logo

14 Haziran 2018

ADAM OLMAK


Meclis’te, Mustafa Kemal’e sormuşlar. Paşam,”Laiklik nedir?” Mustafa Kemal,”Adam olmaktır” demiş.
Avrupa’nın ulaştığı aydınlanma, uygarlık, demokrasi ölçütlerini esas olarak benimsemek gerekir. Atatürk Devrimleri ve felsefesi özünde bu yaklaşıma dayanır.
Uygarlık kriterleri ve hukukun üstünlüğünü kabullenmek esastır. Bireysel çıkarlar ile toplumsal çıkarların örtüşmesi benimsenir.
Batı hayranlığı ise “Batı’nın egemenliğini “ kabul etmektir. Tek yanlı siyasi, iktisadi, askeri antlaşmalara evet denilir.
Avrasyacılar, Türkiye’nin Batı’dan ayrılıp, Rusya ve Çin ile işbirliği yapmasını istiyor.
Türkiye, Nato çerçevesinde, İtalya, Fransa, Almanya ile ortak projelere katılmalıdır. Küçük devletlerle işbirliği yapması gerekir.
Dini siyasete karıştırmak kuralsızlık, keyfiliktir. Laikliğin kurallarını kabul etmemektir. Siyasal İslam da dini siyasete karıştırmaktır.
Laiklik, dinişleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden faydalanmaktır.
Diyanet, dini bilginin, ibadet kurallarını yerine getirmekle görevlidir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları başka devlet kurumlarına görev olarak verilmiştir. Diyanet, ibadet kuralları için fetva verir.
Dindar, dinin ibadet kurallarını yerine getiren kişidir. Anayasaya, kanunlara uyar.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü ile mutlu olur. Maneviyat, “dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler” bütünlüğüdür.
Dini bayramlar, kandil geceleri, milli bayramlar, belirli gün ve haftalar maneviyatımızdır. Anayasa, kanun, demokrasi, İnsan hakları da maneviyatımızdır.
Meclis’teki milletvekillerinin tamamı, milli iradeyi temsil eder. Çoğunluk oyu, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyu, milli iradenin parçasıdır. Meclis’te uzlaşma ile alınan kararlar, milli iradedir.
Emek-sermaye bir bütündür. Emek-sermaye piyasayı oluşturur. Emek sol, sermaye sağ demektir. Emek-sermaye birbirini tamamlar.
İslam’ın şartı beştir. Kelimeyi şahadet getirmek, namaz, oruç, hac, zekattır. Kelimeyi şahadet getiren Müslüman olur. Diğer dört şartı yerine getiren sevap kazanır, yerine getirmeyen günah kazanır. Kimse dinden çıkmaz. Namaz ile ilgili benzetme yapılıyor. Namaz dinin direğidir, deniyor. Çadır, direksiz olursa çöker. Çadır gibi namaz kılmayanın da dini inancı çöker, deniyor. Allah’ın dininin direğe ihtiyacı yok. Çadıra da benzetilemez.
Haklı olan kazanacak. Haksızlık, hukuksuzluk, insafsızlık, vicdansızlık kaybedecek. Adam olmak, gerçekleri anlatmaktır.

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...
 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...