logo

28 Eylül 2019

AİTLİK DUYGUSU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu, insan için önemlidir. Aitlik duygusu da denilebilir. Kurum oluşturmak, örgütlenmek açısından da aitlik duygusu önemlidir. Her birey, bir aitlik duygusu ile kurumsallaşmaya, örgütlenmeye katılmalıdır.

     Peygamber sevgisi inancıyla, Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul şehirleri kutsanıyor. Bu kutsallık ile aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor. Devletimize, milletimize ait şehirlerimiz tam olarak dikkate alınmıyor.

     Devlet, vatan, millet, hemşerilik, komşuluk, aile de bireye, aitlik duygusu verir. İnsan, içinde yaşadığı topluma aitlik duygusu hisseder. Devlet, vatan, millet için duyulan aitlik duygusu milli değerlere karşı hissedilmiş olur.

     Peygamber sevgisi inancıyla aitlik duygusu, dini değerlere karşı hissedilmiş olur. Dini değeler kutsal sayılarak, milli değerlerden ayrı tutulmak isteniyor. Bu anlayışa karşı, maneviyatın bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Devlet, vatan, millet, bayrak milli değerdir. Hemşerilik, komşuluk, aile gelenek değeridir.

     Ekoloji, yakın çevre, demektir. İnsan, yakın çevresinden uzağa doğru uzanır.

     Devlet, vatan, millet, bayrak kavramları yakın çevredir. Bu kavramlar, milli değerdir.

     Din, insanlar arasıdır. Bir dine inanan bütün dünyadaki insanları kapsar. Peygamber sevgisi, dini değerdir. Bütün dünyaya seslendiği için yakın çevre sayılamaz.

     Peygamberin Mekke ve Medine’de yaşamış olması, Kudüs’te Miraç olayını, yani göğe yükselme olayını yaşaması, İstanbul’un fethinin, peygamber tarafından teşvik edilmesi ile insanlarda bir aidiyet duygusu oluşturulmak isteniyor.

     İnsan hayatında, bütünlük, devamlılık ister. Maddiyat ve maneviyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür. Demokrasi, insan hakları da maneviyatımızdır, milli değerdir.

     Manevi değerlerimizin hepsi kutsaldır. Birini diğerlerine üstün tutmak yerine, bunların birbirini tamamladığını düşünmek gerekir.

     Maneviyatımızın,” dini değerleri ile milli değerleri” dini değer olan peygamber sevgisi üzerinden, çatışma içinde gösteriliyor. Maneviyatımızın bir parçası olan dini değerler, peygamber sevgisi üzerinden, yüceltiliyor. Gelenek değerlerimiz ve milli değerlerimiz önemsiz gösteriliyor.

     Din bir kurumdur, kurumlaşmadır. Gelenek bir kurumdur, kurumlaşmadır. Milli değerler “devlet, vatan, millet” bir kurumdur, kurumlaşmadır. Kişi, birey, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile kuruma, kurumsallaşmaya katılır, bağlanır.

     Aitlik duygusu, manevi bir duygudur. Hem dini, hem gelenek, hem milli değerler için hissedilir.

     Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.      Devlet bilgisi, dünya örgütlenmesidir. Mülk, devlet demektir. Adalet, mülkün temelidir, denir.

     Laiklik, din işleri kavramı ile dini değerleri kapsar. Laiklik, devlet işleri kavramı ile milli değerleri kapsar.

     Atatürk, milli değerimizdir. Hazreti Muhammet, dini değerimizdir. Maneviyatımızın parçalarıdır.

     Hayata, bütünlük ve devamlılık açısından bakmak gerekir. Aidiyet duygusunu, bütünlük, devamlılık açısından değerlendirmek gerekir.

Share
982 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...
 • Bu düzen değişmeli

  02 Ağustos 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bir ülkede insanların önüne çıkan her hangi bir sorunu, birey ve toplum olarak, var olan sorunun neden ortaya çıktığını araştırıp açığa çıkarmalı, devamında nasıl çözeceğini bilince çıkarmalı, zira sorunu  çözemediği sürece giderek  daha da ağırlaşır, çözümü güçleşir .      Bugün Türkiye de ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok derinleşerek devam ediyor. Gerek birey olarak, gerekse toplum olarak ekonomik krizin altında eziliyoruz. Ayrıca doğal olarak bu krizin seb...
 • ANLAMAK İSTEMİYORSA ANLATAMAZSIN !!

  01 Ağustos 2022 Yazarlar

       Değerli dostlar, kendini AKP’ye yakın hisseden ona laf söylenmesi veya eleştirilmesini istemeyenler konuşacak konu bulamayınca veya tartışma halinde köşeye sıkışınca hemen şu konuya atlarlar Türkiye’de kriz var diyorsunuz ama tatil yerleri ve restoranlar, barlar, kafeler, AVM ler hepsi dolu kriz falan yok yalan söylüyorsunuz deyip gözden kaybolmaya çalışırlar. Hani FB, GS, BJK maçlarına gidip o kalabalığı görünce bütün ülkenin bu takımları tutuğunu sanmak gibi bir şey bu. Şimdi böyle düşünen insanlarımızın ne kadar ...
 • CHP ve ÖN SEÇİM

  30 Temmuz 2022 Yazarlar

       CHP’lilerin, “Demokrasinin olmazsa olmazı” diye niteledikleri ön seçim, yerelde yapılacak mı, yapılmayacak mı şimdiden merak konusu oldu.      Peki, nedir ön seçim?      “Genel ve yerel seçimde aday gösterilecek kişileri belirlemek için, bir parti üyesi olan belli sayıdaki delegelerin katılmasıyla yapılan seçim.”      Ön seçim yapılacak ise, geçtiğimiz yıl büyükşehir belediye başkan adaylığı erkenden açıklanan Mustafa Bozbey’in durumu ne olacak..? ...