logo

ADAYLIK YARIŞI KIZIŞIYOR….BU YARIŞI KİM KAZANACAK…?

Herkesin bildiği gibi, gazetemizin bu sayfası her ne kadar siyasi düşünce, köşe yazısı, fıkra, şiir v.s olsa da, aynı zamanda muhabbet ve şaka köşesidir. Bunu bilmeyenlerle zaman zaman tartıştıklarımız da olmuştur. Bir kez daha, bunu hatırlatma gereği hissettim ve bu son olur umarım.
Uzun zamandan beri, hemen her sayımızda bu sayfa da, ciddi konulardan, siyasetten bahseder dururuz.
Bu kez, işin dışarısına çıkalım dedik.
Ve…
Epeydir, askıya aldığımız konuyu gündeme taşıyayım istedim.
“Çinçeoğlu’nun bahçesindeki kahyalık yarışı…”
Gazetemizin takipçileri iyi hatırlar; Beşli Yaman Çinçeoğlu, kendi bahçesine bir kahya aramaktadır ve bu kahyayı da, bu bahçeye takılan insanlar tarafından seçmek istemektedir.
Sebebine gelince;
Bahçeye gelenler, neyin nerede olduğunu, tarlanın sınırları neresi, köpeklerin isimleri, hangi armut hangi viyola toplanır v.b konuları bilirler.
Kahyalık seçimleri geçtiğimiz yıl yapılacakken, Beşli abinin çok sevdiği kedisi Bilo’nun trafoya girmesi ve elektriklerin uzun süre kesilmesinden dolayı ertelenmişti.
O zaman iki adaylı bir seçim yaşanacakken, şimdilerde ise 3 adayın yarışacak olması seçimleri de bir hayli heyecanlı hale soktuğu gibi, vaatler de ortada uçuşuyor.
Bahçeye gelen üyeleri etkilemeye çalışan adaylar, kimisine 100 lira, kimisine 200 lira verirken, kimisine de kahya seçildiğinde bol bol armut sözü vermeye başladı.
Maksat, seçimi kazanmak…
Bahçeye gelen üyeler ise, kim daha fazla ne verirse onun yanında yer almak için her türlü kurnazlığın peşinde koşuyorlar.
Son aldığım duyuma göre, bir pırçıkaya bile oy vereceklerin olduğu yönünde…
Eğer hal böyle olursa, Pırçıkasıyla meşhur olan İsmail Çatal, abimiz bu işi götürebilir.
İsmail Çatal, abimizden bahsetmişken, diğer adayları da hafiften bir tanımakta fayda var.
Demirci Musa, Piynir Hasan ve İsmail Çatal…
Kahyalık için bu 3 aday yarışacak…
Eğer, başka bir yerden seçimlere müdahale edilmezse ve mevcut kahya Hasan Tezcan, Beşli Yaman Çinçeoğlu, tarafından görevden alınmazsa, kahyalığa devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor..
Ama, Çinçeoğlu’nun son zamanlarda işlerinin başından aşması ve Mudanya’da bir inşaata başlamasından dolayı çiftliğe gidememesi, verilen görevi de mevcut kahyanın yapmaması, burada işleri biraz çıkmaza sokuyor.
“Her zaman demokrasi bizim vazgeçilmezi mizdir” diyen Beşli abimiz, sandıktan çıkan sonuca da, saygı göstereceğini söylemeden edemiyor..
Yaklaşık 9 yıldan beri burada kahyalık görevini yürüten Hasan Tezcan, burada verimliliği artıramamış, aksine verimi düşürmüş ve kendi koltuğunu korumanın peşine düşmüştür..
Beklenmedik bir anda karşısına çıkan ve her şeyden anlayan Musa Orhan’ı nasıl ekarde ederim diye düşünerek, değişiklik ve usulsüzlük yaparak seçimlere hile karıştırıp, İsmail Çatal’a 200 liralık pırçaka almanın planlarını yaptığı, son anda kulağımıza gelen bilgiler arasında yerini alırken, konuyu İsmail Çatal, abimize sormayı tercih ettik ve aldığımız cevap şu şekilde oldu; “Evet, Hasan bana 200 liralık bir pırçıka sözü verdi, ben biliyorum ki, seçimleri Hasan kazanırsa, ben ne 200 ne de pırçıka görebilirim” şeklinde oldu.
