logo

03 Eylül 2020

BAŞKANLIK SİSTEMİ STOP!!!!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Dostlar, o günlere geri dönüp söylenenleri bir bir hatırlayalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesiydi, bu dünyada eşi benzeri olmayan sistem gelirse, iki başlılıktan kurtulup tek kişinin vereceği kararlarla mekanizma hızlı işleyecekti .

     Demokrasi ve parlamenter  sistemle uzak yakın alakası olmayan, bu tek adamlık sistemi sayesinde işsizlik, enflasyon düşecek kur artışı önlenecekti,ekonomi şahlanacak Türk lirası coşacaktı.

     Meclis çok güçlü hale gelecek, Demokrasi ve Adalet sistemimizdeki  aksamalar giderilecekti, ayaklarımıza vurulan prangalardan kurtulacaktık ve bütün dünya bizi kıskanacaktı. Bunların hepsini günlerce anlattılar ve yandaş basında duyurdular, vatandaş yine kandırıldı bir bakıma oyları çalındı ve seçim kazanıldı.

     Sevgili dostlar; peki sonuç ne oldu. Bu söylenenlerin hangisi başarılı bir şekilde uygulamaya kondu ve hayata geçirildi. Çok üzücü ama, maalesef hiç biri ekonomi tepe taklak bu işle uzak yakın alakası olmayan kişilerin elinde, liyakat kalmamış işi bilenler görevden alınmış, neden söylenenleri yapmıyorlar diye sonuçta bu olması gayet doğal tabiî ki.

     “Ekonomimiz şahlanacak” derken, şaha kalkan dolar, euro ve altın oldu ve tutulamıyor. Bu nasıl sistem böyle başladığından beri TL’nin değer kaybı % 60. Peki işçi, memur, emekli maaş artışları ne durumda yerlerde sürünüyor. Öyle bir  borçlandık ki, ulus olarak içinden çıkmamız çok zor görünüyor, faiz ve borç batağının içine gömülmüş durumdayız.

     Bir güzel geleneğimizde nerdeyse sona erdi diyebiliriz, evlenen dostlarımıza katkı için veya yeni doğan bebeklerimize küçük altın takardık 800 TL’nin üzerine çıktı, kaç kişinin gücü yeter, bence bu geleneğimiz de bitti.

     Ülkemizde yaşanan bu kadar olumsuzluklara rağmen Cumhurbaşkanı Cuma namazı çıkışı Ayasofya gibi bir dini mabedin önünde  basın toplantısı yapıyor, arkasında Ayasofya. Hiç yakıştı mı, yer mi kalmadı. Maalesef ellerinde tek silah kaldı oda din, onu da tepe tepe sonuna kadar kullanmaya devam ediyorlar. Burada yaptığı açıklamada ekonomiden sorumlu damada arka çıkarken, buzdolabı satışları ile ekonomiyi kıyaslaması akıl alır gibi değildi.

     Ekonomi kişilerin söylemiyle değil üretimin gücüyle yükselir bunu unutmayalım.

     EVE  DÖN

     Sn. Bahçelinin böyle çıkışları bir ilk değil sn. Akşener’e  eve dön çağrısı yaptı. Cevabını da aldı sanırım, tabi ama bu çağrıya Cumhurbaşkanı hemen destek verdi. Basın toplantısında Muharrem İnce’ye bile değindi;  “ayrılıp parti kurabilir bu her Türk vatandaşının hakkı gibi” sözler söyledi, M.İnce kurunca sorun yokta  Babacan ve Davutoğlu, parti kurunca niye “hain” oldular. Muharrem İnce’nin asla böyle bir hata yapacağını düşünmüyorum, o en iyi CHP’liden daha fazla CHP’lidir.

     Bu bölümü eve dön’le bitirelim. Nereden çıktı bu; Nereden mi  Aksoy araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre  AKP- % 31.5 + MHP- %6.6 çıkıyor ikisinin toplamı % 38,1  50.1 den  12 puan eksik sıkıntı büyük. Hani derler ya, paçalar tutuştu öyle bir şey. Dostlar,  iniş bir kez başlamasın yıllardır edindiğimiz tecrübe geri döndüremiyorsun.

     ANAFARTALAR

     105 Yıl önce bir ulusun kaderinin değiştiği yerdir Anafartalar. Müthiş zeki bir kumandan ve onun kahraman askerleri , 9 Ağustos’ta Anafartalar’da ve 10 Ağustos’ta Conk bayırında o güçlü düşman ordusunu bozguna uğrattılar, başta  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz.

     Kalın sağlıcakla…

Share
1185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...