logo

06 Ocak 2020

AŞK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Aşk, güçlü bir sevgi ve bağlılık duygusudur. Âşık, bir şeye karşı güçlü sevgi ve bağlılık hisseden kişidir.

     Dini kurallara göre Allah aşkı, peygamber aşkı ifade edilir. Vatan, anayasa, millet, devlet kavramları ile vatan aşkı, bayrak aşkı ifade edilir.

     İnsanlar, hayat ağacını devam ettirmek, toplum içinde yaşamak için cinsellik ile ilgili kurallar oluşturmuştur. Kadın-erkek hayat ağacını devam ettirmek ve toplum içinde yaşamak için kurallar oluşturmuşlar. Bu kurallar çerçevesinde kadın ve erkek arasındaki sevgi bağına da aşk denir. Aile, toplumun en küçük birimi olur. Kadın-erkek, cinselliği aile kurumu içinde yaşar.

     Olaylara, bilgiyi ikiye ayırıp bakmak gerekir. Bilgiyi, dini bilgi ve doğa-dünya- bilgisi olarak ikiye ayırıp: İki ayrı bilgi türünün etkisini toplum yaşantısında, takip etmek gerekir.

     Grev, lokavt “eylemsizlik hareketi” olur. Hem emek hem sermaye eylemsizlik hakkına sahip olur. Eylemsizlik hareketi, bir toplum kuralı olur. Toplumdaki olayları eleştirmek için, yürüyüş yapmak, gösteri toplantısı yapmak, bildiri yayınlamak birer eylemsizlik hareketi olur.

     Aşk, aşka ulaşmak için eylemsizlik hareketi oluşturulmuş. Aşka para harcamadan ulaşmak, eylemsizlik hareketi kabul edilmiş. Burjuva kelimesi para ve sermaye demektir. Burjuva, evlenmek, aile kurmak için söz, nişan, düğün, nikâh gibi eylemler yapar. Bunlar için para harcanır. Bu eylemleri, emekçilerin yapmaması ile ilgili kurallar oluşturulmuş.

     Aşka ulaşmak için hoşgörü kuralları oluşturulmuş. Kadın-erkek arasındaki aşk ile ilgili, duygu değişiklikleri konusunda, hoşgörü oluşturulmuş. Aşk duygusu üzerindeki, ceza ile tehdit kaldırılmış. Kadın-erkek arasındaki duygu değişiklikleri, boşanma sebebi sayılmış. Söz, nişan, düğün, nikâh yapmadan, kadın ve erkeğin beraber yaşaması, bir eylemsizlik hareketi olur.

     Söz, nişan, düğün, nikâh sırasında hediye için para harcanıyor. Boşanmak için, mahkemede dava süresince para harcanıyor.

     Avrupa’da burjuva aşkının kuralları yanında, emekçi aşkı kuralları oluşturuldu. Hıristiyan mezhepleri içinde, boşanmayı yasaklayan ya da serbest bırakan anlayış farkı var. Bu anlayışların yanına, eylemsizlik hareketi anlayışı da gelmiş olur. Eylemsizlik hareketi bir ahlak kuralı oldu.

     İslam dininde üç türlü kural var. İbadet kuralları, muamelat kuralları, ceza kuralları… Nikâh, muamelat kuralıdır. Dinin dünya ile ilgili kuralıdır. İbadet kuralı olan dualar içinden, muamelat kuralı olan nikâh kıyılması sırasında, dua okunması kural olmuştur. Dini bilginin ibadet kuralı dua ile dünya kuralı olan nikâh kutsanır. Bugün nikâh kıyma kuralı, devlet kanunu ile yapılıyor. Dua okunmuyor. Dua okunarak, me-h-ir verilerek, gelenek kabul edilerek ayrıca nikâh kıyılıyor. Bütün bunlara para harcanıyor.

     Toplum olarak Avrupa’dan etkilendik… Kadın-erkek arasında, duygu değişikliği nedeniyle yapılan hareketler üzerindeki kanuni cezalar kaldırıldı. Hoşgörü kuralları oluştu. Eylemsizlik hareketi etkisinde beraber yaşayan aileler toplumun parçası oldu.

Share
2047 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...