logo

28 Ekim 2020

AMERİKA – AMERİKA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Bugün 28.Ekim 2020, Çarşamba, siz merakla benim yazımı okuyorken ben de

sizin için Corana’nın merkezinde Amerika’da geziyor olacağım.  Bu Amerika Birleşik Devletlerine beşinci gelişim. İlk 2002 yılında buralarda yerleşmek, yaşamak niyeti ile gözlem amaçlı olarak eşimle birlikte gelmiştik. İlk onbeş günü Kanada’da, kırkbeş günü de Amerika’da olmak üzere iki ay güney eyaletlerine kadar orta ve doğu kıyılarını gezdik. Amerika’da yaşanmaz diyerek Haziran sonu geriye döndük.

     Şimdi ise Demokrasi ve Özgürlüklerin maalesef sorgulandığını hissettiğim ( uğruna canım feda olsun ) ülkemden, çok sevdiğim bölge Uludağ’ın kuzey yamaçlarındaki köylerimden ve ilçemiz Kestel den dinlenmek, nefes almak, rahatlamak gayesi ile buralara yine eşimle geldim.

     Durabildiğimiz kadar (max 6 ay-vize süresi) yaşamak üzere şimdilik buralardayız. Newjersey eyaletinde Hackensack-Pasaic yerleşim bölgesinde BNB üzerinden mütevazı konut kiraladık. Ne zaman döneriz bilmiyorum.

     Yaklaşık beş gün sonra, 3 Kasım 2020 Salı günü başlayacak ABD Başkanlık seçimi var. Her Eyaletin temsili için senatörler ve seçiciler kurulu üyeleri seçilecek. Seçimlerde çeşitli şekilde oy kullanılabilecek. Bu posta, internet ortamında, sandık başında olabilir. Bu seçilmiş olan kişiler daha sonra Amerika’yı yönetecek olan Başkan ve yardımcısını seçecekler. Bu işlem uzun zaman alabilir. Zaten en geç 20 Ocak 2021 de Federal yüksek seçim divanı, ya mevcut Başkan Trump’a devam diyecek, yada yeni seçilecek rakibi Demokrat Biden ve yardımcısı Harris görevi devralacak.

        On gündür hava güzel, kısa süreli yağışlara yakalanmadan bulunduğumuz New Jersey eyaleti Pasaic, Hackensack bölgesinde günlük yürüyüşler yapıyorum. Sizlerle paylaşmak için,  gözlem ve farklılıklar yakalamaya ve görmeye çalışıyorum. Gazetemiz YÖRE ile ilginç ve enteresan olan gördüklerimi  sizlere aktaracağım.  Nede olsa Amerika, Almanya, gelişmiş dünya bizi kıskanmakta yarış ediyor !!!

     Gündem olduğu İçin bu hafta Başkanlık seçimleri ile gördüğüm, hissettiğim havayı size aktarayım.

     İnanın seçim sanki Türkiye’de yapılıyor. Ben gelmeden Bursa’da bulunduğum mahfillerde bile iki üç yerde Trump mı?  Biden mi ? diye tartışmalara şahit oldum.

     Amerika’da ise kimsenin umurunda bile değil. Bende bir kaç yerde seçim mitingi görürüm, Araç konvoylarına rastlarım sanıyordum. Hiç görmedim. Hiç rastlamadım. Propaganda afişi mi? O da nedir ki ? Bu Amerikalılar herhalde fakirler masraf yapmamışlar. İsrafta bulunup etrafı kirletmemişler.

      Dün Pasaic bölgesinde onbin adım (7,5 – 8,0 km) yürüyüşümü yaptım. Tam beş noktada propaganda afişI gördüm. Hepsini fotoğrafladım. Gazetemiz yöre belki basacaktır.

Sonuç: Demokrat Biden üç , Cumhuriyetçi Trump iki   Bu bölgede Demokratlar önde görünüyor.  Bölgede entellektüalite ve zenginlik olduğu kesin. Gözlemim de bu istikamette zaten. Tercüme ediyorum :: Millet ittifakı üç , Cumhur ittifakı iki.

Bana sorarsanız? “Millet bizi çağırıyor” mottosu ile çıkış yakalayan İYİ parti genel başkanı, Sayın Meral AKŞENER önümüzdeki seçimlerde Ülkemizin ilk ve son  Kadın Başkanı olacaktır. Kısa dönemde hızla Güçlendirilmiş Parlementer Sisteme geçiş sağlanacaktır. Akabinde yapılacak seçimlerde de Parlemento yenilenecek ve kendi içinden Cumhurbaşkanını seçecektir.

      Bugünleri, Pandeminin sıkıntılarını, iktidarın yıpranıklığını, Dünya ile ilişkilerimizin olumsuzluklarını vs vs.  Erken doğumun sancıları olarak görüyorum. Aydınlık günler önümüzde inşallah.

      Parlayan yıldızı bütün dünya görüyor. Hakkın, adaletin, özgürlüğün, hukukun, liyakatin, güvenin, paylaşımın huzurunu hep birlikte beraberce yaşayacağız.

     Amerika’dan selam ve saygılarımla…

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun.

Share
4 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...