logo

14 Mart 2017

ANLATIM ÜSLUBU


Ahmet Tan, şeriat, Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayandırılan İslam hukukudur, tanımı yapıyor. Sünnet maddesini yazmamış. Laik hukukun önemini anlatıyor.
Halil İnalcık, okullarda tarihin önemi yerine din dersleri anlatılıyor. Tarihi gerçekler yerine ilkel masal ve hikayelerle çocukların kafasını yıkıyorlar ve bu beni çok üzüyor, diyor.
İlber Ortaylı, Almanlar sanat okulları ile sanayileşti. İmam Hatip Okulları ile sanayileşme olmaz, diyor.
Kılıçdaroğlu, Osmanlı ümmet birliği idi, Cumhuriyet millet birliğidir, diyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Laiklik, dini bilgi ve devlet, dünya bilgisi bütünlüğüdür. Laiklik, bilgi türlerinin eşit, özgür olmasıdır.
Ahmet Tan, şeriat-laik hukuk karşılaştırması yapıyor. Halil İnalcık, din dersi-tarih dersi karşılaştırması yapıyor. İlber Ortaylı, sanat okulu-imam hatip okulu karşılaştırması yapıyor. Kılıçdaroğlu, ümmet-millet karşılaştırması yapıyor.
Karşılaştırma zıtlık, kutuplaşma yapar. Bütün kavramına, bilgi bütünlüğüne göre düşüncemizi açıklamak, karşılaştırmanın zıtlık, kutuplaşma yapmasından bizi korur.
At yarışlarında bitiş çizgisi hedeftir. Bütün atlar bitiş çizgisine doğru koşar. İnsan da bilgi bütünlüğüne koşmalıdır.
Bilgi felsefesine göre altı bilgi türü var. Günlük bilgi, Teknik bilgi, Dini bilgi, Sanat bilgisi, Bilimsel bilgi, Felsefe bilgisi’dir.
Kronolojiye, tarih sırasına göre oluşan bilgiler insanlığa aittir. Bütün bilgilere ait iş ve mesleklere göre eğitimi kurmalıyız. Öğrenciler bilgi türlerinin bütününe doğru koşmalıdır.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bakış açılarından faydalanalım.
Bilgiyi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz.
Annenin memesinden, biberondan süt emmeyi doğuştan öğreniriz. Dini bilgiyi, doktrin bilgiyi inanarak öğreniriz. Doğa ve insan-toplum ile ilgili bilgiyi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz. Bütünü dikkate almalıyız.
Dini bilgi ile kul, ümmet oluruz. Vatan, anayasa bilgisi ile millet, vatandaş oluruz. Kul, ümmet, millet, vatandaş unvanları bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Düşüncemizi bilgi bütünlüğüne göre anlatalım. Bütün bilgi türlerine doğru yönelelim.

Share
353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...