logo

30 Eylül 2019

ALDATTIK MI , ALDATILDIK MI ?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucularım,

     Kadirşinas Dostlar;

     B. T. Ü – Bursa Teknik Üniversitesi- ile ilgili yazımı müteakiben bölgemizin çok önemli bir konusunu işlemeyi düşünüyordum.  Ancak, henüz sağlıklı ve emin bilgilere ulaşamadığım için öncelik sırasını değiştirdim.

     Gerçi bizim ilçemizde önemli olmayan bir konu; bir alan kalmadı ki… Sağolsunlar geçtiğimiz dönemlerde ilçemizdeki siyasi yönetim anlayışımız, ilçemizdeki mevcut gelişimi frenleme adına bütün maharet ve hünerlerini sergilediler.

      Bir kısmına bende  2004 – 2009 döneminin sorumlu bir meclis üyesi olarak, belki parti disiplini adına suskun kalmak durumunda oldum. Her ne kadar parti içi grup toplantılarında gösterdiğimiz itiraz ve tepkilerimiz kamuoyuna yansıtılmadı ise de ve hatta aleyhimize negatif tanıtım malzemesi olarak kullanıldı ise de bir sorumluluğum vardır.

      Buradan bir başka konuya geçelim istiyorum . Vatandaş ile milletin Barışı için yapılmış “İMAR AFFI“ düzenlemesi maalesef önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.  Çünkü Barış elini uzatan devletin müşfik yaklaşımı maalesef her şeyde bir çıkar peşinde olanlar tarafından suistimal edildi.

 Şöyle ki, düzenleme çok açık olduğu için bir açıklamaya ihtiyaç görmüyorum. Ancak bir şeye dikkat çekeceğim.  “31.12.2017 den önce ve imar planlamasına uygun olanlar”  ifadesi vatandaş tarafından suistimal edildi.  Kontrol mekanizması da siyasi anlayış tarafından özellikle yerel seçimlerin bir zarureti olarak hafife alınınca, ortaya başkaca bir problem çıkarıldı.

     Göreceksiniz canı yanacak çok vatandaşımız aldatıldık diye bağırmaya başlayacak. İlçemizde de buna göz yumanlarda bu işin sorumluluğunu üstlenmeyecekler. Çünkü gelen talimat müracaatların kabul edilmesi idi. İlgili muhataplar sorgulamadan gelen müracaat ve beyanı kabullenmek zorunda bırakıldı. İnceleme ve değerlendirme sonraya bırakıldı. Şimdi değerlendirme yapılıyor, varsa şikayetler işleme alınıyor.  Veya vatandaşın kendi müracaatı üzerine yapılan değerlendirme ile durum kendisine tebliğ ediliyor.

     Ne mi oluyor? İlçemizde basına yansıdığı haliyle 70 kusur imar affına müracaat etmiş olan vatandaşımıza kaçak yapı zaptı tanzim edilmiş. Gerçekte henüz işlem görmeyen daha yüzlerce uygun olmayan yapı mevcut. Hatta devlette görev yapmış devlet memurlarına ait yapı var.

     Bu kaçak yapı zaptı tutulan mülk sahiplerinden gelen itirazlar

dan da uygun cevap alabilen henüz olmamıştır. Çünkü yapıları yasaya aykırı yapılmış. Dolayısı ile yüksek miktarda ceza ödemek ve bir ay içinde de ruhsata uygun projelendirme ve ruhsat alınması gerekiyor. Aksi halde yıkım kararı alınması yasal bir zorunluluk ve uygulanması gerekiyor. Kararı uygulamayan idare görevini kötüye kullanmış oluyor.

     Şimdi ne oluyor? Aldattık mı? Yoksa Aldatıldık mı?

     Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın.

Share
909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...