logo

30 Eylül 2019

ALDATTIK MI , ALDATILDIK MI ?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucularım,

     Kadirşinas Dostlar;

     B. T. Ü – Bursa Teknik Üniversitesi- ile ilgili yazımı müteakiben bölgemizin çok önemli bir konusunu işlemeyi düşünüyordum.  Ancak, henüz sağlıklı ve emin bilgilere ulaşamadığım için öncelik sırasını değiştirdim.

     Gerçi bizim ilçemizde önemli olmayan bir konu; bir alan kalmadı ki… Sağolsunlar geçtiğimiz dönemlerde ilçemizdeki siyasi yönetim anlayışımız, ilçemizdeki mevcut gelişimi frenleme adına bütün maharet ve hünerlerini sergilediler.

      Bir kısmına bende  2004 – 2009 döneminin sorumlu bir meclis üyesi olarak, belki parti disiplini adına suskun kalmak durumunda oldum. Her ne kadar parti içi grup toplantılarında gösterdiğimiz itiraz ve tepkilerimiz kamuoyuna yansıtılmadı ise de ve hatta aleyhimize negatif tanıtım malzemesi olarak kullanıldı ise de bir sorumluluğum vardır.

      Buradan bir başka konuya geçelim istiyorum . Vatandaş ile milletin Barışı için yapılmış “İMAR AFFI“ düzenlemesi maalesef önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.  Çünkü Barış elini uzatan devletin müşfik yaklaşımı maalesef her şeyde bir çıkar peşinde olanlar tarafından suistimal edildi.

 Şöyle ki, düzenleme çok açık olduğu için bir açıklamaya ihtiyaç görmüyorum. Ancak bir şeye dikkat çekeceğim.  “31.12.2017 den önce ve imar planlamasına uygun olanlar”  ifadesi vatandaş tarafından suistimal edildi.  Kontrol mekanizması da siyasi anlayış tarafından özellikle yerel seçimlerin bir zarureti olarak hafife alınınca, ortaya başkaca bir problem çıkarıldı.

     Göreceksiniz canı yanacak çok vatandaşımız aldatıldık diye bağırmaya başlayacak. İlçemizde de buna göz yumanlarda bu işin sorumluluğunu üstlenmeyecekler. Çünkü gelen talimat müracaatların kabul edilmesi idi. İlgili muhataplar sorgulamadan gelen müracaat ve beyanı kabullenmek zorunda bırakıldı. İnceleme ve değerlendirme sonraya bırakıldı. Şimdi değerlendirme yapılıyor, varsa şikayetler işleme alınıyor.  Veya vatandaşın kendi müracaatı üzerine yapılan değerlendirme ile durum kendisine tebliğ ediliyor.

     Ne mi oluyor? İlçemizde basına yansıdığı haliyle 70 kusur imar affına müracaat etmiş olan vatandaşımıza kaçak yapı zaptı tanzim edilmiş. Gerçekte henüz işlem görmeyen daha yüzlerce uygun olmayan yapı mevcut. Hatta devlette görev yapmış devlet memurlarına ait yapı var.

     Bu kaçak yapı zaptı tutulan mülk sahiplerinden gelen itirazlar

dan da uygun cevap alabilen henüz olmamıştır. Çünkü yapıları yasaya aykırı yapılmış. Dolayısı ile yüksek miktarda ceza ödemek ve bir ay içinde de ruhsata uygun projelendirme ve ruhsat alınması gerekiyor. Aksi halde yıkım kararı alınması yasal bir zorunluluk ve uygulanması gerekiyor. Kararı uygulamayan idare görevini kötüye kullanmış oluyor.

     Şimdi ne oluyor? Aldattık mı? Yoksa Aldatıldık mı?

     Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın.

Share
982 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...
 • Bu düzen değişmeli

  02 Ağustos 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bir ülkede insanların önüne çıkan her hangi bir sorunu, birey ve toplum olarak, var olan sorunun neden ortaya çıktığını araştırıp açığa çıkarmalı, devamında nasıl çözeceğini bilince çıkarmalı, zira sorunu  çözemediği sürece giderek  daha da ağırlaşır, çözümü güçleşir .      Bugün Türkiye de ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok derinleşerek devam ediyor. Gerek birey olarak, gerekse toplum olarak ekonomik krizin altında eziliyoruz. Ayrıca doğal olarak bu krizin seb...
 • ANLAMAK İSTEMİYORSA ANLATAMAZSIN !!

  01 Ağustos 2022 Yazarlar

       Değerli dostlar, kendini AKP’ye yakın hisseden ona laf söylenmesi veya eleştirilmesini istemeyenler konuşacak konu bulamayınca veya tartışma halinde köşeye sıkışınca hemen şu konuya atlarlar Türkiye’de kriz var diyorsunuz ama tatil yerleri ve restoranlar, barlar, kafeler, AVM ler hepsi dolu kriz falan yok yalan söylüyorsunuz deyip gözden kaybolmaya çalışırlar. Hani FB, GS, BJK maçlarına gidip o kalabalığı görünce bütün ülkenin bu takımları tutuğunu sanmak gibi bir şey bu. Şimdi böyle düşünen insanlarımızın ne kadar ...
 • CHP ve ÖN SEÇİM

  30 Temmuz 2022 Yazarlar

       CHP’lilerin, “Demokrasinin olmazsa olmazı” diye niteledikleri ön seçim, yerelde yapılacak mı, yapılmayacak mı şimdiden merak konusu oldu.      Peki, nedir ön seçim?      “Genel ve yerel seçimde aday gösterilecek kişileri belirlemek için, bir parti üyesi olan belli sayıdaki delegelerin katılmasıyla yapılan seçim.”      Ön seçim yapılacak ise, geçtiğimiz yıl büyükşehir belediye başkan adaylığı erkenden açıklanan Mustafa Bozbey’in durumu ne olacak..? ...