logo

AKP’nin yalanları tutmadı

Suriye tarafından düşürülen savaş uçağının uluslararası hava sahasında ve füzeyle vurulduğunu iddia eden Türkiye, hem bulunan uçak enkazında füze izine rastlanmaması hem de uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunun açığa çıkmasıyla birlikte iddialarını geri çekmeye hazırlanıyor.

Radikal gazetesinden Deniz Zeyrek, Suriye krizinin son durumunu yorumladığı analizinde, AKP’nin Suriye konusundaki tezini revize etmek zorunda kaldığını ifade etti. Zeyrek’e göre, uçağın uluslararası hava sahasında düşürüldüğü ve füze ile vurulduğu tezi inandırıcılığı kaybetti. Türkiye, dış politikasını artık yeni bir teze dayandırmak zorunda.

Türkiye’nin iddiaları inandırıcı olamıyor
Türkiye, savaş uçağının uluslararası hava sahasında ve bir füze atışıyla vurulup düşürüldüğünü ilan ederek, Suriye konusundaki tezini açıklamıştı. Aradan geçen süre zarfında, sık sık elinde radar ve telsiz kayıtları olduğunu, bunları yayınlayarak tezini kanıtlayabileceğini söyleyen Türkiye, başta ABD ve Rusya olmak üzere, çeşitli ülkelerin uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu açıklamasına rağmen, söz ettiği radar ve telsiz kayıtlarını da yayınlamadı.

Wall Street Journal gazetesi, uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu en açık biçimde ilan eden yayın organı olmuştu. Başbakan Erdoğan’ın “namert” gibi ağır ifadelerle eleştirdiği WSJ ise, kendini “bize bilgileri Amerikalı yetkililer” verdi diyerek savunmuştu. Ardıdan Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Türkiye’yi elindeki kayıtları açıklamaya çağırmasına rağmen, Türkiye’den herhangi bir açıklama gelmedi. Üstelik, Türkiye, elinde bilgi bulunduğunu düşündüğü ABD ve İngiltere’ye “elinizdeki verileri paylaşın” çağrısında bulunmasına rağmen, bu çağrısı da yanıtsız kalmış, müttefiklerden geçiştirici ve tutarsız açıklamalar gelmişti. Son olarak, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un da Türkiye’yi ima ederek, “elimizde objektif veriler var” demesi, Türkiye’nin iddialarının aksine, uçağın Suriye hava sahasında ve uçaksavar ateşi ile düşürüldüğünün itirafı olarak değerlendirildi.

Uçak enkazı AKP’yi yalanlıyor
Düşürülen uçağın enkazına ulaşıldıktan sonra yapılan açıklamalar da, AKP’nin tezinin yanlışlandığını ortaya koyacak nitelikte. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Sözcüsü Tuğgeneral Baki Kavun gibi MİT yetkilileri de ellerinde uçağın füze ile vurulduğuna dair bir veri olmadığını açıkladı.

Elinde uçağın füze ile vurulduğuna dair radar ya da telsiz kaydı bulunmayan Türkiye , Nautilus Gemisi’nin fotoğrafladığı uçak parçalarında da füze tezini destekleyecek bulguya rastlayamadı. İlk önce Savunma Bakanı, ardından da Genelkurmay “Füze izi yok” açıklaması yaptı. “Radar güdümlü füze olsa GES tespit ederdi” iddiası nedeniyle gözlerin çevrildiği MİT de şu ana dek füze izine rastlayamadı.

Batılı diplomatlar ise, uçağın nerede ve ne şekilde vurulduğunun önemi olmadığını, Türkiye’nin her koşulda angajman kurallarını değiştirebileceğini ileri sürerek, “Türkiye uçağın nerede vurulduğunu neden öne çıkardı anlamadık” dediler. Buna göre, uçağın nerede vurulduğundan çok, Suriye’nin uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmesi ön plana çıkarılmalıydı.

AKP ise, gelişmelerin ardından, “uçak uluslararası hava sahasında ve füze ile vuruldu” tezinde değişiklikler yapmanın sinyallerini vermeye başladı. Ahmet Davutoğlu’nun öne çıkardığı ve başbakan tarafından defalarca dile getirilen Türkiye’nin tezi, olayların üzerinedn çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen inandırıcılığını kaybetmiş ve revize edilmek ihtiyacı doğmuş görünüyor. İddiaları hem diğer devletler hem de enkazdan çıkartılan kanıtlarla yalanlanan AKP’den ise, henüz konuya dair bir açıklama gelmedi.

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?