logo

03 Eylül 2020

BAŞKANLIK SİSTEMİ STOP!!!!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Dostlar, o günlere geri dönüp söylenenleri bir bir hatırlayalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesiydi, bu dünyada eşi benzeri olmayan sistem gelirse, iki başlılıktan kurtulup tek kişinin vereceği kararlarla mekanizma hızlı işleyecekti .

     Demokrasi ve parlamenter  sistemle uzak yakın alakası olmayan, bu tek adamlık sistemi sayesinde işsizlik, enflasyon düşecek kur artışı önlenecekti,ekonomi şahlanacak Türk lirası coşacaktı.

     Meclis çok güçlü hale gelecek, Demokrasi ve Adalet sistemimizdeki  aksamalar giderilecekti, ayaklarımıza vurulan prangalardan kurtulacaktık ve bütün dünya bizi kıskanacaktı. Bunların hepsini günlerce anlattılar ve yandaş basında duyurdular, vatandaş yine kandırıldı bir bakıma oyları çalındı ve seçim kazanıldı.

     Sevgili dostlar; peki sonuç ne oldu. Bu söylenenlerin hangisi başarılı bir şekilde uygulamaya kondu ve hayata geçirildi. Çok üzücü ama, maalesef hiç biri ekonomi tepe taklak bu işle uzak yakın alakası olmayan kişilerin elinde, liyakat kalmamış işi bilenler görevden alınmış, neden söylenenleri yapmıyorlar diye sonuçta bu olması gayet doğal tabiî ki.

     “Ekonomimiz şahlanacak” derken, şaha kalkan dolar, euro ve altın oldu ve tutulamıyor. Bu nasıl sistem böyle başladığından beri TL’nin değer kaybı % 60. Peki işçi, memur, emekli maaş artışları ne durumda yerlerde sürünüyor. Öyle bir  borçlandık ki, ulus olarak içinden çıkmamız çok zor görünüyor, faiz ve borç batağının içine gömülmüş durumdayız.

     Bir güzel geleneğimizde nerdeyse sona erdi diyebiliriz, evlenen dostlarımıza katkı için veya yeni doğan bebeklerimize küçük altın takardık 800 TL’nin üzerine çıktı, kaç kişinin gücü yeter, bence bu geleneğimiz de bitti.

     Ülkemizde yaşanan bu kadar olumsuzluklara rağmen Cumhurbaşkanı Cuma namazı çıkışı Ayasofya gibi bir dini mabedin önünde  basın toplantısı yapıyor, arkasında Ayasofya. Hiç yakıştı mı, yer mi kalmadı. Maalesef ellerinde tek silah kaldı oda din, onu da tepe tepe sonuna kadar kullanmaya devam ediyorlar. Burada yaptığı açıklamada ekonomiden sorumlu damada arka çıkarken, buzdolabı satışları ile ekonomiyi kıyaslaması akıl alır gibi değildi.

     Ekonomi kişilerin söylemiyle değil üretimin gücüyle yükselir bunu unutmayalım.

     EVE  DÖN

     Sn. Bahçelinin böyle çıkışları bir ilk değil sn. Akşener’e  eve dön çağrısı yaptı. Cevabını da aldı sanırım, tabi ama bu çağrıya Cumhurbaşkanı hemen destek verdi. Basın toplantısında Muharrem İnce’ye bile değindi;  “ayrılıp parti kurabilir bu her Türk vatandaşının hakkı gibi” sözler söyledi, M.İnce kurunca sorun yokta  Babacan ve Davutoğlu, parti kurunca niye “hain” oldular. Muharrem İnce’nin asla böyle bir hata yapacağını düşünmüyorum, o en iyi CHP’liden daha fazla CHP’lidir.

     Bu bölümü eve dön’le bitirelim. Nereden çıktı bu; Nereden mi  Aksoy araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre  AKP- % 31.5 + MHP- %6.6 çıkıyor ikisinin toplamı % 38,1  50.1 den  12 puan eksik sıkıntı büyük. Hani derler ya, paçalar tutuştu öyle bir şey. Dostlar,  iniş bir kez başlamasın yıllardır edindiğimiz tecrübe geri döndüremiyorsun.

     ANAFARTALAR

     105 Yıl önce bir ulusun kaderinin değiştiği yerdir Anafartalar. Müthiş zeki bir kumandan ve onun kahraman askerleri , 9 Ağustos’ta Anafartalar’da ve 10 Ağustos’ta Conk bayırında o güçlü düşman ordusunu bozguna uğrattılar, başta  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz.

     Kalın sağlıcakla…

Share
1236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...