logo

14 Mart 2017

ANLATIM ÜSLUBU


Ahmet Tan, şeriat, Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayandırılan İslam hukukudur, tanımı yapıyor. Sünnet maddesini yazmamış. Laik hukukun önemini anlatıyor.
Halil İnalcık, okullarda tarihin önemi yerine din dersleri anlatılıyor. Tarihi gerçekler yerine ilkel masal ve hikayelerle çocukların kafasını yıkıyorlar ve bu beni çok üzüyor, diyor.
İlber Ortaylı, Almanlar sanat okulları ile sanayileşti. İmam Hatip Okulları ile sanayileşme olmaz, diyor.
Kılıçdaroğlu, Osmanlı ümmet birliği idi, Cumhuriyet millet birliğidir, diyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Laiklik, dini bilgi ve devlet, dünya bilgisi bütünlüğüdür. Laiklik, bilgi türlerinin eşit, özgür olmasıdır.
Ahmet Tan, şeriat-laik hukuk karşılaştırması yapıyor. Halil İnalcık, din dersi-tarih dersi karşılaştırması yapıyor. İlber Ortaylı, sanat okulu-imam hatip okulu karşılaştırması yapıyor. Kılıçdaroğlu, ümmet-millet karşılaştırması yapıyor.
Karşılaştırma zıtlık, kutuplaşma yapar. Bütün kavramına, bilgi bütünlüğüne göre düşüncemizi açıklamak, karşılaştırmanın zıtlık, kutuplaşma yapmasından bizi korur.
At yarışlarında bitiş çizgisi hedeftir. Bütün atlar bitiş çizgisine doğru koşar. İnsan da bilgi bütünlüğüne koşmalıdır.
Bilgi felsefesine göre altı bilgi türü var. Günlük bilgi, Teknik bilgi, Dini bilgi, Sanat bilgisi, Bilimsel bilgi, Felsefe bilgisi’dir.
Kronolojiye, tarih sırasına göre oluşan bilgiler insanlığa aittir. Bütün bilgilere ait iş ve mesleklere göre eğitimi kurmalıyız. Öğrenciler bilgi türlerinin bütününe doğru koşmalıdır.
Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bakış açılarından faydalanalım.
Bilgiyi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz.
Annenin memesinden, biberondan süt emmeyi doğuştan öğreniriz. Dini bilgiyi, doktrin bilgiyi inanarak öğreniriz. Doğa ve insan-toplum ile ilgili bilgiyi soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğreniriz. Bütünü dikkate almalıyız.
Dini bilgi ile kul, ümmet oluruz. Vatan, anayasa bilgisi ile millet, vatandaş oluruz. Kul, ümmet, millet, vatandaş unvanları bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Düşüncemizi bilgi bütünlüğüne göre anlatalım. Bütün bilgi türlerine doğru yönelelim.

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...