logo

13 Şubat 2017

Başkan Acar’ın kentsel dönüşüm fiyaskosu isyan ettirdi


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Kestel Belediyesi’nin fiyasko proje ve yatırımlarıyla ilçe halkının paralarını nasıl heba edildiğini aktarmayı sürdürüyoruz.
Bu haftaki konumuz kentsel dönüşüm adı altında 468 vatandaşın Kestel Belediyesi’nce yıllardır nasıl mağdur edildiğine ilişkin.
Aslında sayı, evlerin pek çoğunun miraslı olduğunu düşünürsek mağdur olan sayı 3 bini buluyor.
Bilindiği gibi; Kestel Belediyesi’nin sözde kentsel dönüşüm adı altında yapacağını taahhüt ettiği bu projesini de diğerleri gibi yüzüne gözüne bulaştırmıştır.
2012 yılında kentsel dönüşüm kararı alınan bölgede vatandaş 6 yıldır mağdur edilmiş durumdadır.
Bölge halkına sorulmadan, danışılmadan sanki babasının yeriymiş gibi metazori şekilde “Ben yaptım oldu” diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan buranın planını kentsel dönüşüm alanına dönüştürülmüştür.
Sonrasında geçen 6 yıl içinde somut tek bir adım atılmamıştır.
Olanda burada yaşayan garip insanlara olmuş, yaşadıkları bölgenin kentsel dönüşüm alanına dönüştürülmesi yüzünden eli kolu bağlanmıştır.
Kış kıyamette evinin akan çatısını, yıpranan duvarını, çöken odasını onaramayan vatandaş Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’a ver yansın ediyor.
Beşevler Mahallesi’nde bunlar yaşanırken, Kestel’in dört bir yanında müteahhitle vatandaşın anlaşması sonucu modern binalar, akıllı konutlar yükselirken, burada ise insanlar perişanlık içinde yaşamaya zorlanmaktadır.
Tek istedikleri Kestel Belediyesi’nin artık yakalarından düşmesidir.
Edindiğimiz bilgiye göre şimdi de, Kestel Belediyesi yine burada yaşayan hak sahiplerine danışmadan, fikrini ve rızasını almadan hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattığı projeyi askıya çıkarılacakmış.
Çok yazık, hak sahipleriyle ortak bir karar alınmadan ortaya konulacak 7’şer, 8’er katlardan oluşan plan, bu durumda yine halktan kabul görmeyecektir.
Hatırlayın, dönemin AK Partili Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Kültür Merkezi’nde iki yıl önce evleri kentsel dönüşüm kapsamına sokulan vatandaşlarla yaptığı toplantıda söyle demişti;
“Milletvekili olarak ben bu plana kefilim”
Peki ya, o kefil beyefendi şimdi nerede?
Acaba, Bedrettin Yıldırım’a kim kefil olacak…?
Ortada ne kefil, ne vekilde ne de planda kaldı hepsi gitti.
Boşuna demiyoruz, beceriksiz belediye yönetiminin fiyasko proje bunlar diye.

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...