logo

AŞI’ MI İSTİYORUM, AŞIMI’ İSTİYORUM !!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; yukarıdaki başlıktaki iki kelimede insan hayatı için çok önemli şeyler. Biri sağlımız açısından çok önemli diğeri ise,  hayatta kalıp sağlıklı yaşamamız için.

     Birincisi, bu Covid belasından kurtulmak için yaptırmamız gereken aşı, ne yazık ki, sağlık bakanlığı bu  konuda sınıfta kaldı, daha işin başında maske ile başlayan sıkıntı sürüp gitti, sağlık çalışanlarının alması gereken hakları verilmediği gibi COVİD-19 hala meslek hastalığı sayılamadı. Bu konuda, CHP’nin verdiği önerge yine AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi, Pandemi nedeniyle yaşanan gerçek vaka ve ölüm sayıları neden gizlendi, her zaman olduğu gibi hiç bir açıklama yok tabi ki, bari sağlık çalışanlarından bir özür dilemeyi becerebilseydiniz.

     Gelelim esas konu, AŞI’ya. Hatırlayın sağlık bakanı,  Çin aşısının 10 Aralık’ta Türkiye’de olacağını defalarca söyledi. Bir türlü gelemedi, günler sonra bir miktar geldi, “aracısız gelecek” demişti. Aracı bir şirket tarafından getirildi adet ve fiyat bilinmiyor veya net değil ve neden 14 gün. Bu gelen aşı bizim laboratuvarlarımızda teste tabi tutuluyor, bu aşının Dünya Sağlık Örgütünden onayı yok mu, ilginç olan sadece bu aşıyı kullanacak olan dünyada tek ülkeyiz. Tüm ülkeler diğer ülkelerin ürettiği aşılardan da almışlar, biz ise sadece ÇİN Sinovak-Corona-vac aşısını kullanacağız.

     Birde AKP Genel Başkanı sn.Erdoğan’ın dile getirdiği yerli aşı var. “Nisan’da çıkacak” diyor. O tarihe kadar bu gidişle yaklaşık 30 bin vatandaş ve sağlık çalışanı daha, hayatını kaybedenler listesine eklenebilir, o kadar basitte değil.

     Aşı konusunu acı bir gerçekle kapatalım dostlar, biz dahil 57 İslam ülkesinin hiç biri aşı üretmiyor, tamamı Gavur olarak adlandırdığımız ülkelerden ithal ediyor. İnanın peygamberimizin tekrar dünyaya gelme şansı olsa, bu durumu gördüğünde kahrından öleceği  kesin, siz benim ümmetim, Müslümanlar insanlık için ne ürettiniz, ne yaptınız dese haksız mı gerçekten ne yaptık insanlık adına!!

     Gelelim AŞIM’ıza sevgili dostlar asgari ücret, memur aylıkları ve emeklilerin alacağı yeni maaşlar açıklandı % 8 ile %21 arasında rakamlar, sendikalar muhalefet ve vatandaşın bir bölümü her zaman olduğu gibi tepkili sonuç, elde var sıfır hiçbir netice alınamaz, açlık sınırının altında bir rakamla yaşamaya mahkum milyonlarca insan. Yalan yanlış enflasyon rakamları ile insanlar kandırılıyor, ben şunlara bakarım bir yıl önce zeytin, peynir, sıvı yağ, ekmek, süt ürünleri, et, tavuk, patates, soğanın fiyatı neydi, bu gün ne işte enflasyon budur gerisi hikaye bunlardaki yıllık artış %30 ila % 45 arası başka bir şey anlatmaya gerek var mı, alınacak bu yeni maaşlarla kazanız mübarek olsun.

     KONUMUZ  TÜRBAN, DARBE

     Ülkede bütün sorunlar halledildi. Covid belası, aşı sorunu, ekonomideki sıkıntılar, işsizlik, fakirleşme bunların hepsine çare bulundu sıra türban, darbe, Türkçe ezan, cami bu sorunları halletmeye geldi iyimi. Tabi ki gündem değişmeli de sırası mı şimdi bunların. Dostlar, olayın kahramanları İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı’nın bu konularla ilgili neler söylediklerini buradan bir kez daha aktarmaya gerek yok, ben en az iki kez okudum sizlerde okumuşsunuzdur mutlaka, bu onların kendi düşünceleri ve bunu ifade etmelerinden daha doğal bir şey yok, hani düşünce özgürlüğü diyorlar, ya adamlar düşüncelerini yazmışlar, yazmışlarda sırası mı insanın aklı almıyor muhalefet mi yapıyorsunuz birilerinin ekmeğine yağ mı sürüyorsunuz, sn. Erdoğan, akıllı bir siyasetçi çok iyi danışmanları da var. Sen hiç pozisyon yokken böyle güzel bir orta yaparsan, oda gölü atar eski bir futbolcuda zaten, anlaşılır gibi değil bana mı öyle geliyor bilemedim ki.

     KAYIP  ARANIYOR

     Mecliste bütçe görüşmeleri oldukça hararetli bir şekilde geçti ve bitirildi, bakanlar soruları cevaplamaya çalıştı, hesap vermeye çalıştılar diyelim. Ama, bir çok şeyi cevaplamayıp dikkate bile almadılar. Bu görüşmelerde en önemli kurum tabiki paradan ekonomiden sorumlu maliye bakanlığıydı, bir süre önce garip bir şekilde sosyal medya üzerinden istifa eden bakan damat Berat Albayrak, ama mecliste ama basın toplantısı ile açıklama yapmalıydı hala cevaplanamayan merkez bankasının 120 milyar dolar rezervi nelere harcandı da eksiye düşüldü. Bu hükümetin hesap verme gibi bir sorunu yok maalesef çok üzücü tabi ama burada hesap vermiyorsan sandıkta veriyorsun İstanbul ve diğer B.Şehir seçimleri bunu net ve açık bir şekilde ortaya koydu, son yapılan ciddi bir ankette AKP %30 MHP ise %6 larda gözüküyor, o nedenle sn. Erdoğan bir çok yere ziyaretler yapıyor, dostlar iniş bir başladı mı bunu tekrar yükseltmemek neredeyse imkansızdır.

     Bu haftayı şöyle bitirelim gerçekten bunu herkes, hepimiz merak ediyoruz damat B.Albayrak nerede!!!!

Share
1427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...