logo

03 Eylül 2020

BAŞKANLIK SİSTEMİ STOP!!!!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Dostlar, o günlere geri dönüp söylenenleri bir bir hatırlayalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesiydi, bu dünyada eşi benzeri olmayan sistem gelirse, iki başlılıktan kurtulup tek kişinin vereceği kararlarla mekanizma hızlı işleyecekti .

     Demokrasi ve parlamenter  sistemle uzak yakın alakası olmayan, bu tek adamlık sistemi sayesinde işsizlik, enflasyon düşecek kur artışı önlenecekti,ekonomi şahlanacak Türk lirası coşacaktı.

     Meclis çok güçlü hale gelecek, Demokrasi ve Adalet sistemimizdeki  aksamalar giderilecekti, ayaklarımıza vurulan prangalardan kurtulacaktık ve bütün dünya bizi kıskanacaktı. Bunların hepsini günlerce anlattılar ve yandaş basında duyurdular, vatandaş yine kandırıldı bir bakıma oyları çalındı ve seçim kazanıldı.

     Sevgili dostlar; peki sonuç ne oldu. Bu söylenenlerin hangisi başarılı bir şekilde uygulamaya kondu ve hayata geçirildi. Çok üzücü ama, maalesef hiç biri ekonomi tepe taklak bu işle uzak yakın alakası olmayan kişilerin elinde, liyakat kalmamış işi bilenler görevden alınmış, neden söylenenleri yapmıyorlar diye sonuçta bu olması gayet doğal tabiî ki.

     “Ekonomimiz şahlanacak” derken, şaha kalkan dolar, euro ve altın oldu ve tutulamıyor. Bu nasıl sistem böyle başladığından beri TL’nin değer kaybı % 60. Peki işçi, memur, emekli maaş artışları ne durumda yerlerde sürünüyor. Öyle bir  borçlandık ki, ulus olarak içinden çıkmamız çok zor görünüyor, faiz ve borç batağının içine gömülmüş durumdayız.

     Bir güzel geleneğimizde nerdeyse sona erdi diyebiliriz, evlenen dostlarımıza katkı için veya yeni doğan bebeklerimize küçük altın takardık 800 TL’nin üzerine çıktı, kaç kişinin gücü yeter, bence bu geleneğimiz de bitti.

     Ülkemizde yaşanan bu kadar olumsuzluklara rağmen Cumhurbaşkanı Cuma namazı çıkışı Ayasofya gibi bir dini mabedin önünde  basın toplantısı yapıyor, arkasında Ayasofya. Hiç yakıştı mı, yer mi kalmadı. Maalesef ellerinde tek silah kaldı oda din, onu da tepe tepe sonuna kadar kullanmaya devam ediyorlar. Burada yaptığı açıklamada ekonomiden sorumlu damada arka çıkarken, buzdolabı satışları ile ekonomiyi kıyaslaması akıl alır gibi değildi.

     Ekonomi kişilerin söylemiyle değil üretimin gücüyle yükselir bunu unutmayalım.

     EVE  DÖN

     Sn. Bahçelinin böyle çıkışları bir ilk değil sn. Akşener’e  eve dön çağrısı yaptı. Cevabını da aldı sanırım, tabi ama bu çağrıya Cumhurbaşkanı hemen destek verdi. Basın toplantısında Muharrem İnce’ye bile değindi;  “ayrılıp parti kurabilir bu her Türk vatandaşının hakkı gibi” sözler söyledi, M.İnce kurunca sorun yokta  Babacan ve Davutoğlu, parti kurunca niye “hain” oldular. Muharrem İnce’nin asla böyle bir hata yapacağını düşünmüyorum, o en iyi CHP’liden daha fazla CHP’lidir.

     Bu bölümü eve dön’le bitirelim. Nereden çıktı bu; Nereden mi  Aksoy araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre  AKP- % 31.5 + MHP- %6.6 çıkıyor ikisinin toplamı % 38,1  50.1 den  12 puan eksik sıkıntı büyük. Hani derler ya, paçalar tutuştu öyle bir şey. Dostlar,  iniş bir kez başlamasın yıllardır edindiğimiz tecrübe geri döndüremiyorsun.

     ANAFARTALAR

     105 Yıl önce bir ulusun kaderinin değiştiği yerdir Anafartalar. Müthiş zeki bir kumandan ve onun kahraman askerleri , 9 Ağustos’ta Anafartalar’da ve 10 Ağustos’ta Conk bayırında o güçlü düşman ordusunu bozguna uğrattılar, başta  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz.

     Kalın sağlıcakla…

Share
1136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...