logo

04 Ekim 2021

ANMA TÖRENİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

    Anma törenini, bilgi türüne göre yapmak gerekir. Dini bilgiyle anma töreni yapılır. Dünya bilgisiyle anma töreni yapılır. Bilgi türü sıralamasına göre ya da ayrı ayrı anma töreni yapılır. Dini bilgiyle mevlit okunur. Dünya bilgisiyle biyografi okunur.

     Ölen kişinin mezarı başında anılması sırasında hem dua okunur hem biyografi okunur. Dua okunmasını ve biyografi okunmasını sıraya koymak ya da ayrı anma töreni yapmak gerekir.  Önce dua edilmesi ve sonra biyografi okunması ya da ayrı anma töreni olabilir.

     Tiyatro sanatçıları, tiyatroda yapılan cenaze töreninden sonra, cenazeyi alkışlarla uğurluyorlar. Tiyatroda alkış, seyircinin oyuncuya verdiği bir ödül olur. Alkış, dünya bilgisidir. İlk anda duanın yerini alkış almış gibi oluyor. Tiyatrodaki cenaze töreninin dünya bilgisiyle yapıldığı düşünülürse, alkışla cenaze uğurlamanın dünya bilgisine göre yapıldığı anlaşılır.

     Dini bilgide mucize var. Dini bilgide göremediğimiz melekler var. Dünya bilgisinde doğa olayları ve görünen varlıklar var. Mevlitte “Gökten meleklerin yere indiği belirtilir. Hurilerin Hazreti Emine’nin etrafını sardığı belirtilir.” Bu bilgi hem mucizeyi hem görünmeyeni anlatır.

     27 Aralık 1919’da Atatürk Ankara’ya geldi. Bugünün anısına koşu yarışmaları yapılır. Koşu yarışması, dünya bilgisidir. Dünya bilgisiyle anma yapılmış olur.

     Mevlitte dua okunur ve yemek verilir. Hem dini bilgiyle hem dünya bilgisiyle anma yapılır. Önce dua edilir ve sonra yemek yenir. Mevlitte dua okunur ve misafirlere gülsuyu ve akide şekeri ikram edilir. Gülsuyu ve akide şekeri dağıtımının dua sonrasına bırakılması uygun olur.

     Açılışlarda dua okunması ve devamında saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı okunması söz konusu olur. Daha sonra biyografi türü konuşmalar yapılır. Açılışlarda dini bilgiyi ve dünya bilgisini birbirinden ayırmak gerekir. Dua edildikten sonra saygı duruşu yapılır ve     İstiklal Marşı söylenir. Daha sonra biyografi türü konuşmalar yapılır. Biyografi türü konuşmalarda, dünya bilgisine ait kelimeleri kullanmak gerekir. Kurdele kesilmesi sırasında, açılışın vatana, millete, devlete hayırlı olması belirtilir.

     Ölen kişiler için dünya bilgisi ve dini bilgiyle ayrı tören yapılır. Dünya bilgisiyle biyografi okunur. Dini bilgiyle dua edilir.

     Şehitler için dünya bilgisi ve dini bilgiyle iki ayrı tören yapılır. Dünya bilgisiyle saygı duruşu yapılır ve İstiklal Marşı okunur. Biyografi türü konuşma yapılır. Dini bilgiyle dua edilir. Törenler sıraya konur ya da ayrı yapılır.

     Önemli olan dini bilgiyle yapılan törende dini bilginin kullanılması ve dünya bilgisiyle yapılan törende dünya bilgisinin kullanılmasıdır.

     Günlük yaşantıda besmele çekmek, kontrol-denetim yapmak beraber yapılmalı… Araç kullanmaya hazırlanırken aracın kontrolü-denetimi ve besmele çekilmesi, birbirini takip etmeli… Dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğüne göre yaşamak gerekir.

      Kural-kuralsızlık zıtlığı, insan için önemlidir. Dini bilgide kurala uymak, sevap ve helal olur. Kuralsızlık, günah ve haram olur. Kanun bilgisine göre kurala uymak görev olur.  Kuralsızlık suç olur. Gelenek bilgisine göre kurala uyulması istenir. Kuralsızlık ayıplanır.   Günah ve haram cezası mahşerde verilir. Suçun cezasına mahkeme karar verir. Bakışla ve sözle ayıplama yapılır. Kurallara göre yaşamak gerekir. Toplum hayatı kurallara göre yaşanır.

Share
103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...