logo

ALDATTIK MI , ALDATILDIK MI ?

     Değerli okuyucularım,

     Kadirşinas Dostlar;

     B. T. Ü – Bursa Teknik Üniversitesi- ile ilgili yazımı müteakiben bölgemizin çok önemli bir konusunu işlemeyi düşünüyordum.  Ancak, henüz sağlıklı ve emin bilgilere ulaşamadığım için öncelik sırasını değiştirdim.

     Gerçi bizim ilçemizde önemli olmayan bir konu; bir alan kalmadı ki… Sağolsunlar geçtiğimiz dönemlerde ilçemizdeki siyasi yönetim anlayışımız, ilçemizdeki mevcut gelişimi frenleme adına bütün maharet ve hünerlerini sergilediler.

      Bir kısmına bende  2004 – 2009 döneminin sorumlu bir meclis üyesi olarak, belki parti disiplini adına suskun kalmak durumunda oldum. Her ne kadar parti içi grup toplantılarında gösterdiğimiz itiraz ve tepkilerimiz kamuoyuna yansıtılmadı ise de ve hatta aleyhimize negatif tanıtım malzemesi olarak kullanıldı ise de bir sorumluluğum vardır.

      Buradan bir başka konuya geçelim istiyorum . Vatandaş ile milletin Barışı için yapılmış “İMAR AFFI“ düzenlemesi maalesef önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.  Çünkü Barış elini uzatan devletin müşfik yaklaşımı maalesef her şeyde bir çıkar peşinde olanlar tarafından suistimal edildi.

 Şöyle ki, düzenleme çok açık olduğu için bir açıklamaya ihtiyaç görmüyorum. Ancak bir şeye dikkat çekeceğim.  “31.12.2017 den önce ve imar planlamasına uygun olanlar”  ifadesi vatandaş tarafından suistimal edildi.  Kontrol mekanizması da siyasi anlayış tarafından özellikle yerel seçimlerin bir zarureti olarak hafife alınınca, ortaya başkaca bir problem çıkarıldı.

     Göreceksiniz canı yanacak çok vatandaşımız aldatıldık diye bağırmaya başlayacak. İlçemizde de buna göz yumanlarda bu işin sorumluluğunu üstlenmeyecekler. Çünkü gelen talimat müracaatların kabul edilmesi idi. İlgili muhataplar sorgulamadan gelen müracaat ve beyanı kabullenmek zorunda bırakıldı. İnceleme ve değerlendirme sonraya bırakıldı. Şimdi değerlendirme yapılıyor, varsa şikayetler işleme alınıyor.  Veya vatandaşın kendi müracaatı üzerine yapılan değerlendirme ile durum kendisine tebliğ ediliyor.

     Ne mi oluyor? İlçemizde basına yansıdığı haliyle 70 kusur imar affına müracaat etmiş olan vatandaşımıza kaçak yapı zaptı tanzim edilmiş. Gerçekte henüz işlem görmeyen daha yüzlerce uygun olmayan yapı mevcut. Hatta devlette görev yapmış devlet memurlarına ait yapı var.

     Bu kaçak yapı zaptı tutulan mülk sahiplerinden gelen itirazlar

dan da uygun cevap alabilen henüz olmamıştır. Çünkü yapıları yasaya aykırı yapılmış. Dolayısı ile yüksek miktarda ceza ödemek ve bir ay içinde de ruhsata uygun projelendirme ve ruhsat alınması gerekiyor. Aksi halde yıkım kararı alınması yasal bir zorunluluk ve uygulanması gerekiyor. Kararı uygulamayan idare görevini kötüye kullanmış oluyor.

     Şimdi ne oluyor? Aldattık mı? Yoksa Aldatıldık mı?

     Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın.

Share
746 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?