logo

28 Ekim 2020

AMERİKA – AMERİKA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Bugün 28.Ekim 2020, Çarşamba, siz merakla benim yazımı okuyorken ben de

sizin için Corana’nın merkezinde Amerika’da geziyor olacağım.  Bu Amerika Birleşik Devletlerine beşinci gelişim. İlk 2002 yılında buralarda yerleşmek, yaşamak niyeti ile gözlem amaçlı olarak eşimle birlikte gelmiştik. İlk onbeş günü Kanada’da, kırkbeş günü de Amerika’da olmak üzere iki ay güney eyaletlerine kadar orta ve doğu kıyılarını gezdik. Amerika’da yaşanmaz diyerek Haziran sonu geriye döndük.

     Şimdi ise Demokrasi ve Özgürlüklerin maalesef sorgulandığını hissettiğim ( uğruna canım feda olsun ) ülkemden, çok sevdiğim bölge Uludağ’ın kuzey yamaçlarındaki köylerimden ve ilçemiz Kestel den dinlenmek, nefes almak, rahatlamak gayesi ile buralara yine eşimle geldim.

     Durabildiğimiz kadar (max 6 ay-vize süresi) yaşamak üzere şimdilik buralardayız. Newjersey eyaletinde Hackensack-Pasaic yerleşim bölgesinde BNB üzerinden mütevazı konut kiraladık. Ne zaman döneriz bilmiyorum.

     Yaklaşık beş gün sonra, 3 Kasım 2020 Salı günü başlayacak ABD Başkanlık seçimi var. Her Eyaletin temsili için senatörler ve seçiciler kurulu üyeleri seçilecek. Seçimlerde çeşitli şekilde oy kullanılabilecek. Bu posta, internet ortamında, sandık başında olabilir. Bu seçilmiş olan kişiler daha sonra Amerika’yı yönetecek olan Başkan ve yardımcısını seçecekler. Bu işlem uzun zaman alabilir. Zaten en geç 20 Ocak 2021 de Federal yüksek seçim divanı, ya mevcut Başkan Trump’a devam diyecek, yada yeni seçilecek rakibi Demokrat Biden ve yardımcısı Harris görevi devralacak.

        On gündür hava güzel, kısa süreli yağışlara yakalanmadan bulunduğumuz New Jersey eyaleti Pasaic, Hackensack bölgesinde günlük yürüyüşler yapıyorum. Sizlerle paylaşmak için,  gözlem ve farklılıklar yakalamaya ve görmeye çalışıyorum. Gazetemiz YÖRE ile ilginç ve enteresan olan gördüklerimi  sizlere aktaracağım.  Nede olsa Amerika, Almanya, gelişmiş dünya bizi kıskanmakta yarış ediyor !!!

     Gündem olduğu İçin bu hafta Başkanlık seçimleri ile gördüğüm, hissettiğim havayı size aktarayım.

     İnanın seçim sanki Türkiye’de yapılıyor. Ben gelmeden Bursa’da bulunduğum mahfillerde bile iki üç yerde Trump mı?  Biden mi ? diye tartışmalara şahit oldum.

     Amerika’da ise kimsenin umurunda bile değil. Bende bir kaç yerde seçim mitingi görürüm, Araç konvoylarına rastlarım sanıyordum. Hiç görmedim. Hiç rastlamadım. Propaganda afişi mi? O da nedir ki ? Bu Amerikalılar herhalde fakirler masraf yapmamışlar. İsrafta bulunup etrafı kirletmemişler.

      Dün Pasaic bölgesinde onbin adım (7,5 – 8,0 km) yürüyüşümü yaptım. Tam beş noktada propaganda afişI gördüm. Hepsini fotoğrafladım. Gazetemiz yöre belki basacaktır.

Sonuç: Demokrat Biden üç , Cumhuriyetçi Trump iki   Bu bölgede Demokratlar önde görünüyor.  Bölgede entellektüalite ve zenginlik olduğu kesin. Gözlemim de bu istikamette zaten. Tercüme ediyorum :: Millet ittifakı üç , Cumhur ittifakı iki.

Bana sorarsanız? “Millet bizi çağırıyor” mottosu ile çıkış yakalayan İYİ parti genel başkanı, Sayın Meral AKŞENER önümüzdeki seçimlerde Ülkemizin ilk ve son  Kadın Başkanı olacaktır. Kısa dönemde hızla Güçlendirilmiş Parlementer Sisteme geçiş sağlanacaktır. Akabinde yapılacak seçimlerde de Parlemento yenilenecek ve kendi içinden Cumhurbaşkanını seçecektir.

      Bugünleri, Pandeminin sıkıntılarını, iktidarın yıpranıklığını, Dünya ile ilişkilerimizin olumsuzluklarını vs vs.  Erken doğumun sancıları olarak görüyorum. Aydınlık günler önümüzde inşallah.

      Parlayan yıldızı bütün dünya görüyor. Hakkın, adaletin, özgürlüğün, hukukun, liyakatin, güvenin, paylaşımın huzurunu hep birlikte beraberce yaşayacağız.

     Amerika’dan selam ve saygılarımla…

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun.

Share
113 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...