logo

09 Eylül 2017

BAŞÖRTÜSÜ


Başörtüsü, kadınlarla özdeş gösteriliyor. Başörtüsünün dini bilgiye göre ve dünya bilgisi modaya göre örtünülmesi gerekir.
Başörtüsü, kadınların özgürlüğü, insan hakları olarak slogan yapıldı.
Laiklik, din, inanç özgürlüğü olarak tanımlandı.
Başörtüsü, giyimin bir parçasıdır.
Başörtüsüne, bilgi türleri, bilgi bütünlüğü açısından bakmak gerekir. Bilgi türlerinden, bilgi bütünlüğünden faydalanma hakkı olarak bakmak gerekir.
Dini bilgi ile tesettür giyimi telkin diliyor. Tesettür elbisesi, namaz kılmak, Kuran okumak için giyilen elbiseyi örnek alıyor.
Moda, dünya bilgisidir. Moda, dünyaya, doğaya uyum sağlamak için giyinmektir. Değişik ihtiyaca göre giyinmeye durumu vardır.
Laiklik, din işleri ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünden, bilgi türlerinden faydalanmaktır.
Başörtüsü, hem dini bilgide hem devlet-dünya bilgisinde var.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Başörtüsü, dini bilgideki namaz elbisesi örnek alınarak örtünülür.
Moda, devlet-dünya bilgisidir. Devlet-dünya bilgisi değişen bilgidir. Başörtüsü, dünyaya, doğaya uyum için örtünülür. Korunmak için süslenmek için örtünülür.
Laikliğe göre, kadınların hem dini bilgiden hem devlet-dünya bilgisinden faydalanma hakları vardır. Hem tesettüre hem modaya göre başörtüsü örtünme hakları vardır. Tesettür hakkı ileri sürülerek moda hakkı engellenmek isteniyor.
Kadınların dini bilgi ile giyinme hakkı, özgürlük, insan hakları olarak belirtiliyor. Kadınların, dünya bilgisi modaya göre giyinme hakkı dikkate alınmıyor.
Dini bilgi, devlet-dünya bilgisi alanına geçmiş oluyor. Devlet-dünya bilgisinden faydalanmak engelleniyor.
Puşu, erkekler tarafından kullanılan bir örtüdür. Başa örtülür, boyuna bağlanır. Dünyaya, doğaya uyum için kullanılır.
Erkekler, dini bilgiye göre namaz sırasında başlarını örtmekle yükümlü değiller. Bu yüzden baskı altına alınmıyorlar.
Kadınlar, dini bilgideki namaz elbisesi kuralı ile devlet-dünya bilgisindeki moda bilgisinin öğrenilmesi ve uygulamasından mahrum ediliyorlar. Dini bilgideki başörtüsü, devlet-dünya bilgisindeki başörtüsünün örtünülmesini engellemek için kullanılıyor.
Hegel, maneviyat-maddiyat bir bütündür. Manevi bilgi-maddi bilgi bir bütündür, demiştir. Bilgi bütünlüğünü, bilgi türlerini belirtmiştir.
Laiklik de manevi-maddi bilgi bütünlüğüdür. Bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini belirtir.
Kadınların, hem bilgi bütünlüğüne hem bilgi türlerine göre başörtüsü örtünme hakkı vardır. Bir hakları için bir başka haklarından mahrum olmaları söz konusu olmaması gerekir.

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...