logo

13 Kasım 2021

ATATÜRK VE KİTAP


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Atatürk, kitap okurken, yazarın düşüncesine katıldığı cümlelerin, paragrafların altını kırmızı kalemle çiziyor. Katılmadığı bölümleri ise mavi kalemle çiziyor. Önemli bulduğu paragrafın yanına xx işareti koyuyor. Çok önemli bulduğu paragrafın yanına xxx işareti koyuyor.

     Okuduğu kitapların üstüne kurşun kalemle notlar yazdı. Genellikle kitapları masa başında okudu. Nereye gitse kitaplarıyla gitti. Savaşta, cephede kitap okumaya zaman buldu.

     Savaş bitti. Şimdi, kitap okuyarak, kültür-sanat mücadelemizi sürdüreceğiz, dedi.

     Büyük öğrenme isteği vardı. Fransızca kitaplara meraklıydı.  1233 tarih kitabı okudu. Nuri Ulusu’ya göre, Karl Marks’ı da okudu. 388 edebiyat kitabı okudu. 212 Güzel Sanatlar kitabı okudu. Din konusunda 161 kitap okudu. Yaşamı boyunca 4289 kitap okudu. Dede Korkut Hikayeleri, başucu kitabıydı.

     Atatürk çok kitap okuyarak, kütüphane ve kitaba önem verdiğini gösterdi. Çok kitap okuyan, Kütüphaneler Haftası’nı daha iyi anlar.

     1716 yılında Şehit Ali Paşa, Petrovaradin Savaşı’nda şehit düştü. Kitap koleksiyonu müsadere edildi. Şeyhülislam Ebu İshak İsmail’den fetva alındı. Bu fetvaya göre kütüphanelerdeki kitaplarda aklın/felsefenin bulunması gereksizdi. Tarih, edebiyat, matematik vs. kitaplar caiz değildi. İslam hukukuna göre, caiz olmayan kitapların sonu yakılmak olmalıydı. Kütüphanelerde sadece dini kitaplar bulunmalıydı.

     Bu fetva sonucunda, müspet bilimlere dair kitaplar cami kütüphanelerinden çıkarıldı. Dini kitaplar dışındaki eserlere şüpheyle bakılır oldu. Halk kitaptan korktu. Caminin dünya ile bağı azaldı.

     Kitap sadece eğitim-öğrenim aracı olarak görüldü. Milli Kütüphane kurma çalışmaları, cılız kaldı. Halka göre din kitapları dışındaki kitaplar caiz değildi.

     Yazarların, düşünürlerin kitap yazması, çeviri, uyarlama yapması dili, kültürü zenginleştirir. Ahmet Vefik Paşa, Molier’den tiyatro kitaplarını, uyarlama yaparak çeviri yaptı.

     Mustafa Kemal Atatürk, Fransızcadan Piyadenin Eğitimi için kitap çevirisi yaptı.

     Bilginin bütününden faydalanmalıyız. Bilgi bütünlüğüne ait kitaplar, kütüphanelerde okuyucuya sunulmalıdır.

     Kişi başına en çok kitap okuyan toplum Japonlardır. Japonya sanayileşmiş, bilginin bütününden faydalanan toplumdur. Örnek almalıyız.

Not: Bu yazı, Sözcü Gazetesi yazarı, Soner Yalçın’ın köşe yazısından faydalanarak yazıldı.

Share
67 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...