logo

04 Ocak 2022

ANAHTAR


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Anahtar ya da açar, kilidi döndürmeye yarayan ve metalden yapılan bir araçtır. Anahtar kelime, bir yazı metnindeki konuyu net şekilde belli eden kelimeye verilen addır. Anahtar, yol gösterir, ileriye doğru gidilmesini sağlar.

     Bütün-parça, kural-kuralsızlık ayrımı, insan hayatında anahtar özelliği taşır. Bütün-parça ayrımıyla, her şey bütünün parçası olarak gösterilir. Kural-kuralsızlık ayrımı, değişik durumlarda kelimeye anlam verilmesini sağlar.

     Süleyman Demirel, açılışlarda, “Bismilairamanirahim” dedi. “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesi, Allah’ın adıyla, anlamına gelir. Dini bilgidir.

     Laiklik, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Dini bilginin ibadet kurallarıyla ibadet edilir. Dünya bilgisiyle, dünya ihtiyaçları sağlanır. Laiklik hem bütün-parça özelliği taşır hem kural olur.  Laiklik kuralına uymamak, kuralsızlık olur.

     “Bismillahirrahmanirrahim” bütün-parça ayrımına göre, din işleri bilgisi içinde yer alır.  Dünya bilgisine göre, “Vatana, millete hayırlı olsun!” diyerek açılış yapmak gerekir. Dini bilgiye göre kural, dini bilgi için geçerli olur. Dünya bilgisine göre kural, dünya bilgisi için geçerli olur.

     Kelimeler, bütün-parça ve kural-kuralsızlık ayrımına göre kullanılır. Kelimelerin kullanıldığı bilgi türünün değiştirilmesi bir kuralsızlık olur. “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesini, dini bilgide kullanmak, bir kural olur. “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesini, dünya bilgisinde kullanmak, bir kuralsızlık olur.

     Kuralsızlık, dini bilgiye göre, günah ve haram olur. Kuralsızlık, dünya bilgisi olan kanuna göre, bir suç olur. Kural, dini bilgiye göre, sevap ve helal olur. Kural, dünya bilgisi kanuna göre, görev olur.

     Süleyman Demirel, kuralsızlık yaparak, dini bilgiye göre, günah ve haram olan hareketi, yapmış oldu. Süleyman Demirel, kuralsızlık yaparak, dünya bilgisi kanuna göre, suç olan hareketi yapmış oldu.

     Laiklik, bir sistemdir. Sistemin kurallarına uyulur. Toplum hayatı, toplumun kurallarına göre yaşanır. Dini bilgideki anahtar kelime, “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesinin, dünya bilgisindeki karşılığı anahtar kelime, “Vatana, millete hayırlı olsun!” olur.

     Bütün-parça, kural-kuralsızlık ayrımına önem verildiği zaman, zorlukların aşmak kolaylaşır. Konuşmacıların, konuşmaya başlarken, dini bilginin ibadet kurallarını, inanarak öğreneceğiz. Dünya bilgisinin kurallarını, sorgulayarak öğreneceğiz. Dini bilgi, inançtır.  Dünya bilgisi, ihtiyaçtır. Demesi gerekir.

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...