logo

04 Aralık 2018

ARAYIŞ


Başarı için “çok gayret, çok çalışmak, uyulması gereken tüm şartlara uymak” gerekir. Gayret ve çabayla mutluluk ve başarıyı yakalamak gerekir.
Ders çalışmak için bağımsız bir çalışma odası gerekir. Çalışmak için masa, sandalye gerekir. Aynı yerde aynı zamanlarda ders çalışmak, çalışmaya daha kolay uyum sağlanmasına katkı yapar. Masanın sandalyesine sadece çalışmak için oturduğumuzu hissetmeliyiz.
On sekiz-yirmi derece ısısı olan, sessiz, ışığı ve havalandırması yeterli bir oda gerekir. Elbette çalışma isteği gerekir.
Hayal kurmak, çalışmayı engeller, dikkatin dağılmasına sebep olur. Gelecek ile ilgili kaygılar da çalışmayı engeller.
Çalışma odasında poster, müzik sesi, televizyon izlenmesi, telefon konuşması gibi kavramların olmaması gerekir.
Çalışmaya başlamak ve sürdürmek için sorumluluk ve karar alma isteğinin olması gerekir. Hayatımızla ilgili sorumluluğun bizde olduğunu kabul etmek gerekir.
Farkındalık, şimdiki an’a odaklanmak, dikkati toplamaktır. Farkındalık, an’da kalabilmektir. Bütün tanımlar sınır koyar. Farkındalık, sınırların dışına çıkabilmektir. Farkındalık, insanın kendini takip etmesidir.
Düşüncemizi parçalara bölerek anlatmak, ikna etme gücü sağlar. Parça parça anlatım ile tepkiler azaltılır. Gideceğimiz bir yolu da parçalara bölerek gitmek, yolun sonuna gitmeyi kolaylaştırır.
Çünkü, belki, hemen/şimdi, hayal kelimeleri ikna etmek için kullanılır.
Beslenmek, bir farkındalıktır. Veganlık veya vejetaryenlik bir farkındalıktır. Süt, yumurta ile beslenme tercihidir.
Siyaseten doğruluk, farklı düşünceleri incitmeden, düşüncenin açıklanması tutumudur.
Güzellik, onu arayana görünür. İnsan, kültüre verdiği emekle, üretici insanı yaratabilir. İçinin sesini dinleyerek, kendi yolunda ilerler. Keşifler, buluşlar, eski eserlerin otaya çıkarılması gibi çalışmalar, güzeli arayıştır.
Öfke yerine, anlayışla davranmak gerekir. Kuralların da herkese uygulanması gerekir.
Mesai, kapitalist toplum kavramıdır. Mesai, belirli kurallara göre çalışmaktır. Mesaide, doğal ihtiyaçlar için mola verilir. İbadet, mesai sonuna bırakılır. Yolculuk da bir mesaidir. İbadet, yolculuk sonuna bırakılır.
İki türlü toplumsal kültür vardır. Birincisi, geçmişi hatırlama, yüzleşme, düzeltmeye çalışma kültürüdür. İkincisi, olan bitenin üstünü örten, konuyu kapatan, unutma kültürdür. Birincisini başarmak gerekir.
Söz, nişan, düğün gelenektir. Nikah, kadı veya kadı’nın vekili tarafından kıyılırdı. Nikah bir sözleşmedir. Mehir verilmesi, ekonomik yönünü anlatır. Nikahta okunan dualar, dinin ibadet kurallarının, nikaha etkisidir. Gerdek gecesi, kadının ve erkeğin namaz kılması, dua okuması, evliliğin kutsallaştırılmasıdır. Adalet kurumuna, adalet kuralına göre nikah işlemi yapılır. İbadet kuralı olarak nikah kavramı, eskiden de yoktu. Bugün de yoktur. Nikah memurunun kıydığı nikah yeterlidir.
Adalet, devlet kurumuna ait bir özelliktir. Nikah kavramı, adalete-devlete- ait bir kuraldır. Dinin ibadet kuralı içinde nikah yoktur. Dinin ibadet kurallarını yaşamak ve yaşatmak vatandaşlık hak ve görevidir.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...
 • Demokratik Anayasa

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.      Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizl...