logo

21 Şubat 2021

BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.

     Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur, millet bütün, vatandaş parça olur. Toplum bir, birey çok olur, toplum bütün, birey parça olur.

Yabancı-tanıdık ayrımı, bir-çok, bütün-parça kuralına göre yapılır. Toplum baskısı, yabancı-tanıdık ayrımında kendini belli eder. Dernek, parti, komşuluk, okul, işyeri iletişimi, aitlik duygusu etkisinde sürdürülür. Dernek üyelerinin, birbirini tanıdık kabul etmeleri ile iletişim kurmaları, bir örnek olur. Üye olmayanlar, yabancı olurlar.

Popülist düşünceye ait olan, “baba, anne, abi, abla, bacı” gibi unvanlar: Aile, akraba kavramları içinde anlam kazanır. Aile, akraba kavramları, ümmet, millet, toplum kavramları öncesine ait olur. Toplum-birey iletişimini sürdürmek gerekir.

Aile, akraba, hemşeri kavramları ile iletişim kurmak, yabancı-tanıdık ayrımında etkili olur. Ataerkil yapıdaki kişiler: Yabancı-tanıdık ayrımında, kadınlara sahip çıkarlar. Bizim oğlan, bizim kız kelimeleri de yabancı-tanıdık ayrımında kullanılır. Yabancı-tanıdık ayrımı, bire bir iletişime engel olur. Adın, soyadının söylenmesi, bire bir iletişimde etkili olur.

Fransız Kadın Yazar George Sand: Anılarında, erkek egemenliğini anlatır. Erkeklerin arasına katılmak, erkek bakışlarından korunmak için, koyu renkli kumaştan yapılmış, erkek elbiseleri giydiğini, anlatır. Kadın yazarlar, erkek isimleri ile yazı ve kitap yazarlar. Erkek olmak, yüceltilir. Kadın olmak, küçümsenir.

Kadınların, erkeklerin dünyasında, erkek gibi olmaları istenir. Okuma yazmanın yaygınlaşması için, ilköğretim mecbur tutulur. Kadınlar da erkekler gibi okuma yazma öğrensinler, denir. Erkek gibi olmaları istenir. kurallarına göre hareket edildiğinde: Kadın ve erkek arasındaki cinsiyet farkı, az olur. Dini bilgiye göre, kadın ve erkek davranışları uygulanır. Devlet-dünya- bilgisine göre, kadın ve erkek davranışları

Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşittir. Erkek ve kadın, bir bütün oluşturur. Kadın ve erkek: Hem bütüne ait olur hem bütünün parçası olur. Farklılıkların eşitliği oluşur. Kadınların erkekler gibi olmaları ile eşitlik arayışlarında, erkeklerin arasına karışma isteği var. Toplumun parçası olan kadın ve erkek, farklılıklarını koruyarak, beraber yaşarlar.

Her bilgi türü, dünyaya ayrı bir bakış açısı ile bakar. Bilgi türünün uygulanır. Bilgi türü ayrımı yerine, kadın-erkek ayrımı, günlük yaşantıyı zorlaştırır. Bilgi türü ayrımı ise kolaylaştırır. Laiklik, bilgi türleri arasındaki, dünyaya bakış açısı farkı ile anlaşılır.

Share
1218 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...