logo

28 Eylül 2019

AİTLİK DUYGUSU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu, insan için önemlidir. Aitlik duygusu da denilebilir. Kurum oluşturmak, örgütlenmek açısından da aitlik duygusu önemlidir. Her birey, bir aitlik duygusu ile kurumsallaşmaya, örgütlenmeye katılmalıdır.

     Peygamber sevgisi inancıyla, Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul şehirleri kutsanıyor. Bu kutsallık ile aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor. Devletimize, milletimize ait şehirlerimiz tam olarak dikkate alınmıyor.

     Devlet, vatan, millet, hemşerilik, komşuluk, aile de bireye, aitlik duygusu verir. İnsan, içinde yaşadığı topluma aitlik duygusu hisseder. Devlet, vatan, millet için duyulan aitlik duygusu milli değerlere karşı hissedilmiş olur.

     Peygamber sevgisi inancıyla aitlik duygusu, dini değerlere karşı hissedilmiş olur. Dini değeler kutsal sayılarak, milli değerlerden ayrı tutulmak isteniyor. Bu anlayışa karşı, maneviyatın bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Devlet, vatan, millet, bayrak milli değerdir. Hemşerilik, komşuluk, aile gelenek değeridir.

     Ekoloji, yakın çevre, demektir. İnsan, yakın çevresinden uzağa doğru uzanır.

     Devlet, vatan, millet, bayrak kavramları yakın çevredir. Bu kavramlar, milli değerdir.

     Din, insanlar arasıdır. Bir dine inanan bütün dünyadaki insanları kapsar. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Bütün dünyaya seslendiği için yakın çevre sayılamaz.

     Peygamberin Mekke ve Medine’de yaşamış olması, Kudüs’te Miraç olayını, yani göğe yükselme olayını yaşaması, İstanbul’un fethinin, peygamber tarafından teşvik edilmesi ile insanlarda bir aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor.

     İnsan hayatında, bütünlük, devamlılık ister. Maddiyat ve maneviyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Demokrasi, insan hakları da maneviyatımızdır, milli değerdir.

     Manevi değerlerimizin hepsi kutsaldır. Birini diğerlerine üstün tutmak yerine, bunların birbirini tamamladığını düşünmek gerekir.

     Maneviyatımızın,” dini değerleri ile milli değerleri” dini değer olan peygamber sevgisi üzerinden, çatışma içinde gösteriliyor. Maneviyatımızın bir parçası olan dini değerler, peygamber sevgisi üzerinden, yüceltiliyor. Gelenek değerlerimiz ve milli değerlerimiz önemsiz gösteriliyor.

     Din bir kurumdur, kurumlaşmadır. Gelenek bir kurumdur, kurumlaşmadır. Milli değerler “devlet, vatan, millet” bir kurumdur, kurumlaşmadır. Kişi, birey, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile kuruma, kurumsallaşmaya katılır, bağlanır.

     Aitlik duygusu, manevi bir duygudur. Hem dini, hem gelenek, hem milli değerler için hissedilir.

     Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.      Devlet bilgisi, dünya örgütlenmesidir. Mülk, devlet demektir. Adalet, mülkün temelidir, denir.

     Laiklik, din işleri kavramı ile dini değerleri kapsar. Laiklik, devlet işleri kavramı ile milli değerleri kapsar.

     Atatürk, milli değerimizdir. Hazreti Muhammet, dini değerimizdir. Maneviyatımızın parçalarıdır.

     Hayata, bütünlük ve devamlılık açısından bakmak gerekir. Aidiyet duygusunu, bütünlük, devamlılık açısından değerlendirmek gerekir.

Share
842 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...