logo

09 Eylül 2017

BAŞÖRTÜSÜ


Başörtüsü, kadınlarla özdeş gösteriliyor. Başörtüsünün dini bilgiye göre ve dünya bilgisi modaya göre örtünülmesi gerekir.
Başörtüsü, kadınların özgürlüğü, insan hakları olarak slogan yapıldı.
Laiklik, din, inanç özgürlüğü olarak tanımlandı.
Başörtüsü, giyimin bir parçasıdır.
Başörtüsüne, bilgi türleri, bilgi bütünlüğü açısından bakmak gerekir. Bilgi türlerinden, bilgi bütünlüğünden faydalanma hakkı olarak bakmak gerekir.
Dini bilgi ile tesettür giyimi telkin diliyor. Tesettür elbisesi, namaz kılmak, Kuran okumak için giyilen elbiseyi örnek alıyor.
Moda, dünya bilgisidir. Moda, dünyaya, doğaya uyum sağlamak için giyinmektir. Değişik ihtiyaca göre giyinmeye durumu vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden, bilgi türlerinden faydalanmaktır.
Başörtüsü, hem dini bilgide hem devlet-dünya bilgisinde var.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Başörtüsü, dini bilgideki namaz elbisesi örnek alınarak örtünülür.
Moda, devlet-dünya bilgisidir. Devlet-dünya bilgisi değişen bilgidir. Başörtüsü, dünyaya, doğaya uyum için örtünülür. Korunmak için süslenmek için örtünülür.
Laikliğe göre, kadınların hem dini bilgiden hem devlet-dünya bilgisinden faydalanma hakları vardır. Hem tesettüre hem modaya göre başörtüsü örtünme hakları vardır. Tesettür hakkı ileri sürülerek moda hakkı engellenmek isteniyor.
Kadınların dini bilgi ile giyinme hakkı, özgürlük, insan hakları olarak belirtiliyor. Kadınların, dünya bilgisi modaya göre giyinme hakkı dikkate alınmıyor.
Dini bilgi, devlet-dünya bilgisi alanına geçmiş oluyor. Devlet-dünya bilgisinden faydalanmak engelleniyor.
Puşu, erkekler tarafından kullanılan bir örtüdür. Başa örtülür, boyuna bağlanır. Dünyaya, doğaya uyum için kullanılır.
Erkekler, dini bilgiye göre namaz sırasında başlarını örtmekle yükümlü değiller. Bu yüzden baskı altına alınmıyorlar.
Kadınlar, dini bilgideki namaz elbisesi kuralı ile devlet-dünya bilgisindeki moda bilgisinin öğrenilmesi ve uygulamasından mahrum ediliyorlar. Dini bilgideki başörtüsü, devlet-dünya bilgisindeki başörtüsünün örtünülmesini engellemek için kullanılıyor.
Hegel, maneviyat-maddiyat bir bütündür. Manevi bilgi-maddi bilgi bir bütündür, demiştir. Bilgi bütünlüğünü, bilgi türlerini belirtmiştir.
Laiklik de manevi-maddi bilgi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini belirtir.
Kadınların, hem bilgi bütünlüğüne hem bilgi türlerine göre başörtüsü örtünme hakkı vardır. Bir hakları için bir başka haklarından mahrum olmaları söz konusu olmaması gerekir.

Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...
 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...
 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...