logo

09 Eylül 2017

BAŞÖRTÜSÜ


Başörtüsü, kadınlarla özdeş gösteriliyor. Başörtüsünün dini bilgiye göre ve dünya bilgisi modaya göre örtünülmesi gerekir.
Başörtüsü, kadınların özgürlüğü, insan hakları olarak slogan yapıldı.
Laiklik, din, inanç özgürlüğü olarak tanımlandı.
Başörtüsü, giyimin bir parçasıdır.
Başörtüsüne, bilgi türleri, bilgi bütünlüğü açısından bakmak gerekir. Bilgi türlerinden, bilgi bütünlüğünden faydalanma hakkı olarak bakmak gerekir.
Dini bilgi ile tesettür giyimi telkin diliyor. Tesettür elbisesi, namaz kılmak, Kuran okumak için giyilen elbiseyi örnek alıyor.
Moda, dünya bilgisidir. Moda, dünyaya, doğaya uyum sağlamak için giyinmektir. Değişik ihtiyaca göre giyinmeye durumu vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden, bilgi türlerinden faydalanmaktır.
Başörtüsü, hem dini bilgide hem devlet-dünya bilgisinde var.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Başörtüsü, dini bilgideki namaz elbisesi örnek alınarak örtünülür.
Moda, devlet-dünya bilgisidir. Devlet-dünya bilgisi değişen bilgidir. Başörtüsü, dünyaya, doğaya uyum için örtünülür. Korunmak için süslenmek için örtünülür.
Laikliğe göre, kadınların hem dini bilgiden hem devlet-dünya bilgisinden faydalanma hakları vardır. Hem tesettüre hem modaya göre başörtüsü örtünme hakları vardır. Tesettür hakkı ileri sürülerek moda hakkı engellenmek isteniyor.
Kadınların dini bilgi ile giyinme hakkı, özgürlük, insan hakları olarak belirtiliyor. Kadınların, dünya bilgisi modaya göre giyinme hakkı dikkate alınmıyor.
Dini bilgi, devlet-dünya bilgisi alanına geçmiş oluyor. Devlet-dünya bilgisinden faydalanmak engelleniyor.
Puşu, erkekler tarafından kullanılan bir örtüdür. Başa örtülür, boyuna bağlanır. Dünyaya, doğaya uyum için kullanılır.
Erkekler, dini bilgiye göre namaz sırasında başlarını örtmekle yükümlü değiller. Bu yüzden baskı altına alınmıyorlar.
Kadınlar, dini bilgideki namaz elbisesi kuralı ile devlet-dünya bilgisindeki moda bilgisinin öğrenilmesi ve uygulamasından mahrum ediliyorlar. Dini bilgideki başörtüsü, devlet-dünya bilgisindeki başörtüsünün örtünülmesini engellemek için kullanılıyor.
Hegel, maneviyat-maddiyat bir bütündür. Manevi bilgi-maddi bilgi bir bütündür, demiştir. Bilgi bütünlüğünü, bilgi türlerini belirtmiştir.
Laiklik de manevi-maddi bilgi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini belirtir.
Kadınların, hem bilgi bütünlüğüne hem bilgi türlerine göre başörtüsü örtünme hakkı vardır. Bir hakları için bir başka haklarından mahrum olmaları söz konusu olmaması gerekir.

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...