logo

01 Ocak 2023

Avrupadaki Kestelliler (2)


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular 

     Kıymet bilir dostlar. 

     Hatırlarsanız geçen yıl ki 26 Kasım 2021 tarihli yazımın başlığı ‘Avrupadaki Kestelliler’ idi. Ben yine bir Avrupa seyahatindeyim. Bu kez 21 Aralıkta Düsseldorf’a uçtum. Köln- Achen üzerinden güney Hollanda daki bir Süt mamülleri üretimi firmasına gideceğim. Günlük 200 ton beyazpeynir üretimi yapan bir fabrika. İşletmecisi, sahibi vatandaşımız Anadolu’muzun Erzurum’undan, Erzurumlu olup, Kestel de yaşayanlar ziyadesi ile İspirliler. Onlar kendilerini pek Erzurum’la bütünleştirmiyorlar veya ben öyle sanıyorum. Çok ta önemli değil. Benim için herbiri Kestelli dostlarım. Özellikle genç kardeşlerimin, arkadaşlarımın Kestel’e aidiyet hissiyatı önemli. Ancak oraya gidişim öncesi Kuzey Ren Vestfalya’da da yaşayan Kestel de yatırım yapmış Kestelde gelecekleri olan müteşebbis dostlarımı ziyaret edeceğim. Bu yazımda da onlardan bahsedeceğim. 

     İlk olarak Düsseldorf havaalanına 10-15 km yakınlıkta olan Willich kasabasına geçtim. 

     Değerli kardeşim Burhan Bey’e uğradım. Burhan bey kardeşimi 2013 yılında Kestel’imizde, Uludağ OSB’nin kuruluş çalışmalarında, bölgedeki fabrikası için ziyaret ettiğimde tanımıştım. Yürüttüğüm çalışmaları izah etmiş ve tahütname-mutabakat evrakını imzalatmıştım. Çok becerikli, vizyoner bir girişimci iş insanı. Kendisi bütün dünyanın tanıdığı “Schaefer” ve “Hatex” firmalarının sahibi. 

      Genç yaşına rağmen çok başarılı işler yapıyor. Bursa’da 2016 yolunda birlikte bir yatırım yapma niyetimiz olmuştu. Maalesef bazı bürokratik engellerden dolayı Kent Ormanı projemizi yapamadık. 

     Umut ediyor ve arzu ediyorum. Kendisinin bölgemizde yapabileceği çok işler vardır. Bize düşen böyle bir niyeti, hedefi varsa takdir etmeli ve üzerimize ne düşerse destek olmalıyız. Burhan beyin çok özgün ufuklu projeleri var. 

     Ben Kestel’imizde de kendisinin Turizme yönelik bir yatırım niyetinde olduğunu biliyorum. İnşallah önemli sayıda gençlere istihdam imkanı sunacaktır. Şimdiden heyecan duyuyorum. Çok mutlu memnun olurum. Onur duyar alkışlarız. 

      Bir sonraki durağım ise Muş kökenli ikinci kuşak Almancı, eniştemiz iş insanı Yaşar bey. Almanya’da ağırlıklı olarak inşaat işleri yapıyor. Emrinde Yüz kadar çalışan personeli var. Bu firma da kanaatimce önümüzdeki yıllarda hepimizin bildiği, tanıdığı bir firma olacak. 

               Hanımefendi Kestel’den olunca, o da hanım köylü olmaya karar vermiş. Kestelde bir çok mülk edinmiş, çünkü döneceğim yer Kestel diyor. Ben kayınpederini, diğer Kestel de yaşayan akrabalarını tanıyorum.       

      Geçtiğimiz yıl bir yatırım niyeti olmuş. Fakat bazı yanlış anlaşılmalar dolayısı ile Alman dostlarıyla yatırım niyetlerini, şimdilik kaydıyla ileri bir tarihe ötelemişler. İnanıyorum gelirler, gelirlerse Kestel’imizde güzel işler yaparlar, başımızın üstünde yerleri olsun. 

     Yeter ki yatırım yapsınlar, istihdam yaratsınlar. “İsmatec GmbH” firmasını bir kenara not edin. Göreceksiniz, duyacaksınız, tanıyacaksınız. 

     Üçüncü olarak aynı bölgede Heinsberg kasabasındaki, AVP mahalleli, Almancı Hasan Ölçen beyin başarılı sporcu evlatları Kemalettin ve Aladdin Ölçen kardeşlerimi ziyareti arzu etmiştim. Ancak nafile… İyi temenni ve düşüncelerimi aktaramadım. Tatil vesilesi ile karşılaşamadık. Geçen yıl da karşılaşamamıştık. Bir sonrakine inşallah. 

    Yarın takvimsel olarak 2022. yıl bitiyor. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına merhaba diyeceğiz. 

     Daha demokratik, özgür, müreffeh, saygı ve sevgiye dayalı birlikteliğin beraberliğin hakim olduğu KESTEL ve TÜRKİYE diyorum. 

     Bilvesile Hayırlı ömürler diliyorum. 

     Gününüz neşeli bereketli olsun. 

     Sağlıcakla kalın  Mutlu olun. 

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...