logo

30 Eylül 2019

ALDATTIK MI , ALDATILDIK MI ?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucularım,

     Kadirşinas Dostlar;

     B. T. Ü – Bursa Teknik Üniversitesi- ile ilgili yazımı müteakiben bölgemizin çok önemli bir konusunu işlemeyi düşünüyordum.  Ancak, henüz sağlıklı ve emin bilgilere ulaşamadığım için öncelik sırasını değiştirdim.

     Gerçi bizim ilçemizde önemli olmayan bir konu; bir alan kalmadı ki… Sağolsunlar geçtiğimiz dönemlerde ilçemizdeki siyasi yönetim anlayışımız, ilçemizdeki mevcut gelişimi frenleme adına bütün maharet ve hünerlerini sergilediler.

      Bir kısmına bende  2004 – 2009 döneminin sorumlu bir meclis üyesi olarak, belki parti disiplini adına suskun kalmak durumunda oldum. Her ne kadar parti içi grup toplantılarında gösterdiğimiz itiraz ve tepkilerimiz kamuoyuna yansıtılmadı ise de ve hatta aleyhimize negatif tanıtım malzemesi olarak kullanıldı ise de bir sorumluluğum vardır.

      Buradan bir başka konuya geçelim istiyorum . Vatandaş ile milletin Barışı için yapılmış “İMAR AFFI“ düzenlemesi maalesef önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.  Çünkü Barış elini uzatan devletin müşfik yaklaşımı maalesef her şeyde bir çıkar peşinde olanlar tarafından suistimal edildi.

 Şöyle ki, düzenleme çok açık olduğu için bir açıklamaya ihtiyaç görmüyorum. Ancak bir şeye dikkat çekeceğim.  “31.12.2017 den önce ve imar planlamasına uygun olanlar”  ifadesi vatandaş tarafından suistimal edildi.  Kontrol mekanizması da siyasi anlayış tarafından özellikle yerel seçimlerin bir zarureti olarak hafife alınınca, ortaya başkaca bir problem çıkarıldı.

     Göreceksiniz canı yanacak çok vatandaşımız aldatıldık diye bağırmaya başlayacak. İlçemizde de buna göz yumanlarda bu işin sorumluluğunu üstlenmeyecekler. Çünkü gelen talimat müracaatların kabul edilmesi idi. İlgili muhataplar sorgulamadan gelen müracaat ve beyanı kabullenmek zorunda bırakıldı. İnceleme ve değerlendirme sonraya bırakıldı. Şimdi değerlendirme yapılıyor, varsa şikayetler işleme alınıyor.  Veya vatandaşın kendi müracaatı üzerine yapılan değerlendirme ile durum kendisine tebliğ ediliyor.

     Ne mi oluyor? İlçemizde basına yansıdığı haliyle 70 kusur imar affına müracaat etmiş olan vatandaşımıza kaçak yapı zaptı tanzim edilmiş. Gerçekte henüz işlem görmeyen daha yüzlerce uygun olmayan yapı mevcut. Hatta devlette görev yapmış devlet memurlarına ait yapı var.

     Bu kaçak yapı zaptı tutulan mülk sahiplerinden gelen itirazlar

dan da uygun cevap alabilen henüz olmamıştır. Çünkü yapıları yasaya aykırı yapılmış. Dolayısı ile yüksek miktarda ceza ödemek ve bir ay içinde de ruhsata uygun projelendirme ve ruhsat alınması gerekiyor. Aksi halde yıkım kararı alınması yasal bir zorunluluk ve uygulanması gerekiyor. Kararı uygulamayan idare görevini kötüye kullanmış oluyor.

     Şimdi ne oluyor? Aldattık mı? Yoksa Aldatıldık mı?

     Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın.

Share
828 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...