logo

09 Nisan 2018

BAKIŞ AÇISI


Bakış açısı, bir konuyu belirli bir yönden incelemektir. Bütün kavramı, bilgi bütünlüğü bir bakış açısıdır.
Uluslaşma, yerel ve ulusala dayanarak çağdaş uygarlığı amaçlar. Yerelden ulusala, ulusaldan evrensele gitme çabası vardır. Yerli ve ulusal, çağdaş ve evrensel değerlere, uygun olmalıdır.
Kültür-medeniyet, insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet, ilkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu eğri üzerinde yerini alır.
Bilgi bütündür. Bilginin parçaları vardır. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Dini bilgi ve devlet bilgisi tanımın yani laikliğin içindedir. Bütün dinler din işlerinin içindedir. Bütün bilimler devlet işlerinin içindedir.
Tarihin “neden” sorusuna cevap verecek bir kurama ihtiyacı vardır. Bu kuram “insan eylemini” tarihin oluşmasında merkeze koyar. İnsanlar, üretmeye başlar başlamaz “dilin de düşüncenin de “ üretim sürecindeki insanın, varlığına bağlı olarak geliştiği görülür. Merkezinde insan olan tarih kuramıdır bu.
Neden sorusuna, ne yapmalı, nasıl yapmalı sorularını da eklemeliyiz. Beş N bir K “ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim” demektir.
İnsanlar, kendi tarihlerini kendileri yaparlar. Doğrudan karşı karşıya kaldıkları ve geçmişten gelen koşullar içinde tarihlerini yaparlar. Tarihimizi yapmak için koşulları zorlamak, güçlerimizi birleştirmenin yollarını aramak gerekir.
Etika, erdem demektir. İnsanın iki doğal içgüdüsüne dayandırılır. Bu iki içgüdü yardımseverlik ve mutluluktur. Etika, insan odaklı bir dünya düzeni hedefler.
Etika, dinden bağımsız ahlak anlayışıdır. Etika, hem akla hem içgüdülere dayanır. Özgür düşünmek için her bildiğinden kuşku duyup, her şeyi sorgulayıp, yeni baştan öğrenmesi gerekir. Etika-erdemli olmak, sınır tanımadan bilgi edinmek azmi veya zevkiyle mümkündür.
Dine bağlı ahlak anlayışında, imana bağlı yardımseverlik ve mutluluk vardır. Yardımseverlik, Tanrısal ödülün ve cennetin kapılarını açar. Tanrı katında değerlendirilecek olması, mutluluk yaratır. Dinde mutluluk, Tanrı sevgisidir. Her iş her uğraş Tanrı sevgisine sadakattir.
Din eğitimi, inancı aklın önüne koyar. Din, dogmalara kuşku duymayı günah sayar. Sorgulamayı yasaklar.
Kuşku ve sorgu yasak olunca, düşünce donar-kalıplaşır. Yenilik üretilemez olur. Bilginin yolu kesilmiş olur. İcat edilen ve edilecek olan her şey kutsal kitapta yazılıdır.
Dini bilgi ile dünyaya, kutsal kitabın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır. Yorum yapılır.
Düşünür, kanıta önem verir. Mutlak, muhtemel ve şüphelinin sınırlarını kesin çizer.
Bilimsel ve teknolojik icatlar, doğa bilgisi ile yapılır. Teoriye bağlı pratik çalışmalar yapılıp icatlar yapılır.
İnsan, gönüllü olarak veya beklenti ile hareket eder. Gönüllü davranışta karşılık beklemeden yardım etmek vardır. Beklentiye göre davranışta bir karşılık beklenir. Gönüllü davranıp yardım etmeliyiz.
Düşünmek, düşünce yasağına karşı olmaktır. Düşüncenin yasaklandığı yerde gelişme olmaz. Demokraside düşünce serbesttir. Davranış sınırlanır, yasaklanır.

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...
 • Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’dan İnciler

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Geçtiğimiz günlerde, Kestel Belediye başkanı Önder Tanır, bir yerel kanala çıkmış, orada yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmış.      Merak ettim.      Açtım youtube’yi izledim.      Acaba ne söyleyecek, yine nelerden bahsedecek…      Zaten programın nasıl hazırlandığını, içerik olarak nasıl işlediğini bilirim.      Moderatör belediyeye gelir, “Falanca gün yayını çekeceğiz, siz bana soruları gönderin, bend...
 • Çocuklarımızın Geleceği

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Üniversite öğretim görevlisi sözde Profesör Ebubekir Sofuoğlu "Üniversiteler fuhuş yuvasıdır" demiş. Yani, bizim okumaları için üniversiteye gönderdiğimiz çocuklarımız, okuma yerine fuhuş yapıyorlarmış ve dahi okullarında eğitim kurumu yerine fuhuş kurumu olmuş.      Gel de zıvanadan çıkma, gel de çıldırma. Be hain kişi, be sapık kişi, sen hangi cüretle bu ülkenin göz bebeği ve geleceği olan  üniversite gençliğine bu kadar  aşağılayıcı ve ...