logo

19 Temmuz 2021

Başka çıkış yolu yok


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; 1964’ten  bu güne kadar ki süreçte, ülkemizde ve dünyada yaşanan maddi, manevi krizlere, bu krizlerin sebep olduğu savaşlara tanıklık ediyorum. Hayatım boyunca gördüğüm, algıladığım gerçek bütün krizlerin, savaşların ve yıkımların sebebi, kişilerin egosudur.

     İnsanlar daha fazla maddiyat sahibi olmak, daha fazla güç elde etmek için savaşıyorlar, yakıyorlar, yıkıyorlar, kan döküyorlar. Yani, dünyadaki en acımasız canlı konumundalar. Yaptıkları bütün kötülükleri haklı gösterecek gerekçeleri vardır. Mesela, bir erkek eşini öldürür “namusumu temizledim” der. Amerika’nın, tıpkı Afganistan’a yaptığı gibi. Dünyanın onlarca ülkesine savaş açıp işgal etti, bu ülkelerde büyük yıkımlara sebep oldu “terörizmle savaşıyorum” dedi. Taliban’ı devirmek için Afganistan’ı işgal eden Amerika, Sovyet işgali döneminde Taliban’ı örgütleyen ve destekleyen bizzat kendisiydi, sonra deviren kendisi oldu, bu gün Afganistan’dan çekilip, meydanı tekrar Taliban’a bırakan yine kendisidir.

     Anlayacağınız, Afganistan da her şey sil baştan oldu. Madem böyle olacaktı, ülke tekrar Taliban’a teslim edilecekti neden işgal edildi, bunca yıkım yapıldı, yüz binlerce insanın canına kıyıldı, milyonlarca insan mağdur edildi. Bütün bu olayların mantıklı bir açıklamasını yapmak zor gibi görünse de, aslında bakarsanız hiçte zor olmadığını göreceğiz.

     Bize göre, çok karmaşık gözüken, izahı mümkün değilmiş gibi görünen bu hadiseleri aydınlatmanın olanağı vardır.  Yapılacak tek şey, insan türünün  amelinden dolayı ortaya çıkan sorunları ilmin ışığından faydalanarak, açığa çıkarmaktır.

     “Bu nasıl yapılacak” sorusuna gelince, bütün bu yaşananlara vesile olan temel çelişkinin  tespit edilmesi gerekir.

     O vakit temel çelişki nedir?

     Temel çelişki, yaratanın yarattığı doğal bir düzen var, bu düzenin işleyişi tam bir uyum  içindedir. Yerdeki ve gökteki bütün varlık belli düzene göre işliyorlar, onun için bu düzende  hiç bir aksaklık olmaz.

     İnsan türünün kurduğu düzen,  yaratının var ettiği hak düzeni dikkate almadan kurmuştur, İşte temel çelişki budur, insanların düzeni  doğal düzene aykırı bir düzen olduğu için, insan türü büyük bir bunalım içindedir, bundan dolayı anormal davranıyor, dolayısıyla kendi türüne ve doğadaki diğer türlere çok büyük zararlar veriyor.

     İnsan,  kendi düzeniyle doğal düzen arasındaki zıtlığı yok etmeli ve acilen hak düzene uyum sağlayacak süreci başlanmalı, kendi düzeniyle yaratanın düzeni arasındaki zıtlığı bertaraf etmelidir.

     Yani insan yaşadığı bunalımdan kurtulmak istiyorsa, kendi nefsini ıslah etmelidir. Başka çıkış yolu yok.

     Sevgili okurlarım, hepinize iyi bayramlar.

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...