logo

AKIL VE BİLİM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; dünyanın başında bir virüs belası var, en gelişmiş ülkeler bile çok zor durumda hayretle izliyoruz. Ülkemizde etkileri yeni başladı, kimsenin isyan etmeye hakkı yok bilim insanlarının önerilerine kulak vereceğiz, söylediklerini harfiyen uygulayacağız, yapmamız gereken bu. Hatalı işler yapılmış, önlemler konusunda geç kalınmış olabilir, bundan sonrasına bakacağız, umarım az bir hasarla atlatırız.

     Bu salgın; “Bilim mi daha çok önemli, yoksa din mi.?” tartışmalarını da ön plana çıkardı. Bu yaşananlar şu gerçeği çok net ortaya koydu, bilim her şeyin önündedir, bunun tartışılacak tarafı yok.Ülkemizin camiden çok devlet hastanelerine, din görevlisinden çok doktor ve sağlık çalışanına ihtiyacı var. Tarikat ve cemaat öğrenci yurdundan çok, devlet öğrenci yurduna bu kadar basit. İbadet evde de yapılabiliyor bunda sorun yok. Ama, BİLİM ADINA araştırma ve geliştirme yapabilmen için devlet ve üniversite hastaneleri olmazsa olmaz, özel hastanelerde böyle bir şansın olmadığı görüldü. İtalya ve İspanya başta olmak üzere bazı ülkeler  ki, bizde bunlara katıldık sağlık sistemlerinin % 80’ini özelleştirdi ve bedelini ağır ödüyorlar. Almanya’ya bakın asla böyle bir şey yapmadı, orda hastanelerin % 80’i devletin elinde.

     Bir eleştirilecek konuda, Diyanete ayrılan bütçe bunu diğer bakanlıklarla karşılaştırdığınızda aklınız karışıyor, en fazla bütçenin başta sağlık olması gerekiyor. Sırasıyla Milli Eğitim, Tarım ve Milli Savunma, hatta üretim olması gerektiği de ön plana çıktı bu dönemde.

     Önlem almada geç kaldığımızı biliyoruz. İtalya gibi fazla önemsemedik, pek ciddiye alınmadı. İnşallah onların ödediği bedeli ödemeyiz. Çünkü biz daha bu işin başındayız. Bu baş belası virüs Çin de başladıktan bir süre sonra bir çok ülke sınırlarını dünyaya kapattı, testlere başladı. Biz o günlerde 21.500 vatandaşımızın  Umreye gitmesine izin verdik, dönüşlerinde 3000 vatandaşı karantinaya alma şansımız oldu. 18500 vatandaşımız halkın arasına katıldı ve virüs bize geldiğinde yurt dışı kaynaklı diyebildik. Bir süre sonra Arabistan Kabeyi ibadete kapattı, biz camilerimizi kapatmakta sonuna kadar direndik, bunu kime nasıl anlatırız.

     Cumhurbaşkanının açıklamasını merakla bekledik, alınacak  önlemler hakkında tam bir şok yaşadık diyebilirim. Her halde dünyada virüse karşı konut kredisi veren tek ülkeyiz, peşinatı da bu arada azalttık  konut kredilerinde iyimi. Uçak biletlerinde KDV oranı 18 den 1’e indirildi, en düşük emekli maaşı 1500 TL. olacak, duayla aşacağız, yaşlılarımıza bedava kolonya dağıtılacak, şu ana kadar oda olmadı. Çünkü, şeker fabrikalarını kapatınca kolonyanın ham maddesi olan etil alkolü de üretemiyoruz. Neyse, onu dün çözdüler sıfır gümrükle ithal edilebilecek, sanırım önümüzdeki günlerde kolonya bulabileceğiz. Şimdi dostlar, bu önlemlerin yaşanan bu krizle ne alakası var, bunlar bu dönemde söylenecek şeyler mi anlamak mümkün değil, tıp biliminin önemi dua mıdır, motive edebilir direncimizi güçlendirebilir o ayrı. Ama, bu sorun mikrobiyoloji, viroloji  profesörlerinin bilim adamlarının yapacağı çalışmalarla aşılabilir gerçek bu.

     İnsanlar korku içinde yüzler gülmüyor, bu korku dünyayı değiştirdi. Bekir Coşkun güzelde yazmış ilk kez sn. Cumhurbaşkanı bile sustu. Hristiyanlar beş vakit abdest almaya başladı. AKP’liler Alevi selamı veriyor, sofular alkol kuyruğunda, CHP camileri kapattı diye diye iktidar oldular, camileri kapattılar.

     M.K.Atatürk, bakın 27 ekim 1922 de Bursa’da  öğretmenlere yaptığı konuşmada neler söylemiş, o nedenle bu insana hayranlığımız kat be kat artmaya devam ediyor.

“Gerçek kurtuluş toplumdaki hastalığı tespit edip tedavi etmekle elde edilir ve hastalığın tedavisi  İLMİ ve FENNİ bir tarzda yapılacak olursa şifa verici olur tersine hastalık kalıcı olur ve tedavi edilemez bir hale gelir, İlim ve Fen nerede ise oradan alınmalıdır.”

     Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allahtan rahmet bu illete yakalananlara da acil şifalar diliyorum.

     Dünyanın büyük, süper güçleri  menfaatleri uğruna çıkardıkları onca savaşta yüz binlerce çocuğun ölümüne ve sakat kalmasına sebep olmuştu. Ama, Allah öyle bir dert verdi ki, bu gün o çocuklara bir şey olmuyor, onların güçleri de bu virüsü engellemeye yetmiyor.

     İLAHİ ADALET BU OLSA GEREK.

     Kalın Sağlıcakla…

Share
3616 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...