logo

“AKP giderayak kupon arazi peşinde”

Eski Gemlik yolundaki eski TEKEL arazisinin imara açılması için harekete geçen AKP’yi eleştiren CHP, AKP’nin giderayak kupon arazi peşinde olduğunu belirtti. CHP İl Başkanı Karaca, sarayın emlakçı ofisi gibi çalıştığını belirterek hukuki olarak mücadele edeceklerini vurguladı.

Danıştay’ın 2015 yılında tarım alanındaki yapılaşmayı engellediği ve imar planını iptal ettiği kararı eski Gemlik yolundaki TEKEL deposu arazisini kurtarmaya yetmedi. CHP İl Başkanlığı söz konusu alan için Osmangazi Belediyesi’nden imar için görüş istenmesine karşı Eski TEKEL Tütün Deposu Arazisi, Eski Gemlik Yolu’nda basın açıklaması düzenledi. Saat 12.00’de yapılan açıklamayı CHP İl Başkanı İsmet Karaca okudu.

Karaca, AKP’nin iktidarın son aylarında elinde ne varsa satma peşinde olduğu eleştirisini getirerek, alanın imara açılmaması gerektiğini savundu.

‘Saray emlakçı ofisi gibi çalışıyor’

İktidarı boyunca ormanları, tarım alanlarını, meraları, devlet kurumlarını özelleştiren AKP, bu kez Bursa’daki eski TEKEL Tütün Deposu arazisini satma peşinde. Tarım alanı olan arazinin imara açılması için Osmangazi Belediyesi’nden görüş istenmesine tepki gösteren CHP’li Karaca, şöyle konuştu: “Bu ülkenin yollarını fabrikalarını limanlarını sattı satacak bir şey kalmayınca arsa satmaya başladı. Bugün saray emlakçı ofisi gibi çalışıyor. Para edecek ne varsa her şeyi satıp yandaşlara peşkeş çekiyor. Gider ayak ne götürürsek kardır anlayışıyla hareket ediyorlar. Son dört beş yıldır ülkenin bütün değerleri yok ediliyor. BOTAŞ yurt dışında kredi kullanır durumuna geldi ilk defa. Nerde bir rant var altında AKP çıkıyor.”

‘Tarım arazisi statüsünden çıkarıldı’

Bugün bu arazi için 7 yıl önce de buradaydık 7 yıl önce de aynı araziye geldiklerini hatırlatan Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “2012 yılında AKP burası için bir hamle yaptı, tepkiler nedeniyle alınan karar 2015 yılında Danıştay tarafından iptal edildi. Burası tarım alanıdır. Yandaşlar boş durmadı yıllar sonra tekrar buraya göz dikti. Osmangazi Belediyesi’nden imar için görüş istediler. Daha kendi belediye görüşü alınmadan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tarım arazisi statüsünden çıkarılıp konut ve ticaret alanına çevirdiler. AKP iktidarı gidiyor bunu çok iyi biliyorlar. Bu yapılanlar yanlarına kar kalmayacak. Burası için elimizden gelen tüm hukuki mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?