logo

28 Eylül 2019

AİTLİK DUYGUSU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu, insan için önemlidir. Aitlik duygusu da denilebilir. Kurum oluşturmak, örgütlenmek açısından da aitlik duygusu önemlidir. Her birey, bir aitlik duygusu ile kurumsallaşmaya, örgütlenmeye katılmalıdır.

     Peygamber sevgisi inancıyla, Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul şehirleri kutsanıyor. Bu kutsallık ile aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor. Devletimize, milletimize ait şehirlerimiz tam olarak dikkate alınmıyor.

     Devlet, vatan, millet, hemşerilik, komşuluk, aile de bireye, aitlik duygusu verir. İnsan, içinde yaşadığı topluma aitlik duygusu hisseder. Devlet, vatan, millet için duyulan aitlik duygusu milli değerlere karşı hissedilmiş olur.

     Peygamber sevgisi inancıyla aitlik duygusu, dini değerlere karşı hissedilmiş olur. Dini değeler kutsal sayılarak, milli değerlerden ayrı tutulmak isteniyor. Bu anlayışa karşı, maneviyatın bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Devlet, vatan, millet, bayrak milli değerdir. Hemşerilik, komşuluk, aile gelenek değeridir.

     Ekoloji, yakın çevre, demektir. İnsan, yakın çevresinden uzağa doğru uzanır.

     Devlet, vatan, millet, bayrak kavramları yakın çevredir. Bu kavramlar, milli değerdir.

     Din, insanlar arasıdır. Bir dine inanan bütün dünyadaki insanları kapsar. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Bütün dünyaya seslendiği için yakın çevre sayılamaz.

     Peygamberin Mekke ve Medine’de yaşamış olması, Kudüs’te Miraç olayını, yani göğe yükselme olayını yaşaması, İstanbul’un fethinin, peygamber tarafından teşvik edilmesi ile insanlarda bir aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor.

     İnsan hayatında, bütünlük, devamlılık ister. Maddiyat ve maneviyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Demokrasi, insan hakları da maneviyatımızdır, milli değerdir.

     Manevi değerlerimizin hepsi kutsaldır. Birini diğerlerine üstün tutmak yerine, bunların birbirini tamamladığını düşünmek gerekir.

     Maneviyatımızın,” dini değerleri ile milli değerleri” dini değer olan peygamber sevgisi üzerinden, çatışma içinde gösteriliyor. Maneviyatımızın bir parçası olan dini değerler, peygamber sevgisi üzerinden, yüceltiliyor. Gelenek değerlerimiz ve milli değerlerimiz önemsiz gösteriliyor.

     Din bir kurumdur, kurumlaşmadır. Gelenek bir kurumdur, kurumlaşmadır. Milli değerler “devlet, vatan, millet” bir kurumdur, kurumlaşmadır. Kişi, birey, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile kuruma, kurumsallaşmaya katılır, bağlanır.

     Aitlik duygusu, manevi bir duygudur. Hem dini, hem gelenek, hem milli değerler için hissedilir.

     Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.      Devlet bilgisi, dünya örgütlenmesidir. Mülk, devlet demektir. Adalet, mülkün temelidir, denir.

     Laiklik, din işleri kavramı ile dini değerleri kapsar. Laiklik, devlet işleri kavramı ile milli değerleri kapsar.

     Atatürk, milli değerimizdir. Hazreti Muhammet, dini değerimizdir. Maneviyatımızın parçalarıdır.

     Hayata, bütünlük ve devamlılık açısından bakmak gerekir. Aidiyet duygusunu, bütünlük, devamlılık açısından değerlendirmek gerekir.

Share
875 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...