logo

04 Aralık 2018

ARAYIŞ


Başarı için “çok gayret, çok çalışmak, uyulması gereken tüm şartlara uymak” gerekir. Gayret ve çabayla mutluluk ve başarıyı yakalamak gerekir.
Ders çalışmak için bağımsız bir çalışma odası gerekir. Çalışmak için masa, sandalye gerekir. Aynı yerde aynı zamanlarda ders çalışmak, çalışmaya daha kolay uyum sağlanmasına katkı yapar. Masanın sandalyesine sadece çalışmak için oturduğumuzu hissetmeliyiz.
On sekiz-yirmi derece ısısı olan, sessiz, ışığı ve havalandırması yeterli bir oda gerekir. Elbette çalışma isteği gerekir.
Hayal kurmak, çalışmayı engeller, dikkatin dağılmasına sebep olur. Gelecek ile ilgili kaygılar da çalışmayı engeller.
Çalışma odasında poster, müzik sesi, televizyon izlenmesi, telefon konuşması gibi kavramların olmaması gerekir.
Çalışmaya başlamak ve sürdürmek için sorumluluk ve karar alma isteğinin olması gerekir. Hayatımızla ilgili sorumluluğun bizde olduğunu kabul etmek gerekir.
Farkındalık, şimdiki an’a odaklanmak, dikkati toplamaktır. Farkındalık, an’da kalabilmektir. Bütün tanımlar sınır koyar. Farkındalık, sınırların dışına çıkabilmektir. Farkındalık, insanın kendini takip etmesidir.
Düşüncemizi parçalara bölerek anlatmak, ikna etme gücü sağlar. Parça parça anlatım ile tepkiler azaltılır. Gideceğimiz bir yolu da parçalara bölerek gitmek, yolun sonuna gitmeyi kolaylaştırır.
Çünkü, belki, hemen/şimdi, hayal kelimeleri ikna etmek için kullanılır.
Beslenmek, bir farkındalıktır. Veganlık veya vejetaryenlik bir farkındalıktır. Süt, yumurta ile beslenme tercihidir.
Siyaseten doğruluk, farklı düşünceleri incitmeden, düşüncenin açıklanması tutumudur.
Güzellik, onu arayana görünür. İnsan, kültüre verdiği emekle, üretici insanı yaratabilir. İçinin sesini dinleyerek, kendi yolunda ilerler. Keşifler, buluşlar, eski eserlerin otaya çıkarılması gibi çalışmalar, güzeli arayıştır.
Öfke yerine, anlayışla davranmak gerekir. Kuralların da herkese uygulanması gerekir.
Mesai, kapitalist toplum kavramıdır. Mesai, belirli kurallara göre çalışmaktır. Mesaide, doğal ihtiyaçlar için mola verilir. İbadet, mesai sonuna bırakılır. Yolculuk da bir mesaidir. İbadet, yolculuk sonuna bırakılır.
İki türlü toplumsal kültür vardır. Birincisi, geçmişi hatırlama, yüzleşme, düzeltmeye çalışma kültürüdür. İkincisi, olan bitenin üstünü örten, konuyu kapatan, unutma kültürdür. Birincisini başarmak gerekir.
Söz, nişan, düğün gelenektir. Nikah, kadı veya kadı’nın vekili tarafından kıyılırdı. Nikah bir sözleşmedir. Mehir verilmesi, ekonomik yönünü anlatır. Nikahta okunan dualar, dinin ibadet kurallarının, nikaha etkisidir. Gerdek gecesi, kadının ve erkeğin namaz kılması, dua okuması, evliliğin kutsallaştırılmasıdır. Adalet kurumuna, adalet kuralına göre nikah işlemi yapılır. İbadet kuralı olarak nikah kavramı, eskiden de yoktu. Bugün de yoktur. Nikah memurunun kıydığı nikah yeterlidir.
Adalet, devlet kurumuna ait bir özelliktir. Nikah kavramı, adalete-devlete- ait bir kuraldır. Dinin ibadet kuralı içinde nikah yoktur. Dinin ibadet kurallarını yaşamak ve yaşatmak vatandaşlık hak ve görevidir.

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...