logo

06 Eylül 2021

ALGI CÜMLESİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Farklı-zıt anlamlı- iki kelime, çelişki oluşturur. Çelişki, bir bütünü oluşturur. Bütünün adı, kavram olur. Kavram, içinde çelişki taşır. Kavramlarla düşünmek önerilir. Bütün kavramı, bir soyutlamadır.  Kelimenin köken anlamı ve kavram anlamı olur. Köken anlamı, sözlük anlamı olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi olarak iki bilgi türüne ayrılır. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi ibareleri, birbirinin zıttı ve farklı olur. Zıtlık ve farklılık, çelişki oluşturur. Çelişki, bütün olur. Bütünün adı, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı laiklik olur. Kavramın adı, laiklik olur.

     Bilgi felsefesi, altı bilgi türüne ayrılır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Birbirinde farklı bilgi türleri, çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütünün adı, bilgi felsefesi olur. Kavramın adı, bilgi felsefesi olur.

     Laiklik kelimesinin köken anlamı, Antik Yunan’dan alındı. Ruhban ve laikos-halk- kelimeleri farklı ve birbirinin zıttı olur. Çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütün, kavram olur. Bütünün adı, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı, toplum olur. Toplum, ruhban ve laikos-halk- bütünlüğü olur. Laikos kelimesi çelişki oluşturur. Toplum kelimesi, çelişkiyi içinde taşır.

     Ruhban-laikos-halk- zıtlığı ileri sürülerek ve ruhban kelimesinin yerine din kelimesi getirilerek: Din ayrı, laiklik ayrı olur, demek, algı cümlesi olur.

Laiklik kelimesinin kavram anlamı, Roma’da oluştu. Dante, İlahi komedya isimli eserinde, din ve devleti iki ayrı güneşe benzetir. İki ayrı güneş, toplumu aydınlatır. Dinin başkanı papa olur. Devletin başkanı kral olur.

     Roma’da Tek Tanrılı Hıristiyanlık, çok tanrılı pagan inancının yerini aldı. Devlet, devam etti. Dinin değişmesi nedeniyle, din ayrı, devlet ayrı örgütlendi. Hıristiyanlık, kilise ve manastır ile örgütlendi. Devlet, maliye, ordu, adalet gibi kurumlarla örgütlendi. Roma devlet hukuku oluştu. Roma devlet hukuku, dünya bilgisi olur.

     Roma’da din ve devlet kelimeleri farklı ve birbirinin zıttı olur. Çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütünün ismi, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı, laiklik olur. Laiklik, kavram olur. Laiklik, içinde çelişki taşır.

     “Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu” ibaresi, algı cümlesi olur. Algı cümlesi, yanıltma cümlesi olur. Laiklik, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi olarak iki türe ayrılır. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin altı bilgi türünden biri olur. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin parçası olur. Bilimsel bilgi, laikliğin devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Bütün özelliği taşıyan laiklik kelimesinin yanına, parça özelliği taşıyan bilimsel kelimesi getirilmiştir. Bütünün yanına parçanın getirilmesi, algı cümlesi olur. Burada laiklik kelimesi ile bilimsel kelimesi arasında benzerlik kurulmak istenmiştir. Laik kelimesinin içinde, din işleri bilgisi adıyla, dini bilginin ibadet kuralları var. Bilimsel kelimesinin içinde, bilimsel bilgi var.” Laik eğitim” ibaresi yeterli olur.

     “Devlet-millet buluşması” ibaresiyle, devlet-millet ayrılığı, ifade edilmiş olur. “Devlet-millet buluşması” ibaresi, bir algı cümlesidir. Devlet kelimesi, bütün özelliği taşır. Millet kelimesi, parça özelliği taşır. Devlet, vatanı ve milletiyle bir bütündür, tanımı yapılır. Devlet, vatanın üzerinde yaşayan milletin-vatandaşların- örgütlenmesi olur. Devlet kavramı, vatan ve millet kavramlarını, içinde taşır. Devlet ayrı, millet ayrı olmaz. Devlet-millet buluşması olmaz.

     Müslümanlar-laikler ve dindarlar-laikler ayrımı, bir algı cümlesi olur. Algı cümlesi, yanıltma cümlesi olur. Müslümanlık ve dindarlık kelimeleri, laikliğin din işleri bilgisi içinde yer alır. Dolaylı olarak laikliğin içinde yer alır. Laiklik bütün, Müslümanlık ve dindarlık, laikliğin parçası olur.

Share
148 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...