logo

28 Ekim 2020

AMERİKA – AMERİKA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      Bugün 28.Ekim 2020, Çarşamba, siz merakla benim yazımı okuyorken ben de

sizin için Corana’nın merkezinde Amerika’da geziyor olacağım.  Bu Amerika Birleşik Devletlerine beşinci gelişim. İlk 2002 yılında buralarda yerleşmek, yaşamak niyeti ile gözlem amaçlı olarak eşimle birlikte gelmiştik. İlk onbeş günü Kanada’da, kırkbeş günü de Amerika’da olmak üzere iki ay güney eyaletlerine kadar orta ve doğu kıyılarını gezdik. Amerika’da yaşanmaz diyerek Haziran sonu geriye döndük.

     Şimdi ise Demokrasi ve Özgürlüklerin maalesef sorgulandığını hissettiğim ( uğruna canım feda olsun ) ülkemden, çok sevdiğim bölge Uludağ’ın kuzey yamaçlarındaki köylerimden ve ilçemiz Kestel den dinlenmek, nefes almak, rahatlamak gayesi ile buralara yine eşimle geldim.

     Durabildiğimiz kadar (max 6 ay-vize süresi) yaşamak üzere şimdilik buralardayız. Newjersey eyaletinde Hackensack-Pasaic yerleşim bölgesinde BNB üzerinden mütevazı konut kiraladık. Ne zaman döneriz bilmiyorum.

     Yaklaşık beş gün sonra, 3 Kasım 2020 Salı günü başlayacak ABD Başkanlık seçimi var. Her Eyaletin temsili için senatörler ve seçiciler kurulu üyeleri seçilecek. Seçimlerde çeşitli şekilde oy kullanılabilecek. Bu posta, internet ortamında, sandık başında olabilir. Bu seçilmiş olan kişiler daha sonra Amerika’yı yönetecek olan Başkan ve yardımcısını seçecekler. Bu işlem uzun zaman alabilir. Zaten en geç 20 Ocak 2021 de Federal yüksek seçim divanı, ya mevcut Başkan Trump’a devam diyecek, yada yeni seçilecek rakibi Demokrat Biden ve yardımcısı Harris görevi devralacak.

        On gündür hava güzel, kısa süreli yağışlara yakalanmadan bulunduğumuz New Jersey eyaleti Pasaic, Hackensack bölgesinde günlük yürüyüşler yapıyorum. Sizlerle paylaşmak için,  gözlem ve farklılıklar yakalamaya ve görmeye çalışıyorum. Gazetemiz YÖRE ile ilginç ve enteresan olan gördüklerimi  sizlere aktaracağım.  Nede olsa Amerika, Almanya, gelişmiş dünya bizi kıskanmakta yarış ediyor !!!

     Gündem olduğu İçin bu hafta Başkanlık seçimleri ile gördüğüm, hissettiğim havayı size aktarayım.

     İnanın seçim sanki Türkiye’de yapılıyor. Ben gelmeden Bursa’da bulunduğum mahfillerde bile iki üç yerde Trump mı?  Biden mi ? diye tartışmalara şahit oldum.

     Amerika’da ise kimsenin umurunda bile değil. Bende bir kaç yerde seçim mitingi görürüm, Araç konvoylarına rastlarım sanıyordum. Hiç görmedim. Hiç rastlamadım. Propaganda afişi mi? O da nedir ki ? Bu Amerikalılar herhalde fakirler masraf yapmamışlar. İsrafta bulunup etrafı kirletmemişler.

      Dün Pasaic bölgesinde onbin adım (7,5 – 8,0 km) yürüyüşümü yaptım. Tam beş noktada propaganda afişI gördüm. Hepsini fotoğrafladım. Gazetemiz yöre belki basacaktır.

Sonuç: Demokrat Biden üç , Cumhuriyetçi Trump iki   Bu bölgede Demokratlar önde görünüyor.  Bölgede entellektüalite ve zenginlik olduğu kesin. Gözlemim de bu istikamette zaten. Tercüme ediyorum :: Millet ittifakı üç , Cumhur ittifakı iki.

Bana sorarsanız? “Millet bizi çağırıyor” mottosu ile çıkış yakalayan İYİ parti genel başkanı, Sayın Meral AKŞENER önümüzdeki seçimlerde Ülkemizin ilk ve son  Kadın Başkanı olacaktır. Kısa dönemde hızla Güçlendirilmiş Parlementer Sisteme geçiş sağlanacaktır. Akabinde yapılacak seçimlerde de Parlemento yenilenecek ve kendi içinden Cumhurbaşkanını seçecektir.

      Bugünleri, Pandeminin sıkıntılarını, iktidarın yıpranıklığını, Dünya ile ilişkilerimizin olumsuzluklarını vs vs.  Erken doğumun sancıları olarak görüyorum. Aydınlık günler önümüzde inşallah.

      Parlayan yıldızı bütün dünya görüyor. Hakkın, adaletin, özgürlüğün, hukukun, liyakatin, güvenin, paylaşımın huzurunu hep birlikte beraberce yaşayacağız.

     Amerika’dan selam ve saygılarımla…

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun.

Share
159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...