir. Kelimeyi şahadet getirmek, namaz, oruç, hac, zekattır. Kelimeyi şahadet getiren Müslüman olur. Diğer dört şartı yerine getiren sevap kazanır, yerine getirmeyen günah kazanır. Kimse dinden çıkmaz. Namaz ile ilgili benzetme yapılıyor. Namaz dinin direğidir, deniyor. Çadır, direksiz olursa çöker. Çadır gibi namaz kılmayanın da dini inancı çöker, deniyor. Allah’ın dininin direğe ihtiyacı yok. Çadıra da benzetilemez.
Haklı olan kazanacak. Haksızlık, hukuksuzluk, insafsızlık, vicdansızlık kaybedecek. Adam olmak, gerçekleri anlatmaktır.

Share
292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...
 • Demokratik Anayasa

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.      Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizl...