logo

11 Temmuz 2021

BAĞIMSIZLIK, EGEMENLİK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bağımsızlık, egemenlik birbirini tamamlayan kavramlardır. Bağımsızlık ve egemenlik dış ve iç sömürüyü de ortadan kaldırır. Ulusal sınırlar içinde, özgür ve uygar toplum olmak için “bağımsızlık ve egemenlik” gerekir.

     Emperyalizm, “dış ve iç sömürüyü” bir arada sürdürür. Dış sömürü için “iç sömürücü” oluşturulur.

     Özgürlük ve uygarlık için emperyalizmle mücadele etmek gerekir. Parasal, yargısal, askersel kapitülasyonlardan kurtulmak gerekir.

     Özgürlük, kişinin bağımsızlığı, bağımsızlık ise toplumun özgürlüğüdür. Kişi için özgürlük, her gün yeniden kazanılıp korunan bir kavramdır. Bağımsızlık da toplum için her gün kazanılıp korunan bir kavramdır.

     Özgürlüğü ve bağımsızlığı korumak için “ilkelere, kurumlara” gereksinim vardır. Bu kurumların başında “laik bir eğitim sistemi” gelir. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi türlerinin bütününden faydalanmak gerekir.

     Eğitim, bir ulusun özgür, bağımsız bir toplum olarak yaşamasını sağlar.

Demokrasi, bir yaşam biçimidir. Temel insan hakları ve özgürlükleri, “insanlığın yüzyıllar boyu süren mücadeleleri” sonucu elde edilmiştir.

     Herkes özgür olmadıkça kimse özgür olamaz. Özgürlüklerin düzeyi, “çağdaş bir toplum olmanın” göstergesidir.

     Demokraside, “düşünce, ifade, inanç, eğitim, örgütlenme, girişim özgürlükleri” olmazsa olmazdır. Sivil ve siyasi özgürlükler, “çoğulculuğun, barış ve uzlaşmanın” temelini oluşturur. Demokrasi, hoşgörüye dayanan bir sistemdir.

     Demokrasi, herkes için eşitlik demektir. Demokrasi, “siyaset ve ekonomi olmak üzere” toplumsal yaşamın her alanı için geçerli olan bir kavramdır.

     Demokraside, “dünyevi meseleler” akıl ve bilimle çözülür. Dinin ibadet kuralları yerine getirilir. Dinin muamelat ve ceza kurallarının yerine, dünyevi bilgiyle yeni kurallar konur.

     Temsili demokraside, herkesin bir oyu vardır. Toplumsal demokraside,”hem herkesin bir oyu hem herkesin geçineceği belirli bir geliri” vardır.

     Demokratik anayasalar, yurttaşlarına, “demokrasiyi yok etme girişimlerine karşı” direnmeyi, yasal bir hak olarak verir.

     Demokrasiye, “cahillik” zarar verir. Cahilliği zararsız duruma getirmek için, “bilgi bütünlüğünü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasını” öğrenmek gerekir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır.

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...