logo

16 Mart 2021

ANAYASA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Anayasa, anayasacılık, ütopya romanları: Eşitlik duygusunu, insanlara aşıladı. Köleliği, insanlardaki eşitlik duygusu kaldırdı. 1776 Amerikan anayasası ve 1789 Fransız anayasası, eşitlik duygusu aşılar. Osmanlı Devleti, 1876 yılında anayasaya kavuştu. Eşitlik duygusu topluma yayılmaya başladı. Laiklik kuralı olmadığı için, bütün-parça kuralına göre, toplum-birey iletişimi kurulamadı. Din, mezhep, tarikat, cemaat ayrımı devam etti.

     Bütünün parçaları, eşit olur. Bütün kavramına göre, bütüne ait olma ve bütünün parçası olma duygusu ile yaşanır. Bütün her şey, bütün kavramına göre olur. Bütün dini bilgiler, bir bütün olur. Bütünün parçası olan dini bilgiler, eşit olur. Din, ümmet, devlet, millet, vatan, bayrak kavramları: Kişiye ait olma duygusu verir.

     Ülkücü, idealist, maneviyatçı kavramları aynı anlama gelir. Manevi kalkınma, idealizm, maneviyat kavramları aynı anlama gelir. İlim, bilim, bilimsel bilgi, materyalizm, maddiyat kavramları aynı anlama gelir. Her üç cümledeki kavramlar birer slogan olur. Slogan, bir bütünün parçasını yüceltmek olur. Slogan yerine, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde yaşamak gerekir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğü olur.

     Seçim zamanı emekten yana söz söyleyen siyasi parti temsilcilerinin: Meclis’te sermayeden yana oy kullanmalarındaki tezat, bütün kavramına göre anlaşılır. Söz ve davranış, bir bütün olur. Seçimde verilen söz ile Meclis’teki davranışın bir bütün olması gerekir.

     Anayasa, anayasacılık, ütopya romanları, felsefe bilgisi: Bütün özelliği taşır. Dünyaya bir bütün olarak bakılır.

     Kadın ve erkek, bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Kadın ve erkek için, insan insana denir. Kadın ve erkek, farklılıkların eşitliğini oluşturur. Bütünün parçaları eşit olur.   Bütün kavramına göre, iletişim kurulur.

     Dini bilgi ile ibadet edilir. Dünya bilgisi ile dünyaya uyum için mücadele sürdürülür. İki bilgi türünden faydalanmak, bir kural olur. Dini bilgi, dünyaya bir bakış açısıdır. Dünya bilgisi, dünyaya bir bakış açısıdır.

     Var olmayanı istemek yerine, var olanı paylaşmak gerekir. Topluma ait var olanı, bireylere paylaştırmak gerekir. Devlet bütçesi var olandır. Devlet bütçesinden toplumun bireylerine pay vermek gerekir. Herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak bir geliri olması gerekir.

     Yol, köprü, liman gibi tesislerden geçiş için alınan ücret, bir vergi olur. Vergi gelirleri, “var olan” özelliği taşır. Vergi gelirlerinin özelleştirilmesi, vergi gelirlerinin: Vergi matrahı olmasıdır. Vergi matrahından alınan vergi düşülünce, kalan özel firma ya da kişinin kârı olur.  Toplumun var olanı, azalmış olur.

     Avcılık, göçebe hayatın bir özelliği olur. Yerleşik hayatta hayvanlar, evcil yapılır. Yaban hayvanları, avlanmaya devam edilir. Avcılık, göçebe hayatın devam etmesi olur. Balığın havuzda bakılması, evcil yapma özelliği taşır.

     Umut, gelecekle ilgili olur. Dün, bugün, yarın bir bütün olur. Umut, bu bütünlük içinde yer alır. Olumlu ve olumsuz düşünmek, çelişki oluşturur. Çelişkiden hareket oluşur. Umutlu ve umutsuz olmak, çelişki ve hareket oluşturur.

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...