logo

13 Şubat 2017

Başkan Acar’ın kentsel dönüşüm fiyaskosu isyan ettirdi


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Kestel Belediyesi’nin fiyasko proje ve yatırımlarıyla ilçe halkının paralarını nasıl heba edildiğini aktarmayı sürdürüyoruz.
Bu haftaki konumuz kentsel dönüşüm adı altında 468 vatandaşın Kestel Belediyesi’nce yıllardır nasıl mağdur edildiğine ilişkin.
Aslında sayı, evlerin pek çoğunun miraslı olduğunu düşünürsek mağdur olan sayı 3 bini buluyor.
Bilindiği gibi; Kestel Belediyesi’nin sözde kentsel dönüşüm adı altında yapacağını taahhüt ettiği bu projesini de diğerleri gibi yüzüne gözüne bulaştırmıştır.
2012 yılında kentsel dönüşüm kararı alınan bölgede vatandaş 6 yıldır mağdur edilmiş durumdadır.
Bölge halkına sorulmadan, danışılmadan sanki babasının yeriymiş gibi metazori şekilde “Ben yaptım oldu” diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan buranın planını kentsel dönüşüm alanına dönüştürülmüştür.
Sonrasında geçen 6 yıl içinde somut tek bir adım atılmamıştır.
Olanda burada yaşayan garip insanlara olmuş, yaşadıkları bölgenin kentsel dönüşüm alanına dönüştürülmesi yüzünden eli kolu bağlanmıştır.
Kış kıyamette evinin akan çatısını, yıpranan duvarını, çöken odasını onaramayan vatandaş Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’a ver yansın ediyor.
Beşevler Mahallesi’nde bunlar yaşanırken, Kestel’in dört bir yanında müteahhitle vatandaşın anlaşması sonucu modern binalar, akıllı konutlar yükselirken, burada ise insanlar perişanlık içinde yaşamaya zorlanmaktadır.
Tek istedikleri Kestel Belediyesi’nin artık yakalarından düşmesidir.
Edindiğimiz bilgiye göre şimdi de, Kestel Belediyesi yine burada yaşayan hak sahiplerine danışmadan, fikrini ve rızasını almadan hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattığı projeyi askıya çıkarılacakmış.
Çok yazık, hak sahipleriyle ortak bir karar alınmadan ortaya konulacak 7’şer, 8’er katlardan oluşan plan, bu durumda yine halktan kabul görmeyecektir.
Hatırlayın, dönemin AK Partili Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Kültür Merkezi’nde iki yıl önce evleri kentsel dönüşüm kapsamına sokulan vatandaşlarla yaptığı toplantıda söyle demişti;
“Milletvekili olarak ben bu plana kefilim”
Peki ya, o kefil beyefendi şimdi nerede?
Acaba, Bedrettin Yıldırım’a kim kefil olacak…?
Ortada ne kefil, ne vekilde ne de planda kaldı hepsi gitti.
Boşuna demiyoruz, beceriksiz belediye yönetiminin fiyasko proje bunlar diye.

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...