logo

04 Ekim 2018

ATATÜRK VE CHP


Atatürk, CHP’nin kurulmasını anlatıyor:
7 Aralık 1922 tarihinde, Ankara basını aracılığı ile halkçılık esasına dayalı ve “Halk Partisi” adında siyasi bir parti kurmak niyetinde olduğumu açıkladım. Bu partinin nasıl bir program izlemesi gerekeceği hakkında bütün vatanseverlerin, bilim ve teknoloji insanlarının yardım ve katılımlarına başvurdum. Gerek bazı kişilerden aldığım yazılı görüşlerden ve gerek halk ile fikir alışverişinden çok yararlandım.
Sonunda 8 Nisan 1923 tarihinde, görüşlerimi dokuz ilke olarak saptadım. İkinci Büyük Millet Meclisi’nin seçimi sırasında yayınlayıp ilan ettiğim bu program, partimizin kuruluşuna esas oldu. Bu program, bugüne kadar uyguladığımız ve sonuçlandırdığımız esaslı bütün konuları kapsar.
Bu programa alınmamış önemli ve esaslı bazı sorunlar da vardı. Bu sorunların uygun bir zamanda çözülebileceğine ve milletin sonuçtan memnun kalacağına kesin olarak inandım. Yayınladığım programı, bir siyasi parti için yetersiz bulanlar oldu. Milletin maddi ve manevi yenilenmesi ve gelişmesi yolundaki işler ve uygulamalarla, sözlerin ve teorilerin önüne geçmeyi tercih ettik.
Egemenlik milletindir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dışında hiç bir makam, milletin yazgısına egemen olamaz. Bütün yasaların yapılmasında, her tür örgütlenmede, yönetimin her türlü ayrıntısında, genel eğitimde, iktisatta, milli egemenlik esasları içinde hareket edilecektir.
Mahkemelerin ve bütün yasaların hukuk biliminin gereklerine göre yeni baştan yazılacağı, tamamlanacağı, ondalık ürün vergisinin değiştirileceği, milli bankaların sermayelerinin artırılacağı, ihtiyaç duyduğumuz demiryollarının inşa edileceği, öğretimin birleştirilmesine derhal başlanacağı ve askerlik hizmet süresinin azaltılacağı, ülkenin imarına çalışılacağı vb. önemli ve acil gereksinmeler ilan edildi.
Barış hakkındaki görüşümüzün de “mali, iktisadi, idari bağımsızlığımızı mutlaka sağlamak koşuluyla, barış sağlamaya çalışmak olduğunu” söyledik.
Hilafet makamının bütün İslam’a ait bir makam olabileceğini de işaret ettik.
İlkeler, Halk Partisi’nin kuruluşuna ve çalışmasına yeterliydi.
*** *** ***
CHP, ülkenin bütün aydın potansiyeline kapılarını açmalı… Cumhuriyet ve aydınlanma devrimi ile Mustafa Kemal’i özümseyenler etkin olmalı… Aydınlanma devrimi, bilgi bütünlüğünün öğrenilmesidir. Maneviyat, maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Laiklik tüm bilgidir. Bilginin ikiye ayrılmasıdır.
Hayatın akışı değişkendir. Kalıplar içine alınamaz. Türkiye, kendi değer ve deneyimlerini geliştirerek, dünyaya açılarak, evrensel gelişmelere göre bir yol izlemelidir. Hak, hukuk, adalet, insan hakları, demokrasi, emeğin örgütlenmesi, evrensel ilkeler vb. üzerine örgütlenmek gerekir.
Dünyada, bir tarafta liberal manifesto, diğer tarafta sosyalist enternasyonal ilkelerinin geçerli olduğu haklar söz konusudur. Gerçekler her şeyi doğrular. Liberal manifestoda kapitalizmin kuralları belirtilir. Sosyalist enternasyonal ilkeler, üretimin ve paylaşımın daha adil daha insancıl olmasını belirtir.(brhm)

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...