logo

30 Eylül 2019

ALDATTIK MI , ALDATILDIK MI ?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucularım,

     Kadirşinas Dostlar;

     B. T. Ü – Bursa Teknik Üniversitesi- ile ilgili yazımı müteakiben bölgemizin çok önemli bir konusunu işlemeyi düşünüyordum.  Ancak, henüz sağlıklı ve emin bilgilere ulaşamadığım için öncelik sırasını değiştirdim.

     Gerçi bizim ilçemizde önemli olmayan bir konu; bir alan kalmadı ki… Sağolsunlar geçtiğimiz dönemlerde ilçemizdeki siyasi yönetim anlayışımız, ilçemizdeki mevcut gelişimi frenleme adına bütün maharet ve hünerlerini sergilediler.

      Bir kısmına bende  2004 – 2009 döneminin sorumlu bir meclis üyesi olarak, belki parti disiplini adına suskun kalmak durumunda oldum. Her ne kadar parti içi grup toplantılarında gösterdiğimiz itiraz ve tepkilerimiz kamuoyuna yansıtılmadı ise de ve hatta aleyhimize negatif tanıtım malzemesi olarak kullanıldı ise de bir sorumluluğum vardır.

      Buradan bir başka konuya geçelim istiyorum . Vatandaş ile milletin Barışı için yapılmış “İMAR AFFI“ düzenlemesi maalesef önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.  Çünkü Barış elini uzatan devletin müşfik yaklaşımı maalesef her şeyde bir çıkar peşinde olanlar tarafından suistimal edildi.

 Şöyle ki, düzenleme çok açık olduğu için bir açıklamaya ihtiyaç görmüyorum. Ancak bir şeye dikkat çekeceğim.  “31.12.2017 den önce ve imar planlamasına uygun olanlar”  ifadesi vatandaş tarafından suistimal edildi.  Kontrol mekanizması da siyasi anlayış tarafından özellikle yerel seçimlerin bir zarureti olarak hafife alınınca, ortaya başkaca bir problem çıkarıldı.

     Göreceksiniz canı yanacak çok vatandaşımız aldatıldık diye bağırmaya başlayacak. İlçemizde de buna göz yumanlarda bu işin sorumluluğunu üstlenmeyecekler. Çünkü gelen talimat müracaatların kabul edilmesi idi. İlgili muhataplar sorgulamadan gelen müracaat ve beyanı kabullenmek zorunda bırakıldı. İnceleme ve değerlendirme sonraya bırakıldı. Şimdi değerlendirme yapılıyor, varsa şikayetler işleme alınıyor.  Veya vatandaşın kendi müracaatı üzerine yapılan değerlendirme ile durum kendisine tebliğ ediliyor.

     Ne mi oluyor? İlçemizde basına yansıdığı haliyle 70 kusur imar affına müracaat etmiş olan vatandaşımıza kaçak yapı zaptı tanzim edilmiş. Gerçekte henüz işlem görmeyen daha yüzlerce uygun olmayan yapı mevcut. Hatta devlette görev yapmış devlet memurlarına ait yapı var.

     Bu kaçak yapı zaptı tutulan mülk sahiplerinden gelen itirazlar

dan da uygun cevap alabilen henüz olmamıştır. Çünkü yapıları yasaya aykırı yapılmış. Dolayısı ile yüksek miktarda ceza ödemek ve bir ay içinde de ruhsata uygun projelendirme ve ruhsat alınması gerekiyor. Aksi halde yıkım kararı alınması yasal bir zorunluluk ve uygulanması gerekiyor. Kararı uygulamayan idare görevini kötüye kullanmış oluyor.

     Şimdi ne oluyor? Aldattık mı? Yoksa Aldatıldık mı?

     Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın.

Share
872 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...