logo

11 Temmuz 2021

BAĞIMSIZLIK, EGEMENLİK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bağımsızlık, egemenlik birbirini tamamlayan kavramlardır. Bağımsızlık ve egemenlik dış ve iç sömürüyü de ortadan kaldırır. Ulusal sınırlar içinde, özgür ve uygar toplum olmak için “bağımsızlık ve egemenlik” gerekir.

     Emperyalizm, “dış ve iç sömürüyü” bir arada sürdürür. Dış sömürü için “iç sömürücü” oluşturulur.

     Özgürlük ve uygarlık için emperyalizmle mücadele etmek gerekir. Parasal, yargısal, askersel kapitülasyonlardan kurtulmak gerekir.

     Özgürlük, kişinin bağımsızlığı, bağımsızlık ise toplumun özgürlüğüdür. Kişi için özgürlük, her gün yeniden kazanılıp korunan bir kavramdır. Bağımsızlık da toplum için her gün kazanılıp korunan bir kavramdır.

     Özgürlüğü ve bağımsızlığı korumak için “ilkelere, kurumlara” gereksinim vardır. Bu kurumların başında “laik bir eğitim sistemi” gelir. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi türlerinin bütününden faydalanmak gerekir.

     Eğitim, bir ulusun özgür, bağımsız bir toplum olarak yaşamasını sağlar.

Demokrasi, bir yaşam biçimidir. Temel insan hakları ve özgürlükleri, “insanlığın yüzyıllar boyu süren mücadeleleri” sonucu elde edilmiştir.

     Herkes özgür olmadıkça kimse özgür olamaz. Özgürlüklerin düzeyi, “çağdaş bir toplum olmanın” göstergesidir.

     Demokraside, “düşünce, ifade, inanç, eğitim, örgütlenme, girişim özgürlükleri” olmazsa olmazdır. Sivil ve siyasi özgürlükler, “çoğulculuğun, barış ve uzlaşmanın” temelini oluşturur. Demokrasi, hoşgörüye dayanan bir sistemdir.

     Demokrasi, herkes için eşitlik demektir. Demokrasi, “siyaset ve ekonomi olmak üzere” toplumsal yaşamın her alanı için geçerli olan bir kavramdır.

     Demokraside, “dünyevi meseleler” akıl ve bilimle çözülür. Dinin ibadet kuralları yerine getirilir. Dinin muamelat ve ceza kurallarının yerine, dünyevi bilgiyle yeni kurallar konur.

     Temsili demokraside, herkesin bir oyu vardır. Toplumsal demokraside,”hem herkesin bir oyu hem herkesin geçineceği belirli bir geliri” vardır.

     Demokratik anayasalar, yurttaşlarına, “demokrasiyi yok etme girişimlerine karşı” direnmeyi, yasal bir hak olarak verir.

     Demokrasiye, “cahillik” zarar verir. Cahilliği zararsız duruma getirmek için, “bilgi bütünlüğünü, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasını” öğrenmek gerekir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır.

Share
119 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...