logo

ASGD’DEN 10 OCAK AÇIKLAMASI

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, “Ekonomik açmazlarla boğuşan medya kuruluşlarında güçlükle çalışma alanı bulabilen gazetecilerin hakları daha da kötüye gidiyor” dedi.
Anadolu Gazeteciler Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili olarak bir açıklama yaparken, ülkemizde gazeteciler açısından giderek derinleşen sorunların yaşandığına vurgu yaptı. Erdoğan, “İşte bu sorunlar, basın emekçilerinin ensesinde her daim giyotin gibi sallanıyor” dedi. ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan’ın açıklaması aynen şöyle:
“Gazetecilerin hak ve hukukunu korumak amacıyla hazırlanan 212 Sayılı Basın Kanunu’nun 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girmesi nedeniyle, o tarihten bu yana her 10 Ocak tarihi, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak anılıyor. Aradan tam 56 yıl geçmesine rağmen, gelinen noktada bizler, ne yazık ki meslektaşlarımızın çalışma koşullarının her geçen gün daha da kötüye gidişine tanık oluyoruz. Medya kurumlarımız ekonomik açmazlarla boğuşurlarken, kendine güçlükle çalışma alanı bulabilen gazetecilerin içinde bulundukları şartlar tam anlamıyla dibe vurmuş durumda. Yarım asır öncesinde elde ettikleri haklarından dahi yoksun kalan, günümüzde asgari ücret seviyesindeki maaşlarla idare etmek zorunda bırakılan, üstelik bu ücretlerini bile alabilmekte zorlanan meslektaşlarımızın durumu gerçekten çok hazin. Yine aynı şekilde, meslektaşlarımızın uzun yıllar önce sahip oldukları yıpranma payı gibi kazanılmış haklarının bile kısıtlanmış olması, çağdaş gelir düzeylerine bir türlü çıkarılamamış olmaları, baskıların, tehditlerin ve saldırıların artarak devam etmesi, meslek adına olumsuz bir atmosferin yaşanması anlamına geliyor. Tabii ki bunlar çalışan gazetecilerin sorunları. Bir de asıl, çalışamayan binlerce gazetecinin sorunları var ki, onlar saymakla bitmez. Çalıştığı kurumla ilişkisi kesilen meslektaşımızın sayısı her geçen gün artarken, kaderleri adeta pamuk ipliğine bağlı olan gazetecilerin sahipsizlikleri ve güvencesizlikleri de katlanıyor. Bu nedenle de medya sektöründe yaralar bir türlü iyileşmiyor, tam tersine kangrene dönüşüyor. Gerçek olan şu ki; basın kuruluşları ekonomik özgürlüklerini elde etmedikçe, meslektaşlarımız da insan onuruna uygun bir yaşam kalitesine ulaşamayacak. Her şeye rağmen 10 Ocak’ların, çalışan gazetecilerin severek, isteyerek kutlayacakları, çalışmayan gazetecilerin de, heyecanla bağlı oldukları mesleklerine yeniden kavuştukları günleri beraberinde getirmesini yürekten diliyoruz.”

Share
378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?