logo

Belediye, Fen işleri , Kontrol


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Kıymetli okuyucular,

     Değerli Dostlar;

     B. F. K. derken Ne demek istediğimi anlayacaksınız.  Düşüncelerim veya söyleyeceklerim bazılarınızın hoşuna gitmeyebilir.  Ancak  şahsıma ait olan bu duygu ve düşüncelerimi paylaşırsam kendime saygı duyarım.  Bir filozof diyor ki : “Her zaman doğruyu söylemek lazım”  iki sebepten ötürü.   Birincisi; doğru  olana sahip çıkılması gerektiği için, ikincisi de doğruyu saklamak mümkün olmadığı, bir gün mutlaka herkes tarafından öğrenileceği için.

      Gelelim konumuza…. imar barışı, yani kanuna nizama uymayanların, başka bir değişle, devleti, yasal sorumlulukları yok varsayanların affedilmesi düzenlemesi. Ben, başından beri bu uygulamayı doğru bulmadım. Çünkü, bedel ödeyerek plan proje çizdirenler, ruhsat almak için bir sürü külfete girenler cezalandırılmış olmuyor mu? Başka bir deyişle belediyenin yapmış olduğu planlamayı görmezden gelerek, kendi küçük dünyasını büyütme adına başkalarının hakkına girenler affediliyor, af edildi  diye düşünüyorum. 

      Bir kaç örnek verelim, daha iyi anlaşılsın.  Siz planlı bir arazinize izin verildiği şekilde iki katlı bir konut yapmışsınız. Park problemini parseliniz içinde çözmüşsünüz.  Ve hatta 5 m geri çekilerek ön bahçe bırakmışsınız. Size izin verildiği şekle uymuşsunuz.  Ancak yan komşunuz da hiç alan boşaltmadan tüm tabanı kullanarak bir dükkan, üzerine de üç kat konut olarak ruhsat almadan bir yapı inşa etmiş veya ettirmiş. Komşunuz sizin otoparkınız gibi yer bırakmadığı için yolunuzu otopark olarak kullanıyor, yolunuzu daraltıyor. Yaklaşma mesafesine uymadığı için, Güneşinizi engelliyor. Hava koridoru oluşumunu engelliyor. Göz zevkinizi bozuyor. Kent siluletini bozuyor.  Yoğunluğu arttırıyor. Vs. vs… Siz şimdi buna resmiyet kazandırıyor affediyorsunuz. Komşum veya hemşehrim kendine rant devşirirken, Ben yasalara, yasaklara uyarak kimsenin, kamunun hakkına tecavüz etmeden, ruhsat iznime uygun uygulama yapıyorum.  Ben enayi miyim? Aptalmıyım? 

      Bir sanayi tesisi fabrika sahibi, fabrikasının yangın, patlama, koruma gibi riskleri bertaraf etmek için bıraktırılmış olan bahçe boşluğunu, bahçesini de yok ederek sundurma adı altında komşu fabrikasına kadar kapatıyor, yapılaşıyor. Yani kaçak yapı inşa ediyor. Fütursuzca, Korkusuzca…kontrol Ofisi ne işe yarar?

      Bir başka örnek, Diyelim herhangi bir köyümüz mesela Derekızık veya Burhaniye  olsun. Doğal ve tabii güzelliği koruma altına alınmış ve Tabii Doğal Sit alanı ilan edilmiş olsun. Yani hiçbir şekilde doğal ve koruma kurulu izni alınmadan yapı izni olmasın. Birileri de buralarda zevkli, zevksiz yapılar yaparak, doğal güzelliği talan etsinler. Göz zevkinizi bozsunlar. Böyle bir şey hoş karşılanabilir mi? Karşılanmalı mı?  İşte dediğimiz bu… Bunu yapanlarda ihtiyaçtan yapmıyor. Zaten var olan zenginliğini taçlandırıyor, zevkini tatmin ediyor. İmar barışı diyerek ihtiyaç dışında ve fazlalıktan yapılmış bu uygulamaları, kanun tanımamazlıkları üç beş oy uğruna veya boşalan devlet kasalarını doldurma adına görmezden geliyor affediyorsunuz. Bu yanlıştır. Hukuksuzluktur, Kul hakkıdır. Doğru da değildir.

      Varsayalım bir ihtiyaç olsun. Bir garip aile ağır kira yükünden kurtulmak için, İhtiyacı kadar, mütevazı bir uygulamada bulunmuş bir ihtiyaç gidermiş olsun. Oldukça fazla olan Proje ve Ruhsat masraflarından kaçmış olsun. Burada imar barışını anlarım, kabul de ederim.  Hoş da karşılarım. 

      B.F.K demiştik. Yani Belediye, Fen işleri, Kaçak Kontrol Ofisi ne iş yapar, görevleri nedir? Demek ki bizim resmi görevlilerimiz işlerini yapmamışlar.

       İmar barışına müracaat On milyon u geçmiş. İyi de kasalar dolmuş.  Ben buna iktidarın seçim rüşveti olarak bakıyorum. Böylesi bir uygulama Barış olamaz. Bir kere daha Devleti, Yasayı, Hukuku tanımayanlar ödüllendirilmiştir. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın. 

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...