logo

Ahududu ve Çilek Üreticisi Bilinçlendirildi

20160311_171105_Burst01
Kestel Ziraat Odası tarafından, 11 Mart 2016 Cuma günü Kestel Kültür merkezinde tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri kapsamında, ahududu, böğürtlen, çilek yetiştiriciliği konulu toplantı yapıldı.
Üzümsü meyveler konusunda, az sayıda akademisyen olmasına rağmen, konunun uzmanı araştırmacı Dr. Burhan Erenoğlu, Erdem, Yahya Işık, İlçe Tarım Müdürü Selahattin Erkuş ve çok sayıda üretici katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, “Dedelerimizin 60’lı yıllarda, balkanlardan kundak içinde getirmiş oldukları ahududu çelikleri ve 70’li yıllarda Kanada’dan getirilen böğürtlen çelikleri, bugün kapama bahçeler olarak Kestel’imizde üretilmektedir. Çünkü, bölgemiz iklim şartları ve toprak özellikleri yönünden bu üretim desenine çok elverişlidir. Küçük aile işletmeciliği olarak yapılabildiği gibi, tek başına bir gelir kaynağı olabilme özelliğiyle ve geniş kullanım alanın olmasıyla önemli meyvelerdir. Hali hazırda var olan üretimimizle bile, tarım ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktayız. Üretimin artması için desteklenmesi ve geliştirilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle oda yönetimimiz ve danışman ziraat mühendislerimizle üretime ve üreticiye teknik bilgi vererek, destek olmaya çalışmaktayız. Yine odamızın ziraat mühendisleri tarafından programlanmış olan bu toplantı da bu hizmetlerimizden biridir. Saha çalışmalarımız sırasında gözlemlenen iki konuya değinmek istiyorum. Birincisi, doku kültürü ile üretim yapılıp, verimi yüksek kaliteli çeşitler geliştirilmelidir. Çiftçimizin kendi çoğaltma metodlarıyla yapılan ekim ve dikimler daralacaktır. Çünkü zamanla kısırlaşama söz konusu olacaktır.
İkincisi ise, üretimi kısıtlayan hastalık ve zararlılara karşı ruhsatlı ilaç, organik ilaç çalışmaları yapılmalıdır. Kültürel önlemlerin alınması elbetteki çok önemlidir ancak yeterli gelmemektedir. Daha kaliteli ve ihracata yönelik üretimin yapılabilmesi için bu iki maddelik sorun çözülmelidir. Bugün buraya gelen ve bu çalışmamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?