logo

28 Eylül 2019

AİTLİK DUYGUSU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu, insan için önemlidir. Aitlik duygusu da denilebilir. Kurum oluşturmak, örgütlenmek açısından da aitlik duygusu önemlidir. Her birey, bir aitlik duygusu ile kurumsallaşmaya, örgütlenmeye katılmalıdır.

     Peygamber sevgisi inancıyla, Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul şehirleri kutsanıyor. Bu kutsallık ile aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor. Devletimize, milletimize ait şehirlerimiz tam olarak dikkate alınmıyor.

     Devlet, vatan, millet, hemşerilik, komşuluk, aile de bireye, aitlik duygusu verir. İnsan, içinde yaşadığı topluma aitlik duygusu hisseder. Devlet, vatan, millet için duyulan aitlik duygusu milli değerlere karşı hissedilmiş olur.

     Peygamber sevgisi inancıyla aitlik duygusu, dini değerlere karşı hissedilmiş olur. Dini değeler kutsal sayılarak, milli değerlerden ayrı tutulmak isteniyor. Bu anlayışa karşı, maneviyatın bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Devlet, vatan, millet, bayrak milli değerdir. Hemşerilik, komşuluk, aile gelenek değeridir.

     Ekoloji, yakın çevre, demektir. İnsan, yakın çevresinden uzağa doğru uzanır.

     Devlet, vatan, millet, bayrak kavramları yakın çevredir. Bu kavramlar, milli değerdir.

     Din, insanlar arasıdır. Bir dine inanan bütün dünyadaki insanları kapsar. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Bütün dünyaya seslendiği için yakın çevre sayılamaz.

     Peygamberin Mekke ve Medine’de yaşamış olması, Kudüs’te Miraç olayını, yani göğe yükselme olayını yaşaması, İstanbul’un fethinin, peygamber tarafından teşvik edilmesi ile insanlarda bir aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor.

     İnsan hayatında, bütünlük, devamlılık ister. Maddiyat ve maneviyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Demokrasi, insan hakları da maneviyatımızdır, milli değerdir.

     Manevi değerlerimizin hepsi kutsaldır. Birini diğerlerine üstün tutmak yerine, bunların birbirini tamamladığını düşünmek gerekir.

     Maneviyatımızın,” dini değerleri ile milli değerleri” dini değer olan peygamber sevgisi üzerinden, çatışma içinde gösteriliyor. Maneviyatımızın bir parçası olan dini değerler, peygamber sevgisi üzerinden, yüceltiliyor. Gelenek değerlerimiz ve milli değerlerimiz önemsiz gösteriliyor.

     Din bir kurumdur, kurumlaşmadır. Gelenek bir kurumdur, kurumlaşmadır. Milli değerler “devlet, vatan, millet” bir kurumdur, kurumlaşmadır. Kişi, birey, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile kuruma, kurumsallaşmaya katılır, bağlanır.

     Aitlik duygusu, manevi bir duygudur. Hem dini, hem gelenek, hem milli değerler için hissedilir.

     Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.      Devlet bilgisi, dünya örgütlenmesidir. Mülk, devlet demektir. Adalet, mülkün temelidir, denir.

     Laiklik, din işleri kavramı ile dini değerleri kapsar. Laiklik, devlet işleri kavramı ile milli değerleri kapsar.

     Atatürk, milli değerimizdir. Hazreti Muhammet, dini değerimizdir. Maneviyatımızın parçalarıdır.

     Hayata, bütünlük ve devamlılık açısından bakmak gerekir. Aidiyet duygusunu, bütünlük, devamlılık açısından değerlendirmek gerekir.

Share
790 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...
 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...