logo

19 Eylül 2022

Amerika’da yollardayım


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular, 

     Değerli Can Dostlar. 

     Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım. 

     Gezmek, seyyahat edebilmek gerçekten çok kıymetli bir aktivite olarak herkesin bildiği ve önemsediği bir olgudur. Ancak her kişinin yapabilmesi çeşitli gerekçelerle mümkün olmuyor. Buna madden veya manen birçok farklı sebepler sayılabilir.

       Bazen her türlü imkanı olanlar bile, bir takıntı bulup seyahatlerden kaçınabilirler. Seyahat etmeyi yorgunluk, zaman kaybı, ne gerek var, veya lüzumsuz masraf diyerek es geçerler. Kayıpta olduklarını kabul etmezler. Kanaatimce her imkan kullanılmalı ve fırsata dönüştürülerek değerlendirilmelidir. 

      Şunu dikkatlere sunmadan geçemem. Bizim dünyamızın inanç önderi Peygamberimizin beyanı diye öğrenmiştim. “Seyahat ediniz, sıhhat bulunuz” diye tavsiyede bulunmuş.  Veya bizim toplumun önderleri “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır” veciz sözü ile geniş manada seyahati önermişlerdir. Aynı benzerlikle “Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir” yine kafamızda cevap veremediğimiz bir sorudur. Gerçi ben her gün en az 20 sayfa kitap okunmasından yanayım. Ancak gezmeyi de çok kıymetli görüyorum. Olmazsa olmazımdır. Özellikle kültür, coğrafya veya doğa gezileri en çok sevdiklerimdir. 

      Yine bir seyahate 30-40 gün İçin yelken açtım. Tebdil-i ülke, hatta tebdil-i kıta yaptım. Yazımı yere ayak basınca çektiğim fotoğrafla da zenginleştirmeyi denedim. 

    12 Eylül, Pazartesi İstanbul-Sabiha Gökçen hava alanından başlayan aktarmalı üç buçuk saatlik uçuşumuz ile, Amsterdam-Schiphol hava alanında iki saatlik bir aktarma molası vererek Newyork’a devamla uçtuk. Tabii olarak batıya Güneş’e doğru Amsterdam-Newyork arası uçunca yedi saatlik uçuş, sanki bir saat gibi oldu. Schipholden havalandığımızda saat öğlen ikiyi gösteriyordu. Newyork JFK havaalanına indiğimizde ise saat on beş elli idi. 

Yarım gün kazanmış olduk. Yani siz Kestel de geceye başlamışken, biz Newyork’a inmiş olduk. Henüz Akşam olmamıştı. 

      Kardeşim bizi alandan aldı. Konaklama mekanına 27 km lik şehir içi mesafeyi, bir saat onsekiz dakikada gidebildik. Yolda, Manhattan de sakin bir alanda çektiğim fotoğrafı paylaştım. 

    Görünen o ki, burada da enflasyon azmış, benzin pahalılaşmış (!!!!) özel araç trafiği azalmış. ( ha ha haa !!!)             

     6-7 milyon nüfuslu dünya kenti, Newyork ta  üç adet uluslararası, 30 km lik çevre dairesinde de 14 adet çeşitli büyüklüklerde iç havaalanı olduğunu daha önceki seyahatlerimden biliyorum. 

    Biz hala Şehir içinde ki YUNUSELİ hava alanımızı iktidarın, TOKİ iştahı, ranta kurban etmemek için uğraşıyoruz.  Yenişehir Havaalanını da hala aktif olarak, kargo için bile verimli  kullanamıyoruz. 

      Buralardan gözlemlerimi aktarmaya devam edeceğim. Yeşilin, Newyork’ta gökdelenlerin arasında bile kaybedilmediğini görmek, Kestel meydanda taksi durağındaki kestiğimiz, kuruttuğumuz asırlık Çınarlarımızın üzüntüsünü çoğalttı. Yüreğimi acıttı, yaktı. Kestel hedeflerimi büyüttü. 

     Gününüz  neşeli  bereketli  geçsin.  

     Sağlıcakla kalın. Az kaldı, az kaldı. 

Share
71 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...