logo

AZ TUZ ÇOK SAĞLIK

Kişi_Başı_Günlük_Tuz_Tüketimi_18_Grama_2
Dünya Sağlık Örgütü;  yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir çay kaşığı) olarak önermektedir. Yetişkin bir insanın vücut fonksiyonlarının iyi çalışması için günlük 5 gr tuz yeterlidir.Bu miktar büyük kısmı ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. 2012 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na göre tuz tüketimimizin günde 15 gram olduğu belirlenmiştir.  Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir.
Yapılan araştırmalar, bazı ülkelerin uyguladığı programlar, tuzu azaltmanın kalp-damar hastalıklarını büyük oranda düşürdüğü tespit edilmiştir. Günlük beslenmede tuz alımının 9 gram azaltılması felçlerde %34, kalp krizlerinde ise %24 oranında azalma sağlar.
Tuzlu tada olan eğilim sadece bir alışkanlıktan ibarettir! Az tuzlu tüketmeye başladıkça dildeki tuz reseptörleri de bu duruma alışır. Tuz tüketimini azaltmanın kolay yolları;
Sebze ve meyve tüketimini artırın.
Masada tuz kullanmayın. Baharat ve maydonoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih edin.
Turşu, ketçap, hardal,cips, zeytin, bulyon, soya sosu , bazı kuruyemişler vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durun ya da çok az ve seyrek tüketin.
Mutlaka satın aldığınız hazır ürünlerin etiketlerini okuyun, “Tuzsuz” ya da
“Tuzu azaltılmış” besinleri tercih edin
Eğer ev dışında yemek yeniyorsa az tuzlu yiyecekler tercih edin.

KESTEL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?