logo

BEDDUA

     Beddua kelimesi, Farsça fena, kötü, yaramaz anlamına gelen “bed” kelimesiyle, Arapça “dua” kelimelerinden meydana gelmiş bir terkiptir.

     Beddua, bir sebepten dolayı herhangi bir kimse için kötümser istek ve temennide bulunmaktır. Beddua etmek, dost-düşman kime karşı olursa olsun lanetlemek, kötülemek için dua etmektir. Dua ederek Allah’tan yardım istemektir.

     Dinde, dini bilgide günah işleyene cezanın mahşer günü Allah tarafından verileceği belirtilir. Dinin adaletine ulvi adalet de denir.

     Şeriat, günah işleyene din kuralına göre bu dünyada ceza veren kuralları belirtir. Hırsızlık yapanın sol elinin kesilmesi, günah işleyenin sırtına elbise üzerinden sopa ile vurulması gibi…

     Kanun, suç işleyene, dünya bilgisi ile bu dünyada ceza verilmesini belirten kurallardır. Hapis cezası gibi… Kanun, devlet örgütlenmesinin kurallarıdır.

     Beddua, beşeri adaletin olmadığı yerde ulvi adalete sığınan insanın çaresizliğidir. Geri kalmış toplum olmanın ifadesidir. Beddua, beşeri adalette geri kalmışlığı anlatır.

     Başarısı, isteği engellenen kişinin, engel olan kişiye duyduğu öfke ile beddua etmesi, mahşer gününde Allah tarafından ceza verilmesi için dua etmesidir.

     Beddua, beşeri adalete, kanunlara güvensizliğin ifadesidir. Suçluların, günah işleyenlerin cezalandırılmalarının ulvi adalete havale edilmesidir.

     Beşeri adaletin uygulanması gereken dünyada devlet örgütlenmesinden faydalanamayan, devlet örgütlenmesi dışında kalan vatandaş beddua ederek Allah’a yalvarıyor, sığınıyor.

     Peygamberimiz, günah işleyenlerin hidayete ermeleri için dua etmiştir.

     Davranış bilimleri terimi-kavramı olan toplumsal ilgi, topluma katkı yapma duygusu ile yaşamak gerekir. Mağdur olanları, toplumun tepkisi ile korumak gerekir. Toplumun parçası olan mağdur kişinin toplum tarafından korunması, yardım edilmesi ile mağdurun beddua etmesine gerek kalmaz.

     Davranış bilimlerine göre, toplumda oluşan toplum kurallarına “sağduyu” denir. Sağduyu kuralları ile yardımlaşmak, suçluya bu dünyada, kanunlara göre ceza vermek, devlet örgütlenmesinden faydalanmak mağdur kişiyi beddua etmekten korur.

     Davranış bilimlerine göre, insan tek başına zayıftır. İnsan toplum içinde kuvvetli olur.

     Tek başına kalan mağdur kişi, dinin, dini bilginin verdiği bütüne ait olma bütünün parçası olma duygusuyla Allah’ın kulu, peygamberin ümmeti olma duygusunu hisseder. Allah’ın kulu duygusu ile Allah’a dua eder. Günah işleyen kişinin cezalandırılması için beddua eder.

     Mağdur kişinin, toplum ile iletişim kurarak mağdurluğunu dile getirmesi, toplum içinde kuvvetli olmasını sağlar. Toplum içinde, toplum kurallarına göre hak aramak, mağduru beddua etmekten korur.

     Toplum bireylerden oluşur. Birey, toplumun parçasıdır. Birey, toplum içinde, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşar. Aile, en küçük topluluktur. Aile de üyesine, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşatır. Aile ve toplumda dayanışma bireyi korur.

     Millet, vatan, anayasa kavramları ile beraber yaşamak sonucu kazanılan bir unvandır. Millet kavramı da bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşatır. Millet, en büyük ailedir.

     Dünyanın parçası olmak,” bir elma ağacındaki bir elma, dünyanın parçasıdır” tanımı ile belirtilir. İnsan da bir elma ağacındaki bir elma gibi dünyanın parçasıdır. 

     Vatan, millet, devlet, bayrak, milli marş da bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşatır.

     Peygamber bütün, ümmet parçadır. Ümmet bütün anlamı da taşır. Bütün Müslümanları belirtir. Dinde, mezhep, tarikat, cemaat örgütlenmesi bölünme, parçalara ayrılma meydana getirir. Din kavramı bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşatır. Ümmet kavramı da bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu yaşatır. Mezhep, tarikat, cemaat kavramları, din, ümmet kavramlarının verdiği, bütüne ait olma, bütünün parçası olama duygusunu da böler, parçalara ayırır.

     Dünyanın, milletin parçası olma duygusu ile iletişim kurmak gerekir. Dünya ve vatan kavramları somut olarak bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu verir.

Share
881 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?