logo

04 Aralık 2018

ARAYIŞ


Başarı için “çok gayret, çok çalışmak, uyulması gereken tüm şartlara uymak” gerekir. Gayret ve çabayla mutluluk ve başarıyı yakalamak gerekir.
Ders çalışmak için bağımsız bir çalışma odası gerekir. Çalışmak için masa, sandalye gerekir. Aynı yerde aynı zamanlarda ders çalışmak, çalışmaya daha kolay uyum sağlanmasına katkı yapar. Masanın sandalyesine sadece çalışmak için oturduğumuzu hissetmeliyiz.
On sekiz-yirmi derece ısısı olan, sessiz, ışığı ve havalandırması yeterli bir oda gerekir. Elbette çalışma isteği gerekir.
Hayal kurmak, çalışmayı engeller, dikkatin dağılmasına sebep olur. Gelecek ile ilgili kaygılar da çalışmayı engeller.
Çalışma odasında poster, müzik sesi, televizyon izlenmesi, telefon konuşması gibi kavramların olmaması gerekir.
Çalışmaya başlamak ve sürdürmek için sorumluluk ve karar alma isteğinin olması gerekir. Hayatımızla ilgili sorumluluğun bizde olduğunu kabul etmek gerekir.
Farkındalık, şimdiki an’a odaklanmak, dikkati toplamaktır. Farkındalık, an’da kalabilmektir. Bütün tanımlar sınır koyar. Farkındalık, sınırların dışına çıkabilmektir. Farkındalık, insanın kendini takip etmesidir.
Düşüncemizi parçalara bölerek anlatmak, ikna etme gücü sağlar. Parça parça anlatım ile tepkiler azaltılır. Gideceğimiz bir yolu da parçalara bölerek gitmek, yolun sonuna gitmeyi kolaylaştırır.
Çünkü, belki, hemen/şimdi, hayal kelimeleri ikna etmek için kullanılır.
Beslenmek, bir farkındalıktır. Veganlık veya vejetaryenlik bir farkındalıktır. Süt, yumurta ile beslenme tercihidir.
Siyaseten doğruluk, farklı düşünceleri incitmeden, düşüncenin açıklanması tutumudur.
Güzellik, onu arayana görünür. İnsan, kültüre verdiği emekle, üretici insanı yaratabilir. İçinin sesini dinleyerek, kendi yolunda ilerler. Keşifler, buluşlar, eski eserlerin otaya çıkarılması gibi çalışmalar, güzeli arayıştır.
Öfke yerine, anlayışla davranmak gerekir. Kuralların da herkese uygulanması gerekir.
Mesai, kapitalist toplum kavramıdır. Mesai, belirli kurallara göre çalışmaktır. Mesaide, doğal ihtiyaçlar için mola verilir. İbadet, mesai sonuna bırakılır. Yolculuk da bir mesaidir. İbadet, yolculuk sonuna bırakılır.
İki türlü toplumsal kültür vardır. Birincisi, geçmişi hatırlama, yüzleşme, düzeltmeye çalışma kültürüdür. İkincisi, olan bitenin üstünü örten, konuyu kapatan, unutma kültürdür. Birincisini başarmak gerekir.
Söz, nişan, düğün gelenektir. Nikah, kadı veya kadı’nın vekili tarafından kıyılırdı. Nikah bir sözleşmedir. Mehir verilmesi, ekonomik yönünü anlatır. Nikahta okunan dualar, dinin ibadet kurallarının, nikaha etkisidir. Gerdek gecesi, kadının ve erkeğin namaz kılması, dua okuması, evliliğin kutsallaştırılmasıdır. Adalet kurumuna, adalet kuralına göre nikah işlemi yapılır. İbadet kuralı olarak nikah kavramı, eskiden de yoktu. Bugün de yoktur. Nikah memurunun kıydığı nikah yeterlidir.
Adalet, devlet kurumuna ait bir özelliktir. Nikah kavramı, adalete-devlete- ait bir kuraldır. Dinin ibadet kuralı içinde nikah yoktur. Dinin ibadet kurallarını yaşamak ve yaşatmak vatandaşlık hak ve görevidir.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...
 • Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’dan İnciler

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Geçtiğimiz günlerde, Kestel Belediye başkanı Önder Tanır, bir yerel kanala çıkmış, orada yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmış.      Merak ettim.      Açtım youtube’yi izledim.      Acaba ne söyleyecek, yine nelerden bahsedecek…      Zaten programın nasıl hazırlandığını, içerik olarak nasıl işlediğini bilirim.      Moderatör belediyeye gelir, “Falanca gün yayını çekeceğiz, siz bana soruları gönderin, bend...
 • Çocuklarımızın Geleceği

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Üniversite öğretim görevlisi sözde Profesör Ebubekir Sofuoğlu "Üniversiteler fuhuş yuvasıdır" demiş. Yani, bizim okumaları için üniversiteye gönderdiğimiz çocuklarımız, okuma yerine fuhuş yapıyorlarmış ve dahi okullarında eğitim kurumu yerine fuhuş kurumu olmuş.      Gel de zıvanadan çıkma, gel de çıldırma. Be hain kişi, be sapık kişi, sen hangi cüretle bu ülkenin göz bebeği ve geleceği olan  üniversite gençliğine bu kadar  aşağılayıcı ve ...