logo

16 Mart 2021

ANAYASA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Anayasa, anayasacılık, ütopya romanları: Eşitlik duygusunu, insanlara aşıladı. Köleliği, insanlardaki eşitlik duygusu kaldırdı. 1776 Amerikan anayasası ve 1789 Fransız anayasası, eşitlik duygusu aşılar. Osmanlı Devleti, 1876 yılında anayasaya kavuştu. Eşitlik duygusu topluma yayılmaya başladı. Laiklik kuralı olmadığı için, bütün-parça kuralına göre, toplum-birey iletişimi kurulamadı. Din, mezhep, tarikat, cemaat ayrımı devam etti.

     Bütünün parçaları, eşit olur. Bütün kavramına göre, bütüne ait olma ve bütünün parçası olma duygusu ile yaşanır. Bütün her şey, bütün kavramına göre olur. Bütün dini bilgiler, bir bütün olur. Bütünün parçası olan dini bilgiler, eşit olur. Din, ümmet, devlet, millet, vatan, bayrak kavramları: Kişiye ait olma duygusu verir.

     Ülkücü, idealist, maneviyatçı kavramları aynı anlama gelir. Manevi kalkınma, idealizm, maneviyat kavramları aynı anlama gelir. İlim, bilim, bilimsel bilgi, materyalizm, maddiyat kavramları aynı anlama gelir. Her üç cümledeki kavramlar birer slogan olur. Slogan, bir bütünün parçasını yüceltmek olur. Slogan yerine, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde yaşamak gerekir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğü olur.

     Seçim zamanı emekten yana söz söyleyen siyasi parti temsilcilerinin: Meclis’te sermayeden yana oy kullanmalarındaki tezat, bütün kavramına göre anlaşılır. Söz ve davranış, bir bütün olur. Seçimde verilen söz ile Meclis’teki davranışın bir bütün olması gerekir.

     Anayasa, anayasacılık, ütopya romanları, felsefe bilgisi: Bütün özelliği taşır. Dünyaya bir bütün olarak bakılır.

     Kadın ve erkek, bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Kadın ve erkek için, insan insana denir. Kadın ve erkek, farklılıkların eşitliğini oluşturur. Bütünün parçaları eşit olur.   Bütün kavramına göre, iletişim kurulur.

     Dini bilgi ile ibadet edilir. Dünya bilgisi ile dünyaya uyum için mücadele sürdürülür. İki bilgi türünden faydalanmak, bir kural olur. Dini bilgi, dünyaya bir bakış açısıdır. Dünya bilgisi, dünyaya bir bakış açısıdır.

     Var olmayanı istemek yerine, var olanı paylaşmak gerekir. Topluma ait var olanı, bireylere paylaştırmak gerekir. Devlet bütçesi var olandır. Devlet bütçesinden toplumun bireylerine pay vermek gerekir. Herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak bir geliri olması gerekir.

     Yol, köprü, liman gibi tesislerden geçiş için alınan ücret, bir vergi olur. Vergi gelirleri, “var olan” özelliği taşır. Vergi gelirlerinin özelleştirilmesi, vergi gelirlerinin: Vergi matrahı olmasıdır. Vergi matrahından alınan vergi düşülünce, kalan özel firma ya da kişinin kârı olur.  Toplumun var olanı, azalmış olur.

     Avcılık, göçebe hayatın bir özelliği olur. Yerleşik hayatta hayvanlar, evcil yapılır. Yaban hayvanları, avlanmaya devam edilir. Avcılık, göçebe hayatın devam etmesi olur. Balığın havuzda bakılması, evcil yapma özelliği taşır.

     Umut, gelecekle ilgili olur. Dün, bugün, yarın bir bütün olur. Umut, bu bütünlük içinde yer alır. Olumlu ve olumsuz düşünmek, çelişki oluşturur. Çelişkiden hareket oluşur. Umutlu ve umutsuz olmak, çelişki ve hareket oluşturur.

Share
79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...