logo

28 Ekim 2020

AMERİKA – AMERİKA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Bugün 28.Ekim 2020, Çarşamba, siz merakla benim yazımı okuyorken ben de

sizin için Corana’nın merkezinde Amerika’da geziyor olacağım.  Bu Amerika Birleşik Devletlerine beşinci gelişim. İlk 2002 yılında buralarda yerleşmek, yaşamak niyeti ile gözlem amaçlı olarak eşimle birlikte gelmiştik. İlk onbeş günü Kanada’da, kırkbeş günü de Amerika’da olmak üzere iki ay güney eyaletlerine kadar orta ve doğu kıyılarını gezdik. Amerika’da yaşanmaz diyerek Haziran sonu geriye döndük.

     Şimdi ise Demokrasi ve Özgürlüklerin maalesef sorgulandığını hissettiğim ( uğruna canım feda olsun ) ülkemden, çok sevdiğim bölge Uludağ’ın kuzey yamaçlarındaki köylerimden ve ilçemiz Kestel den dinlenmek, nefes almak, rahatlamak gayesi ile buralara yine eşimle geldim.

     Durabildiğimiz kadar (max 6 ay-vize süresi) yaşamak üzere şimdilik buralardayız. Newjersey eyaletinde Hackensack-Pasaic yerleşim bölgesinde BNB üzerinden mütevazı konut kiraladık. Ne zaman döneriz bilmiyorum.

     Yaklaşık beş gün sonra, 3 Kasım 2020 Salı günü başlayacak ABD Başkanlık seçimi var. Her Eyaletin temsili için senatörler ve seçiciler kurulu üyeleri seçilecek. Seçimlerde çeşitli şekilde oy kullanılabilecek. Bu posta, internet ortamında, sandık başında olabilir. Bu seçilmiş olan kişiler daha sonra Amerika’yı yönetecek olan Başkan ve yardımcısını seçecekler. Bu işlem uzun zaman alabilir. Zaten en geç 20 Ocak 2021 de Federal yüksek seçim divanı, ya mevcut Başkan Trump’a devam diyecek, yada yeni seçilecek rakibi Demokrat Biden ve yardımcısı Harris görevi devralacak.

        On gündür hava güzel, kısa süreli yağışlara yakalanmadan bulunduğumuz New Jersey eyaleti Pasaic, Hackensack bölgesinde günlük yürüyüşler yapıyorum. Sizlerle paylaşmak için,  gözlem ve farklılıklar yakalamaya ve görmeye çalışıyorum. Gazetemiz YÖRE ile ilginç ve enteresan olan gördüklerimi  sizlere aktaracağım.  Nede olsa Amerika, Almanya, gelişmiş dünya bizi kıskanmakta yarış ediyor !!!

     Gündem olduğu İçin bu hafta Başkanlık seçimleri ile gördüğüm, hissettiğim havayı size aktarayım.

     İnanın seçim sanki Türkiye’de yapılıyor. Ben gelmeden Bursa’da bulunduğum mahfillerde bile iki üç yerde Trump mı?  Biden mi ? diye tartışmalara şahit oldum.

     Amerika’da ise kimsenin umurunda bile değil. Bende bir kaç yerde seçim mitingi görürüm, Araç konvoylarına rastlarım sanıyordum. Hiç görmedim. Hiç rastlamadım. Propaganda afişi mi? O da nedir ki ? Bu Amerikalılar herhalde fakirler masraf yapmamışlar. İsrafta bulunup etrafı kirletmemişler.

      Dün Pasaic bölgesinde onbin adım (7,5 – 8,0 km) yürüyüşümü yaptım. Tam beş noktada propaganda afişI gördüm. Hepsini fotoğrafladım. Gazetemiz yöre belki basacaktır.

Sonuç: Demokrat Biden üç , Cumhuriyetçi Trump iki   Bu bölgede Demokratlar önde görünüyor.  Bölgede entellektüalite ve zenginlik olduğu kesin. Gözlemim de bu istikamette zaten. Tercüme ediyorum :: Millet ittifakı üç , Cumhur ittifakı iki.

Bana sorarsanız? “Millet bizi çağırıyor” mottosu ile çıkış yakalayan İYİ parti genel başkanı, Sayın Meral AKŞENER önümüzdeki seçimlerde Ülkemizin ilk ve son  Kadın Başkanı olacaktır. Kısa dönemde hızla Güçlendirilmiş Parlementer Sisteme geçiş sağlanacaktır. Akabinde yapılacak seçimlerde de Parlemento yenilenecek ve kendi içinden Cumhurbaşkanını seçecektir.

      Bugünleri, Pandeminin sıkıntılarını, iktidarın yıpranıklığını, Dünya ile ilişkilerimizin olumsuzluklarını vs vs.  Erken doğumun sancıları olarak görüyorum. Aydınlık günler önümüzde inşallah.

      Parlayan yıldızı bütün dünya görüyor. Hakkın, adaletin, özgürlüğün, hukukun, liyakatin, güvenin, paylaşımın huzurunu hep birlikte beraberce yaşayacağız.

     Amerika’dan selam ve saygılarımla…

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun.

Share
69 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...