logo

29 Mayıs 2021

ATATÜRK’Ü ANLAMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.

     Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur.

Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu verir. Bir insan, bu üç aitlik duygusunu üzerinde hisseder. Aitlik duygusu, bütüne ait olma ve bütünün parçası olma duygusu olur.

     Ümmet, peygamber ve din kavramlarıyla beraber yaşayan topluma denir. Ümmet kelimesi hem topluluk hem kişi belirtir. Cümle içinde anlam kazanır. Millet, vatan ve anayasa kavramlarıyla beraber yaşayan topluma denir. Millet, vatandaşlardan oluşur. Milletin vatandaşı olunur. İnsanlar bir araya gelir, toplumu oluşturur. İnsan, toplumun bireyi olur.    Toplum bütün, birey parça olur. Ümmetin, ümmeti olmak, milletin, vatandaşı olmak, toplumun, bireyi olmak: Üç ayrı aitlik duygusu belirtir.

     Atatürkçü, Kemalist, Cumhuriyetçi, Halkçı, Milliyetçi, Demokrat, Vatansever, Bağımsız, Özgür, Solcu unvanlarını benimseyen kişi: Atatürk’ü anlamayan bu üç cümleyi kullanmaz.  Kullananları uyarır. Yanlış olanı anlatır.

     Anlamak, yapılanlardan, yaşananlardan ders almaktır. İnsan, yapılanı, yaşanılanı alışkanlık haline getirerek, ders aldığını belirtir. Anlamamak, alışkanlık haline getirmemek, ders alınmadığını gösterir.

     Laiklik, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisinin ayrı, devlet işleri bilgisinin ayrı kullanılmasıdır. Din işleri bilgisinin, devlet işleri bilgisinin dışında kullanılmasıdır. Devlet işleri bilgisinin, din işleri bilgisi dışında kullanılmasıdır.

     Laiklik tanımı, laiklik, din işleri, devlet işleri kelimelerini içerir. Tanımda, cümlede anlam bütünlüğü olur. Kelime, tanım ve cümle içinde anlam kazanır. Tanımın içinde, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin ayrılması anlatılır. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi, laikliğin içinde olur. Din ayrı, laiklik ayrı, olmaz.

     Laiklik, soyutlama özelliği olan kavramdır. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi, farklı ve zıt iki kavram olur. İki farklı ve zıt kavram, çelişki oluşturur. Çelişki, bütün olur. Bütünün adı laiklik olur. Laiklik kelimesini kaldırınca, altından din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi çıkar.

     İnsan, soyutlama özelliği olan kavramdır. Kadın ve erkek, farklı ve zıt iki kavram olur. İki farklı ve zıt kavram, çelişki oluşturur. Çelişki, bütün olur. Bütünün adı, insan olur. İnsan kelimesi kaldırılınca, altından kadın ve erkek çıkar. Kadın ve erkek için, “insan insana” tabiri kullanılır. Atatürk, toplumun kadınlar ve erkeklerden oluştuğunu belirtir.

     Atatürk, Türk Dil Kurumu’nu kurdu. Dilde sadeleşme çalışması yapıldı. Arapça ve Farsça dil kuralları, Türkçeden çıkarıldı. Türkçedeki yabancı kelimelere, Türkçe karşılık bulundu. Karşılığı olmayanlar için yeni kelime türetildi. Günlük yaşantıda kullanılan yabancı kelimeler kullanılmaya devam edildi. Türkçe, eğitim dili oldu. Yabancı dille eğitime, ilgi azaldı.   Atatürk’ü anlamak, kolaylaştı.

Share
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...