logo

ARTIK UYANIN

     Sevgili okurlarım;

     Savaş insanlık için yıkımdır, felakettir, cinayettir. Onun için sorunları çözmenin yolu savaş olmamalıdır veya en son başvurulacak araç olmalıdır. İnsan hayatının söz konusu olduğu noktada diğer sorunların hiç bir önemi kalmıyor. Dolayısıyla, yönetenlerin birinci görevi insanların hayatını korumaktır. Planlarını, programlarını ve icraatlarını bu doğrultuda yapmaları gerekir. Bu anlamda çağımızda eğer emperyalist, kapitalist sistemin sömürü ve sömürgeciliğine karşı savaşılırsa işte o savaş haklı, meşru ve zorunlu bir savaştır.

     Bunun dışındaki bütün savaşlar haksız ve anlamsızdır.

     Dünyayı yöneten egemen güçlerin çıkar savaşlarının ezilen, sömürülen, mazlum halklara ve sınıflara hiç bir faydası olmadığı gibi ölüm yıkım, sürgün ve açlığa neden oluyor. Bu bağlamda yaklaşık on yıldır Arap baharı adı verilen bir senaryo, Arap ülkelerinde sahneye kondu. Emperyalistler bir yandan bölgeyi kendi çıkarlarına göre dizayn ediyorlar, diğer yandan silah satarak, silah tekellerine para kazandırıyorlar. Anlayacağınız yıllardır bölgede devam eden kardeş kavgasının bölge halklarına ölüm, yıkım ve göz aşına vesile olmaktan başka en ufak bir faydası olmamıştır.

     Her zaman söylüyorum, bir daha söyleyeyim; bölge halkları olarak hepimiz kardeşiz. Birbirimizle savaşmamızı ve kardeş kanı dökmemizi gerektiren hiç bir sorun yoktur. Bizim için en hayırlı, doğru yol ve çözüm birleşerek birlik olmaktır. Sorunlarımızı çözmenin, selamete çıkmanın çaresi budur, biz şu anda yapmamız gerekenin hepsiniz yapıyoruz. Birleşmek yerine savaşıyoruz. Artık uyanın, birleşmekten başka çıkar yok ve kurtuluş kalmadı. Irkçı, dinci mezhepçi, ayrıştırıcı yapılardan uzak duralım, bu yapılar bizi adım adım yok eden çürüten virüslerdir.

    Bu noktada, geçen hafta Moskova da,  Suriye için yapılan ateşkes isabetli ve doğru bir adım oldu. Zira, savaşı önleyecek ve bitmesine katkı sağlayacak her adımı önemsiyorum. Türk heyetini Moskova da karşılanma konusunda medyada bazı şeyler gündeme geldi. Benim açımdan söylenenlerin ve yazılanların hiç bir önemi yoktur. Öncellikle akan kardeş kanı durmuş bu olgu çok önemli, ayrıca savaş varken barışçıl çözümler üretmenin olanağı yoktur.

     Türkiye’yi yönetenlerden beklentim ve isteğim ateşkesi kalıcı bir barışa çevirsinler. Daha doğrusu bütün çaba ve gayretleri bu istikamette olmalı.

     Umarım yeni politikalar oluşturulur doğru işler yapılır.

     Barışın kalıcılaşmasına katkı sunulur.

     Benim temennim budur. 

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?