logo

21 Şubat 2021

BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.

     Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur, millet bütün, vatandaş parça olur. Toplum bir, birey çok olur, toplum bütün, birey parça olur.

Yabancı-tanıdık ayrımı, bir-çok, bütün-parça kuralına göre yapılır. Toplum baskısı, yabancı-tanıdık ayrımında kendini belli eder. Dernek, parti, komşuluk, okul, işyeri iletişimi, aitlik duygusu etkisinde sürdürülür. Dernek üyelerinin, birbirini tanıdık kabul etmeleri ile iletişim kurmaları, bir örnek olur. Üye olmayanlar, yabancı olurlar.

Popülist düşünceye ait olan, “baba, anne, abi, abla, bacı” gibi unvanlar: Aile, akraba kavramları içinde anlam kazanır. Aile, akraba kavramları, ümmet, millet, toplum kavramları öncesine ait olur. Toplum-birey iletişimini sürdürmek gerekir.

Aile, akraba, hemşeri kavramları ile iletişim kurmak, yabancı-tanıdık ayrımında etkili olur. Ataerkil yapıdaki kişiler: Yabancı-tanıdık ayrımında, kadınlara sahip çıkarlar. Bizim oğlan, bizim kız kelimeleri de yabancı-tanıdık ayrımında kullanılır. Yabancı-tanıdık ayrımı, bire bir iletişime engel olur. Adın, soyadının söylenmesi, bire bir iletişimde etkili olur.

Fransız Kadın Yazar George Sand: Anılarında, erkek egemenliğini anlatır. Erkeklerin arasına katılmak, erkek bakışlarından korunmak için, koyu renkli kumaştan yapılmış, erkek elbiseleri giydiğini, anlatır. Kadın yazarlar, erkek isimleri ile yazı ve kitap yazarlar. Erkek olmak, yüceltilir. Kadın olmak, küçümsenir.

Kadınların, erkeklerin dünyasında, erkek gibi olmaları istenir. Okuma yazmanın yaygınlaşması için, ilköğretim mecbur tutulur. Kadınlar da erkekler gibi okuma yazma öğrensinler, denir. Erkek gibi olmaları istenir. kurallarına göre hareket edildiğinde: Kadın ve erkek arasındaki cinsiyet farkı, az olur. Dini bilgiye göre, kadın ve erkek davranışları uygulanır. Devlet-dünya- bilgisine göre, kadın ve erkek davranışları

Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşittir. Erkek ve kadın, bir bütün oluşturur. Kadın ve erkek: Hem bütüne ait olur hem bütünün parçası olur. Farklılıkların eşitliği oluşur. Kadınların erkekler gibi olmaları ile eşitlik arayışlarında, erkeklerin arasına karışma isteği var. Toplumun parçası olan kadın ve erkek, farklılıklarını koruyarak, beraber yaşarlar.

Her bilgi türü, dünyaya ayrı bir bakış açısı ile bakar. Bilgi türünün uygulanır. Bilgi türü ayrımı yerine, kadın-erkek ayrımı, günlük yaşantıyı zorlaştırır. Bilgi türü ayrımı ise kolaylaştırır. Laiklik, bilgi türleri arasındaki, dünyaya bakış açısı farkı ile anlaşılır.

Share
1273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...