logo

AŞI’ MI İSTİYORUM, AŞIMI’ İSTİYORUM !!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; yukarıdaki başlıktaki iki kelimede insan hayatı için çok önemli şeyler. Biri sağlımız açısından çok önemli diğeri ise,  hayatta kalıp sağlıklı yaşamamız için.

     Birincisi, bu Covid belasından kurtulmak için yaptırmamız gereken aşı, ne yazık ki, sağlık bakanlığı bu  konuda sınıfta kaldı, daha işin başında maske ile başlayan sıkıntı sürüp gitti, sağlık çalışanlarının alması gereken hakları verilmediği gibi COVİD-19 hala meslek hastalığı sayılamadı. Bu konuda, CHP’nin verdiği önerge yine AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi, Pandemi nedeniyle yaşanan gerçek vaka ve ölüm sayıları neden gizlendi, her zaman olduğu gibi hiç bir açıklama yok tabi ki, bari sağlık çalışanlarından bir özür dilemeyi becerebilseydiniz.

     Gelelim esas konu, AŞI’ya. Hatırlayın sağlık bakanı,  Çin aşısının 10 Aralık’ta Türkiye’de olacağını defalarca söyledi. Bir türlü gelemedi, günler sonra bir miktar geldi, “aracısız gelecek” demişti. Aracı bir şirket tarafından getirildi adet ve fiyat bilinmiyor veya net değil ve neden 14 gün. Bu gelen aşı bizim laboratuvarlarımızda teste tabi tutuluyor, bu aşının Dünya Sağlık Örgütünden onayı yok mu, ilginç olan sadece bu aşıyı kullanacak olan dünyada tek ülkeyiz. Tüm ülkeler diğer ülkelerin ürettiği aşılardan da almışlar, biz ise sadece ÇİN Sinovak-Corona-vac aşısını kullanacağız.

     Birde AKP Genel Başkanı sn.Erdoğan’ın dile getirdiği yerli aşı var. “Nisan’da çıkacak” diyor. O tarihe kadar bu gidişle yaklaşık 30 bin vatandaş ve sağlık çalışanı daha, hayatını kaybedenler listesine eklenebilir, o kadar basitte değil.

     Aşı konusunu acı bir gerçekle kapatalım dostlar, biz dahil 57 İslam ülkesinin hiç biri aşı üretmiyor, tamamı Gavur olarak adlandırdığımız ülkelerden ithal ediyor. İnanın peygamberimizin tekrar dünyaya gelme şansı olsa, bu durumu gördüğünde kahrından öleceği  kesin, siz benim ümmetim, Müslümanlar insanlık için ne ürettiniz, ne yaptınız dese haksız mı gerçekten ne yaptık insanlık adına!!

     Gelelim AŞIM’ıza sevgili dostlar asgari ücret, memur aylıkları ve emeklilerin alacağı yeni maaşlar açıklandı % 8 ile %21 arasında rakamlar, sendikalar muhalefet ve vatandaşın bir bölümü her zaman olduğu gibi tepkili sonuç, elde var sıfır hiçbir netice alınamaz, açlık sınırının altında bir rakamla yaşamaya mahkum milyonlarca insan. Yalan yanlış enflasyon rakamları ile insanlar kandırılıyor, ben şunlara bakarım bir yıl önce zeytin, peynir, sıvı yağ, ekmek, süt ürünleri, et, tavuk, patates, soğanın fiyatı neydi, bu gün ne işte enflasyon budur gerisi hikaye bunlardaki yıllık artış %30 ila % 45 arası başka bir şey anlatmaya gerek var mı, alınacak bu yeni maaşlarla kazanız mübarek olsun.

     KONUMUZ  TÜRBAN, DARBE

     Ülkede bütün sorunlar halledildi. Covid belası, aşı sorunu, ekonomideki sıkıntılar, işsizlik, fakirleşme bunların hepsine çare bulundu sıra türban, darbe, Türkçe ezan, cami bu sorunları halletmeye geldi iyimi. Tabi ki gündem değişmeli de sırası mı şimdi bunların. Dostlar, olayın kahramanları İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı’nın bu konularla ilgili neler söylediklerini buradan bir kez daha aktarmaya gerek yok, ben en az iki kez okudum sizlerde okumuşsunuzdur mutlaka, bu onların kendi düşünceleri ve bunu ifade etmelerinden daha doğal bir şey yok, hani düşünce özgürlüğü diyorlar, ya adamlar düşüncelerini yazmışlar, yazmışlarda sırası mı insanın aklı almıyor muhalefet mi yapıyorsunuz birilerinin ekmeğine yağ mı sürüyorsunuz, sn. Erdoğan, akıllı bir siyasetçi çok iyi danışmanları da var. Sen hiç pozisyon yokken böyle güzel bir orta yaparsan, oda gölü atar eski bir futbolcuda zaten, anlaşılır gibi değil bana mı öyle geliyor bilemedim ki.

     KAYIP  ARANIYOR

     Mecliste bütçe görüşmeleri oldukça hararetli bir şekilde geçti ve bitirildi, bakanlar soruları cevaplamaya çalıştı, hesap vermeye çalıştılar diyelim. Ama, bir çok şeyi cevaplamayıp dikkate bile almadılar. Bu görüşmelerde en önemli kurum tabiki paradan ekonomiden sorumlu maliye bakanlığıydı, bir süre önce garip bir şekilde sosyal medya üzerinden istifa eden bakan damat Berat Albayrak, ama mecliste ama basın toplantısı ile açıklama yapmalıydı hala cevaplanamayan merkez bankasının 120 milyar dolar rezervi nelere harcandı da eksiye düşüldü. Bu hükümetin hesap verme gibi bir sorunu yok maalesef çok üzücü tabi ama burada hesap vermiyorsan sandıkta veriyorsun İstanbul ve diğer B.Şehir seçimleri bunu net ve açık bir şekilde ortaya koydu, son yapılan ciddi bir ankette AKP %30 MHP ise %6 larda gözüküyor, o nedenle sn. Erdoğan bir çok yere ziyaretler yapıyor, dostlar iniş bir başladı mı bunu tekrar yükseltmemek neredeyse imkansızdır.

     Bu haftayı şöyle bitirelim gerçekten bunu herkes, hepimiz merak ediyoruz damat B.Albayrak nerede!!!!

Share
1364 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...