logo

06 Ocak 2020

AŞK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Aşk, güçlü bir sevgi ve bağlılık duygusudur. Âşık, bir şeye karşı güçlü sevgi ve bağlılık hisseden kişidir.

     Dini kurallara göre Allah aşkı, peygamber aşkı ifade edilir. Vatan, anayasa, millet, devlet kavramları ile vatan aşkı, bayrak aşkı ifade edilir.

     İnsanlar, hayat ağacını devam ettirmek, toplum içinde yaşamak için cinsellik ile ilgili kurallar oluşturmuştur. Kadın-erkek hayat ağacını devam ettirmek ve toplum içinde yaşamak için kurallar oluşturmuşlar. Bu kurallar çerçevesinde kadın ve erkek arasındaki sevgi bağına da aşk denir. Aile, toplumun en küçük birimi olur. Kadın-erkek, cinselliği aile kurumu içinde yaşar.

     Olaylara, bilgiyi ikiye ayırıp bakmak gerekir. Bilgiyi, dini bilgi ve doğa-dünya- bilgisi olarak ikiye ayırıp: İki ayrı bilgi türünün etkisini toplum yaşantısında, takip etmek gerekir.

     Grev, lokavt “eylemsizlik hareketi” olur. Hem emek hem sermaye eylemsizlik hakkına sahip olur. Eylemsizlik hareketi, bir toplum kuralı olur. Toplumdaki olayları eleştirmek için, yürüyüş yapmak, gösteri toplantısı yapmak, bildiri yayınlamak birer eylemsizlik hareketi olur.

     Aşk, aşka ulaşmak için eylemsizlik hareketi oluşturulmuş. Aşka para harcamadan ulaşmak, eylemsizlik hareketi kabul edilmiş. Burjuva kelimesi para ve sermaye demektir. Burjuva, evlenmek, aile kurmak için söz, nişan, düğün, nikâh gibi eylemler yapar. Bunlar için para harcanır. Bu eylemleri, emekçilerin yapmaması ile ilgili kurallar oluşturulmuş.

     Aşka ulaşmak için hoşgörü kuralları oluşturulmuş. Kadın-erkek arasındaki aşk ile ilgili, duygu değişiklikleri konusunda, hoşgörü oluşturulmuş. Aşk duygusu üzerindeki, ceza ile tehdit kaldırılmış. Kadın-erkek arasındaki duygu değişiklikleri, boşanma sebebi sayılmış. Söz, nişan, düğün, nikâh yapmadan, kadın ve erkeğin beraber yaşaması, bir eylemsizlik hareketi olur.

     Söz, nişan, düğün, nikâh sırasında hediye için para harcanıyor. Boşanmak için, mahkemede dava süresince para harcanıyor.

     Avrupa’da burjuva aşkının kuralları yanında, emekçi aşkı kuralları oluşturuldu. Hıristiyan mezhepleri içinde, boşanmayı yasaklayan ya da serbest bırakan anlayış farkı var. Bu anlayışların yanına, eylemsizlik hareketi anlayışı da gelmiş olur. Eylemsizlik hareketi bir ahlak kuralı oldu.

     İslam dininde üç türlü kural var. İbadet kuralları, muamelat kuralları, ceza kuralları… Nikâh, muamelat kuralıdır. Dinin dünya ile ilgili kuralıdır. İbadet kuralı olan dualar içinden, muamelat kuralı olan nikâh kıyılması sırasında, dua okunması kural olmuştur. Dini bilginin ibadet kuralı dua ile dünya kuralı olan nikâh kutsanır. Bugün nikâh kıyma kuralı, devlet kanunu ile yapılıyor. Dua okunmuyor. Dua okunarak, me-h-ir verilerek, gelenek kabul edilerek ayrıca nikâh kıyılıyor. Bütün bunlara para harcanıyor.

     Toplum olarak Avrupa’dan etkilendik… Kadın-erkek arasında, duygu değişikliği nedeniyle yapılan hareketler üzerindeki kanuni cezalar kaldırıldı. Hoşgörü kuralları oluştu. Eylemsizlik hareketi etkisinde beraber yaşayan aileler toplumun parçası oldu.

Share
1929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...