logo

12 Ekim 2019

ANLAMA-ANLATMA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Anlama, bir konuda bilgi öğrenmedir. Öğrenme, anlama sonucu gerçekleşir. Anlatma, düşüncenin ifade edilmesidir. Düşünce de bilgi ile oluşur. Anlama ve anlatma, belirli kurallara göre yapılır. Bir kelime, cümle içinde anlam kazanır. Kelimenin sözlük anlamı, terim anlamı, kavram anlamı olabilir. Bunları araştırıp kelimenin cümle içindeki anlamını belirlemek gerekir.

     Toplum bütün, birey parçadır. Laiklik, bireyin gözü ile dünyaya bakmaktır. Laiklik, bireyi esas alır. Bireyin isteklerinin toplum kurallarına göre yerine gelmesi istenir. Laiklik herkesin eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Fetva, ibadet kuralları ile sınırlıdır. Laiklik, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasıdır. Laiklik, iki bilgi türünü içerir. Bilgi felsefesi, altı bilgi türünü içerir.

     Gençlik, enerji ve yenilik demektir. Spor, enerji ve yarışma demektir. Gençlik ve spor birbirini tamamlar. Her gün yeni bir başlangıçtır. 19 Mayıs 1919 da bir başlangıçtır. Bugünün genç kuşağı, bir önceki kuşaktan genç olmayı devraldı. Yarının genç kuşağı, genç olmayı bugünün genç kuşağından devralacak. Süreç devam edecek.

     Müzik, var olmanın aydınlığıdır. Müzik, yaşamdaki ve evrendeki düalizmlere-ikiciliklere- “yaşam-ölüm, sevinç-hüzün, gece-gündüz, aşk-nefret, savaş-barış, korku-cesaret” yer verir.   Bu düalizmlerin-ikiciliklerin- müziğe ve müziğin oluşum sürecine etkisi vardır.

     Türk demek, dil demektir. Dil, milliyetin niteliklerinden biridir. Atatürk, geometri kitabı yazdı. Geometri terimleri türetti. Askeri rütbeler için kelime türetti. Müzik ve dil birbiriyle ilgilidir. Müzik ve dil, doğa bilgisidir.

     Yöneticilerin, vatandaşları bütünleştirici, herkesi kucaklayıcı bir dil kullanması, toplumdaki dayanışmayı, beraberliği güçlendirir. Belediyeler, halkın evidir. Muhtarlık, en yakın kamu kuruluşudur.

     Çağdaşlık, nehir gibidir. İleriye doğru akar. İnsanların toplu yürüyüşleri, nehre benzetilir. Bayram törenlerinde yapılan yürüyüşler, nehir akışına benzetilir.

     Eğitim, bireye toplumsal kimlik kazandırır. Eğitimde, akıl alanı ile iman alanı birbirinden ayrılır. Her iki alan da birbirinin dışında yol alır. Sekülerizm, din ile dünyanın birbirinden farklı olduğunu işaret eder.

     Toplum, doğa bilimlerine uzak ise ekonomi ve siyaset bilimlerine de uzaktır. Laik düşünce, doğa bilimlerine ve ekonomi ile siyaset bilimlerine önem verir. Laik düşünce, sosyoekonomik zorlukların çözümünü sağlar.

     Teknik bilgi, bir görünümdür. Bu teknik bilginin ardında, ekonomik, toplumsal, felsefi, bilimsel bir dönüşüm vardır. Laiklik, zihniyetin, ekonominin, toplumun değişmesinde temel eksendir. Yaşam yürür. İhtiyaçlar hızla değişir. Dinin bir vicdan işi olduğu vurgulanır. Din-inanç- ibadet kuralları ile sınırlanır. Millet, üçayak üstünde yükselir. Birincisi, milli pazarın oluşmasıdır. İkincisi,“vatan, anayasa”  kavramlarıyla beraber yaşamak… Üçüncüsü, toplumsal olarak kültürel-dilsel türdeş olma…

     Milli kimlik, eşit yurttaşlık içerir. Kişi hak ve özgürlükleri, güvence altına alınır. Bireysel özgürlük ve gelişim ortamı oluşur. Halkçılık ilkesi, kadın-erkek, kır-kent, fakir-zengin tüm yurttaşların eşit olmasını amaçlar.

     Kelimelerin, alt kavram ve üst kavram özellikleri vardır. Dilin de alt dil, üst dil özelliği vardır. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılmasıdır, tanımında: Laiklik, üst kavram, din işleri ve devlet işleri alt kavramdır. Karl Marks, tüm bilgiyi, alt yapı ve üst yapı olarak belirtti.     Tüm bilgi, üst kavramdır. Alt yapı ve üst yapı alt kavramdır. Hegel, idealizm-materyalizm bütünlüğü, tüm bilgidir, dedi. Tüm bilgi, üst kavramdır. İdealizm ve materyalizm alt kavramdır. Nesne ile özne iletişimini anlatan dil, alt dil olur. Bir bilgi türündeki tanımlar, kurallar üst dil olur.

     Kelimenin sözlük anlamı, terim anlamı, kavram anlamı vardır. Laik kelimesinin sözlük anlamı, ruhbanlar dışındaki halka verilen isimdir. Laik ve laiklik kelimelerinin kavram anlamı vardır. Laiklik, geniş anlam ifade eder. Farklı iki kavram olan din işleri ve devlet işleri bir bütün oluşturur. Adına laiklik denir. Din işlerinin ve devlet işlerinin ayrı kurum olmasını belirtir. Roma İmparatorluğu’nda, devlet devam ediyor. Din, çok tanrılı din özelliğinden, tek Tanrılı Hıristiyanlığa ulaşıyor. Bu durum, laikliğin kavram olarak oluşmasını anlatır. Din ve devlet örgütlenmesi ayrı oluşturulur.

     Elmalar ile armutlar toplanır. Üst kavram meyve adı altında toplanır. Meyve kelimesi, soyutlama özelliği taşır. Meyve kelimesinin doğada varlık ismi olarak karşılığı bulunmaz. Ortak isimdir. Sebze kelimesi de meyve kelimesiyle aynı özelliğe sahiptir. Meyve kelimesinin altında elma ve armut var. Laiklik kelimesi ile meyve kelimesinin benzerliği var. Hem üst kavram hem soyutlama bakımından benzemesi var. Laiklik kelimesinin altında din işleri ve devlet işleri kelimeleri var.

     Alfabenin harfleri semboldür. Kelimeler semboldür. Semboller ile soyutlama yapılır. Ağaç kelimesini yazdığımız zaman, sembol olan harfler ile kelime oluşur. Yazılan ağaç kelimesinin, doğada karşılığı bulunmaz. Ağaç kelimesi, doğadaki ağacın sembolü olur.

Share
821 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...