logo

06 Eylül 2021

ALGI CÜMLESİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Farklı-zıt anlamlı- iki kelime, çelişki oluşturur. Çelişki, bir bütünü oluşturur. Bütünün adı, kavram olur. Kavram, içinde çelişki taşır. Kavramlarla düşünmek önerilir. Bütün kavramı, bir soyutlamadır.  Kelimenin köken anlamı ve kavram anlamı olur. Köken anlamı, sözlük anlamı olur.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi olarak iki bilgi türüne ayrılır. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi ibareleri, birbirinin zıttı ve farklı olur. Zıtlık ve farklılık, çelişki oluşturur. Çelişki, bütün olur. Bütünün adı, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı laiklik olur. Kavramın adı, laiklik olur.

     Bilgi felsefesi, altı bilgi türüne ayrılır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Birbirinde farklı bilgi türleri, çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütünün adı, bilgi felsefesi olur. Kavramın adı, bilgi felsefesi olur.

     Laiklik kelimesinin köken anlamı, Antik Yunan’dan alındı. Ruhban ve laikos-halk- kelimeleri farklı ve birbirinin zıttı olur. Çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütün, kavram olur. Bütünün adı, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı, toplum olur. Toplum, ruhban ve laikos-halk- bütünlüğü olur. Laikos kelimesi çelişki oluşturur. Toplum kelimesi, çelişkiyi içinde taşır.

     Ruhban-laikos-halk- zıtlığı ileri sürülerek ve ruhban kelimesinin yerine din kelimesi getirilerek: Din ayrı, laiklik ayrı olur, demek, algı cümlesi olur.

Laiklik kelimesinin kavram anlamı, Roma’da oluştu. Dante, İlahi komedya isimli eserinde, din ve devleti iki ayrı güneşe benzetir. İki ayrı güneş, toplumu aydınlatır. Dinin başkanı papa olur. Devletin başkanı kral olur.

     Roma’da Tek Tanrılı Hıristiyanlık, çok tanrılı pagan inancının yerini aldı. Devlet, devam etti. Dinin değişmesi nedeniyle, din ayrı, devlet ayrı örgütlendi. Hıristiyanlık, kilise ve manastır ile örgütlendi. Devlet, maliye, ordu, adalet gibi kurumlarla örgütlendi. Roma devlet hukuku oluştu. Roma devlet hukuku, dünya bilgisi olur.

     Roma’da din ve devlet kelimeleri farklı ve birbirinin zıttı olur. Çelişki oluşturur. Çelişki, bütünü oluşturur. Bütünün ismi, parçalarından ayrı olur. Bütünün adı, laiklik olur. Laiklik, kavram olur. Laiklik, içinde çelişki taşır.

     “Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu” ibaresi, algı cümlesi olur. Algı cümlesi, yanıltma cümlesi olur. Laiklik, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi olarak iki türe ayrılır. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin altı bilgi türünden biri olur. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin parçası olur. Bilimsel bilgi, laikliğin devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Bütün özelliği taşıyan laiklik kelimesinin yanına, parça özelliği taşıyan bilimsel kelimesi getirilmiştir. Bütünün yanına parçanın getirilmesi, algı cümlesi olur. Burada laiklik kelimesi ile bilimsel kelimesi arasında benzerlik kurulmak istenmiştir. Laik kelimesinin içinde, din işleri bilgisi adıyla, dini bilginin ibadet kuralları var. Bilimsel kelimesinin içinde, bilimsel bilgi var.” Laik eğitim” ibaresi yeterli olur.

     “Devlet-millet buluşması” ibaresiyle, devlet-millet ayrılığı, ifade edilmiş olur. “Devlet-millet buluşması” ibaresi, bir algı cümlesidir. Devlet kelimesi, bütün özelliği taşır. Millet kelimesi, parça özelliği taşır. Devlet, vatanı ve milletiyle bir bütündür, tanımı yapılır. Devlet, vatanın üzerinde yaşayan milletin-vatandaşların- örgütlenmesi olur. Devlet kavramı, vatan ve millet kavramlarını, içinde taşır. Devlet ayrı, millet ayrı olmaz. Devlet-millet buluşması olmaz.

     Müslümanlar-laikler ve dindarlar-laikler ayrımı, bir algı cümlesi olur. Algı cümlesi, yanıltma cümlesi olur. Müslümanlık ve dindarlık kelimeleri, laikliğin din işleri bilgisi içinde yer alır. Dolaylı olarak laikliğin içinde yer alır. Laiklik bütün, Müslümanlık ve dindarlık, laikliğin parçası olur.

Share
80 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...