logo

14 Mart 2017

ANLATIM ÜSLUBU


Ahmet Tan, şeriat, Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayandırılan İslam hukukudur, tanımı yapıyor. Sünnet maddesini yazmamış. Laik hukukun önemini anlatıyor.
Halil İnalcık, okullarda tarihin önemi yerine din dersleri anlatılıyor. Tarihi gerçekler yerine ilkel masal ve hikayelerle çocukların kafasını yıkıyorlar ve bu beni çok üzüyor, diyor.
İlber Ortaylı, Almanlar sanat okulları ile sanayileşti. İmam Hatip Okulları ile sanayileşme olmaz, diyor.
Kılıçdaroğlu, Osmanlı ümmet birliği idi, Cumhuriyet millet birliğidir, diyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Laiklik, dini bilgi ve devlet, dünya bilgisi bütünlüğüdür. Laiklik, bilgi türlerinin eşit, özgür olmasıdır.
Ahmet Tan, şeriat-laik hukuk karşılaştırması yapıyor. Halil İnalcık, din dersi-tarih dersi karşılaştırması yapıyor. İlber Ortaylı, sanat okulu-imam hatip okulu karşılaştırması yapıyor. Kılıçdaroğlu, ümmet-millet karşılaştırması yapıyor.
Karşılaştırma zıtlık, kutuplaşma yapar. Bütün kavramına, bilgi bütünlüğüne göre düşüncemizi açıklamak, karşılaştırmanın zıtlık, kutuplaşma yapmasından bizi korur.
At yarışlarında bitiş çizgisi hedeftir. Bütün atlar bitiş çizgisine doğru koşar. İnsan da bilgi bütünlüğüne koşmalıdır.
Bilgi felsefesine göre altı bilgi türü var. Günlük bilgi, Teknik bilgi, Dini bilgi, Sanat bilgisi, Bilimsel bilgi, Felsefe bilgisi’dir.
Kronolojiye, tarih sırasına göre oluşan bilgiler insanlığa aittir. Bütün bilgilere ait iş ve mesleklere göre eğitimi kurmalıyız. Öğrenciler bilgi türlerinin bütününe doğru koşmalıdır.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bakış açılarından faydalanalım.
Bilgiyi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz.
Annenin memesinden, biberondan süt emmeyi doğuştan öğreniriz. Dini bilgiyi, doktrin bilgiyi inanarak öğreniriz. Doğa ve insan-toplum ile ilgili bilgiyi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz. Bütünü dikkate almalıyız.
Dini bilgi ile kul, ümmet oluruz. Vatan, anayasa bilgisi ile millet, vatandaş oluruz. Kul, ümmet, millet, vatandaş unvanları bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Düşüncemizi bilgi bütünlüğüne göre anlatalım. Bütün bilgi türlerine doğru yönelelim.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...