Hasan ve İsmail cephesinde bunlar yaşanırken, Demirci Musa ile konuyu görüştüğümde kendisinin seçimlerden gayet net bir sonuçla ayrılacağını ifade ederek şunları söyledi: “Evet, bende duydum ki, Çinçeoğlu’nun bahçesinde bir kahyalık yarışı varmış ve bende her zaman yarışlara ilgi duymuşumdur. Rekabetin olduğu yerde, bahçe sahibi kazanır. Beşli abimiz de iyi bir insan, bizim rekabetimiz ona yarasın. Benim daha önce de, bir kaç yere bu şekilde adaylıklarım oldu. Aday aranan her yere itina ile adımı koyarım, fakat benden başarı felan kimse beklemesin, ben önce kendi işime bakarım, kahyalık daha sonra gelir. Aday olma sebebime gelince, Demirle sanatımı birleştirerek, yapamayacağım bir şey yoktur. Su tesisatından tutunda elimden her türlü iş gelir, ben kendimin neler yapacağını çok iyi bildiğimden dolayı, diğer adaylara pek şans tanımıyorum” dedi ve kahyalık seçimlerinde çok iddialı olduğunun altını çizdi.
Dozer tamirinden, traktör, araba ve her türlü iş makinesini kullanan Hasan Tezcan’ın ise son aldığım duyumlara göre, en büyük destekçisi yandan Taşçı Hüseyin’miş…
Hatta bir iki arkadaş meclisinde Taşçı Hüseyin’in komşularına; “Eğer öyle bir yarış olursa, ben de o bahçenin eski bir müdavimi olarak, ellerimle yetiştirdiğim, kendisine emek verdiğim Hasan Tezcan’ı desteklemek için üzerime ne düşerse yaparım” dediği söylentisi ayyuka çıkmış durumda.
Kendi bahçesinde tüm bunların yaşandığından habersiz olan Beşli Yaman Çinçeoğlu’na konuyu anlattığımızda, aldığımız cevap; “Benim için ha Musa, ha Hasan, ha İsmail… hepsi de benim için aynıdır. Ama, elbette bende bir tarla – bahçe sahibi olarak, traktör kullanan, arızalandığı zaman tamir eden, bahçeye ilaç atan, kaynak yapan, su işlerinden anlayan bir kahya seçilmesi benimde işime gelir. Bu becerilere sahip olan arkadaşlardan yana oyumu kullanacağım” dediğini duyan İsmail Çatal, kendisinde bu vasıfların hiçbirinin olmadığını görünce, Demirci Musa lehine adaylıktan çekilebileceğini, fakat şimdilik bir karar vermediğini dile getirdi.
Resimde görüldüğü gibi, bahçe sahibi Beşli Çinçeoğlu’nu kürsüde telefonla arayan Çatal, “Beşli abi, adaylıktan çekilme senin şansın büyük” söyledi.
Kızışan kahyalık seçimleri öncesi, 3 aday bir araya gelmezken, Demirci Musa ile İsmail Çatal’ın kürsüde oldukça samimi olması, dostluk, sevgi ve barış mesajları vermesi dikkatlerden kaçmadı.
Bu pozu gazetemizde görecek olan, Hasan Tezcan’ın ise, nasıl bir taktik izleyeceği merak edilirken, en son aldığımız duyuma göre, önce bir anket yaptırıp, eğer ki ankette istediği gibi çıkmazsa, bu iki kişiyi FETÖ’cü diye ihbar edip, yarışa tek başına katılmanın hesaplarını yapacakmış.
Konu hakkındaki ayrıntıları ilerleyen sayılarımızda okuyabilirsiniz.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?