logo

AŞI’ MI İSTİYORUM, AŞIMI’ İSTİYORUM !!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; yukarıdaki başlıktaki iki kelimede insan hayatı için çok önemli şeyler. Biri sağlımız açısından çok önemli diğeri ise,  hayatta kalıp sağlıklı yaşamamız için.

     Birincisi, bu Covid belasından kurtulmak için yaptırmamız gereken aşı, ne yazık ki, sağlık bakanlığı bu  konuda sınıfta kaldı, daha işin başında maske ile başlayan sıkıntı sürüp gitti, sağlık çalışanlarının alması gereken hakları verilmediği gibi COVİD-19 hala meslek hastalığı sayılamadı. Bu konuda, CHP’nin verdiği önerge yine AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi, Pandemi nedeniyle yaşanan gerçek vaka ve ölüm sayıları neden gizlendi, her zaman olduğu gibi hiç bir açıklama yok tabi ki, bari sağlık çalışanlarından bir özür dilemeyi becerebilseydiniz.

     Gelelim esas konu, AŞI’ya. Hatırlayın sağlık bakanı,  Çin aşısının 10 Aralık’ta Türkiye’de olacağını defalarca söyledi. Bir türlü gelemedi, günler sonra bir miktar geldi, “aracısız gelecek” demişti. Aracı bir şirket tarafından getirildi adet ve fiyat bilinmiyor veya net değil ve neden 14 gün. Bu gelen aşı bizim laboratuvarlarımızda teste tabi tutuluyor, bu aşının Dünya Sağlık Örgütünden onayı yok mu, ilginç olan sadece bu aşıyı kullanacak olan dünyada tek ülkeyiz. Tüm ülkeler diğer ülkelerin ürettiği aşılardan da almışlar, biz ise sadece ÇİN Sinovak-Corona-vac aşısını kullanacağız.

     Birde AKP Genel Başkanı sn.Erdoğan’ın dile getirdiği yerli aşı var. “Nisan’da çıkacak” diyor. O tarihe kadar bu gidişle yaklaşık 30 bin vatandaş ve sağlık çalışanı daha, hayatını kaybedenler listesine eklenebilir, o kadar basitte değil.

     Aşı konusunu acı bir gerçekle kapatalım dostlar, biz dahil 57 İslam ülkesinin hiç biri aşı üretmiyor, tamamı Gavur olarak adlandırdığımız ülkelerden ithal ediyor. İnanın peygamberimizin tekrar dünyaya gelme şansı olsa, bu durumu gördüğünde kahrından öleceği  kesin, siz benim ümmetim, Müslümanlar insanlık için ne ürettiniz, ne yaptınız dese haksız mı gerçekten ne yaptık insanlık adına!!

     Gelelim AŞIM’ıza sevgili dostlar asgari ücret, memur aylıkları ve emeklilerin alacağı yeni maaşlar açıklandı % 8 ile %21 arasında rakamlar, sendikalar muhalefet ve vatandaşın bir bölümü her zaman olduğu gibi tepkili sonuç, elde var sıfır hiçbir netice alınamaz, açlık sınırının altında bir rakamla yaşamaya mahkum milyonlarca insan. Yalan yanlış enflasyon rakamları ile insanlar kandırılıyor, ben şunlara bakarım bir yıl önce zeytin, peynir, sıvı yağ, ekmek, süt ürünleri, et, tavuk, patates, soğanın fiyatı neydi, bu gün ne işte enflasyon budur gerisi hikaye bunlardaki yıllık artış %30 ila % 45 arası başka bir şey anlatmaya gerek var mı, alınacak bu yeni maaşlarla kazanız mübarek olsun.

     KONUMUZ  TÜRBAN, DARBE

     Ülkede bütün sorunlar halledildi. Covid belası, aşı sorunu, ekonomideki sıkıntılar, işsizlik, fakirleşme bunların hepsine çare bulundu sıra türban, darbe, Türkçe ezan, cami bu sorunları halletmeye geldi iyimi. Tabi ki gündem değişmeli de sırası mı şimdi bunların. Dostlar, olayın kahramanları İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı’nın bu konularla ilgili neler söylediklerini buradan bir kez daha aktarmaya gerek yok, ben en az iki kez okudum sizlerde okumuşsunuzdur mutlaka, bu onların kendi düşünceleri ve bunu ifade etmelerinden daha doğal bir şey yok, hani düşünce özgürlüğü diyorlar, ya adamlar düşüncelerini yazmışlar, yazmışlarda sırası mı insanın aklı almıyor muhalefet mi yapıyorsunuz birilerinin ekmeğine yağ mı sürüyorsunuz, sn. Erdoğan, akıllı bir siyasetçi çok iyi danışmanları da var. Sen hiç pozisyon yokken böyle güzel bir orta yaparsan, oda gölü atar eski bir futbolcuda zaten, anlaşılır gibi değil bana mı öyle geliyor bilemedim ki.

     KAYIP  ARANIYOR

     Mecliste bütçe görüşmeleri oldukça hararetli bir şekilde geçti ve bitirildi, bakanlar soruları cevaplamaya çalıştı, hesap vermeye çalıştılar diyelim. Ama, bir çok şeyi cevaplamayıp dikkate bile almadılar. Bu görüşmelerde en önemli kurum tabiki paradan ekonomiden sorumlu maliye bakanlığıydı, bir süre önce garip bir şekilde sosyal medya üzerinden istifa eden bakan damat Berat Albayrak, ama mecliste ama basın toplantısı ile açıklama yapmalıydı hala cevaplanamayan merkez bankasının 120 milyar dolar rezervi nelere harcandı da eksiye düşüldü. Bu hükümetin hesap verme gibi bir sorunu yok maalesef çok üzücü tabi ama burada hesap vermiyorsan sandıkta veriyorsun İstanbul ve diğer B.Şehir seçimleri bunu net ve açık bir şekilde ortaya koydu, son yapılan ciddi bir ankette AKP %30 MHP ise %6 larda gözüküyor, o nedenle sn. Erdoğan bir çok yere ziyaretler yapıyor, dostlar iniş bir başladı mı bunu tekrar yükseltmemek neredeyse imkansızdır.

     Bu haftayı şöyle bitirelim gerçekten bunu herkes, hepimiz merak ediyoruz damat B.Albayrak nerede!!!!

Share
1394 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...