logo

06 Ocak 2020

AŞK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Aşk, güçlü bir sevgi ve bağlılık duygusudur. Âşık, bir şeye karşı güçlü sevgi ve bağlılık hisseden kişidir.

     Dini kurallara göre Allah aşkı, peygamber aşkı ifade edilir. Vatan, anayasa, millet, devlet kavramları ile vatan aşkı, bayrak aşkı ifade edilir.

     İnsanlar, hayat ağacını devam ettirmek, toplum içinde yaşamak için cinsellik ile ilgili kurallar oluşturmuştur. Kadın-erkek hayat ağacını devam ettirmek ve toplum içinde yaşamak için kurallar oluşturmuşlar. Bu kurallar çerçevesinde kadın ve erkek arasındaki sevgi bağına da aşk denir. Aile, toplumun en küçük birimi olur. Kadın-erkek, cinselliği aile kurumu içinde yaşar.

     Olaylara, bilgiyi ikiye ayırıp bakmak gerekir. Bilgiyi, dini bilgi ve doğa-dünya- bilgisi olarak ikiye ayırıp: İki ayrı bilgi türünün etkisini toplum yaşantısında, takip etmek gerekir.

     Grev, lokavt “eylemsizlik hareketi” olur. Hem emek hem sermaye eylemsizlik hakkına sahip olur. Eylemsizlik hareketi, bir toplum kuralı olur. Toplumdaki olayları eleştirmek için, yürüyüş yapmak, gösteri toplantısı yapmak, bildiri yayınlamak birer eylemsizlik hareketi olur.

     Aşk, aşka ulaşmak için eylemsizlik hareketi oluşturulmuş. Aşka para harcamadan ulaşmak, eylemsizlik hareketi kabul edilmiş. Burjuva kelimesi para ve sermaye demektir. Burjuva, evlenmek, aile kurmak için söz, nişan, düğün, nikâh gibi eylemler yapar. Bunlar için para harcanır. Bu eylemleri, emekçilerin yapmaması ile ilgili kurallar oluşturulmuş.

     Aşka ulaşmak için hoşgörü kuralları oluşturulmuş. Kadın-erkek arasındaki aşk ile ilgili, duygu değişiklikleri konusunda, hoşgörü oluşturulmuş. Aşk duygusu üzerindeki, ceza ile tehdit kaldırılmış. Kadın-erkek arasındaki duygu değişiklikleri, boşanma sebebi sayılmış. Söz, nişan, düğün, nikâh yapmadan, kadın ve erkeğin beraber yaşaması, bir eylemsizlik hareketi olur.

     Söz, nişan, düğün, nikâh sırasında hediye için para harcanıyor. Boşanmak için, mahkemede dava süresince para harcanıyor.

     Avrupa’da burjuva aşkının kuralları yanında, emekçi aşkı kuralları oluşturuldu. Hıristiyan mezhepleri içinde, boşanmayı yasaklayan ya da serbest bırakan anlayış farkı var. Bu anlayışların yanına, eylemsizlik hareketi anlayışı da gelmiş olur. Eylemsizlik hareketi bir ahlak kuralı oldu.

     İslam dininde üç türlü kural var. İbadet kuralları, muamelat kuralları, ceza kuralları… Nikâh, muamelat kuralıdır. Dinin dünya ile ilgili kuralıdır. İbadet kuralı olan dualar içinden, muamelat kuralı olan nikâh kıyılması sırasında, dua okunması kural olmuştur. Dini bilginin ibadet kuralı dua ile dünya kuralı olan nikâh kutsanır. Bugün nikâh kıyma kuralı, devlet kanunu ile yapılıyor. Dua okunmuyor. Dua okunarak, me-h-ir verilerek, gelenek kabul edilerek ayrıca nikâh kıyılıyor. Bütün bunlara para harcanıyor.

     Toplum olarak Avrupa’dan etkilendik… Kadın-erkek arasında, duygu değişikliği nedeniyle yapılan hareketler üzerindeki kanuni cezalar kaldırıldı. Hoşgörü kuralları oluştu. Eylemsizlik hareketi etkisinde beraber yaşayan aileler toplumun parçası oldu.

Share
2029 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...