logo

09 Nisan 2018

BAKIŞ AÇISI


Bakış açısı, bir konuyu belirli bir yönden incelemektir. Bütün kavramı, bilgi bütünlüğü bir bakış açısıdır.
Uluslaşma, yerel ve ulusala dayanarak çağdaş uygarlığı amaçlar. Yerelden ulusala, ulusaldan evrensele gitme çabası vardır. Yerli ve ulusal, çağdaş ve evrensel değerlere, uygun olmalıdır.
Kültür-medeniyet, insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet, ilkelden moderne yükselen bir eğri çizer. Her toplum bu eğri üzerinde yerini alır.
Bilgi bütündür. Bilginin parçaları vardır. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Dini bilgi ve devlet bilgisi tanımın yani laikliğin içindedir. Bütün dinler din işlerinin içindedir. Bütün bilimler devlet işlerinin içindedir.
Tarihin “neden” sorusuna cevap verecek bir kurama ihtiyacı vardır. Bu kuram “insan eylemini” tarihin oluşmasında merkeze koyar. İnsanlar, üretmeye başlar başlamaz “dilin de düşüncenin de “ üretim sürecindeki insanın, varlığına bağlı olarak geliştiği görülür. Merkezinde insan olan tarih kuramıdır bu.
Neden sorusuna, ne yapmalı, nasıl yapmalı sorularını da eklemeliyiz. Beş N bir K “ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim” demektir.
İnsanlar, kendi tarihlerini kendileri yaparlar. Doğrudan karşı karşıya kaldıkları ve geçmişten gelen koşullar içinde tarihlerini yaparlar. Tarihimizi yapmak için koşulları zorlamak, güçlerimizi birleştirmenin yollarını aramak gerekir.
Etika, erdem demektir. İnsanın iki doğal içgüdüsüne dayandırılır. Bu iki içgüdü yardımseverlik ve mutluluktur. Etika, insan odaklı bir dünya düzeni hedefler.
Etika, dinden bağımsız ahlak anlayışıdır. Etika, hem akla hem içgüdülere dayanır. Özgür düşünmek için her bildiğinden kuşku duyup, her şeyi sorgulayıp, yeni baştan öğrenmesi gerekir. Etika-erdemli olmak, sınır tanımadan bilgi edinmek azmi veya zevkiyle mümkündür.
Dine bağlı ahlak anlayışında, imana bağlı yardımseverlik ve mutluluk vardır. Yardımseverlik, Tanrısal ödülün ve cennetin kapılarını açar. Tanrı katında değerlendirilecek olması, mutluluk yaratır. Dinde mutluluk, Tanrı sevgisidir. Her iş her uğraş Tanrı sevgisine sadakattir.
Din eğitimi, inancı aklın önüne koyar. Din, dogmalara kuşku duymayı günah sayar. Sorgulamayı yasaklar.
Kuşku ve sorgu yasak olunca, düşünce donar-kalıplaşır. Yenilik üretilemez olur. Bilginin yolu kesilmiş olur. İcat edilen ve edilecek olan her şey kutsal kitapta yazılıdır.
Dini bilgi ile dünyaya, kutsal kitabın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır. Yorum yapılır.
Düşünür, kanıta önem verir. Mutlak, muhtemel ve şüphelinin sınırlarını kesin çizer.
Bilimsel ve teknolojik icatlar, doğa bilgisi ile yapılır. Teoriye bağlı pratik çalışmalar yapılıp icatlar yapılır.
İnsan, gönüllü olarak veya beklenti ile hareket eder. Gönüllü davranışta karşılık beklemeden yardım etmek vardır. Beklentiye göre davranışta bir karşılık beklenir. Gönüllü davranıp yardım etmeliyiz.
Düşünmek, düşünce yasağına karşı olmaktır. Düşüncenin yasaklandığı yerde gelişme olmaz. Demokraside düşünce serbesttir. Davranış sınırlanır, yasaklanır.

Share
291 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...