logo

16 Ocak 2022

BESOB – BESKOOP-2


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kadirşinas Okuyucular.

     Değerli  Can  Dostlar.

     Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.

      Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tamirci, bakkal, kahveci, pazarcı, dokumacı, demirci, mobilyacı, kunduracı vs gibi meslek erbabıdır. 

       Esnaf odaları Nisan/1949 tarihli Kanun gereği kurulmuştur. BESOB ( Bursa Esnaf- Sanatkar Odaları Birliği ) ise 1.Aralık 1952 yılında kurulmuş bir birliktir. Bugün İçin 106 Oda’ya ve Odalarda üye olan yaklaşık 98 bin esnafımıza üst yönetim olarak önderlik etmektedir. KESTEL ilçemiz ise Birlikte, Esnaf odamız 750 civarı ve Şöferler odası da 326 üye ile, iki oda ve yaklaşık 1076 Üye Esnafımız ile temsil edilmektedir.

     BESOB şemsiyesi altında esnaf odalarının yarı resmi tüzel kişilikleri vardır. Vergi mükellefi olan, hizmet veya mal üreten  her gerçek kişi/işletme Esnaf odalarına kayıtlı olmak durumundadır. 

     BESOB yönetimi, her dönem siyasilerin ilgi alanı olarak bugünlere kadar gelmiştir. Siyaset manivelasını kullanarak esnafın problemlerine çözüm üretmeye çalışmıştır.            

     İlçemiz KESTEL-ÇATALTEPEDE konumlandırılmış olan Sanayi Sitesi de bu çözüm arayışlarından biridir. Siyasilerin sahiplenmesi ile Ankara’da İmar planları yapılan proje birinci olarak doğru lokasyon olmadığı, tarım alanı gerekçesi ile alan küçülmesine uğramıştır. Her biri 200 metrekare olan 7000 ünite işyerinden takribi 3500-4000 üniteye düşürülmüştür. 

      BESOB başkanı Arif TAK’ın popülist siyasilerin önderliğinde yönetemediği projede Esnafın umutları tüketilmiş, içinden çıkılamaz hale dönmüştür. TOKİ’ nin geniş devlet imkanları ile yürütülmesi gereken proje maalesef akamete uğramıştır. Başlatıldığı 2008 yılından buyana 14 yıl geçmesine rağmen altyapı bile tamamlanamamıştır. Yığınla birikmiş borç, yükümlülük altında mülkiyet ortadadır. Hiçbir kurum, hiç kimse sorumlu tutulamayacak haldedir. Fatura kime kesilecek belli değil galiba. Ancak şimdiye kadar yapılan işlemlerden birileri nemalandımı bilemeyiz. İnşallah daha fazla belirsizlik devam etmez ve faturada esnafa rücu ettirilmez.

     BESKOOP ( Bursa Esnaf Sanatkarlar -işyerleri yapı- Kooperatifi ) kuruluşu, işletimi, yönetimi görünen kısmı ile sanıyorum mevzuata uygun, yasal. Ancak bazen her şey mevzuata uysa bile, şeffaf değildir, etik değildir, adil değildir.

      Otuz yıldır, önde duran başkan, dik duran BESOB  başkanı Arif TAK, finale ramak kala sendelemiş mahçup olmuştur. Bir dönem şahsımında üye olduğu Dokumacılar odası mevcut başkanı Aydın ÇİTİL’in ısrarlı takibi ve sorgulaması sonucu sınıfta kalmıştır. Heyecanla başladığı yarışı belki bitirmekte zorlanacaktır. Belki de bitiremeyecektir.

        BESOB başkanı TOKİ nin taleblerini karşılayamayınca TOKİ yaptığı işlerin maddi karşılığını tahsil için mülkiyete şerh düşürülerek yapı alanını

Arif TAK başkanın önerisi ve yönlendirmesi ile kurulan BESKOOP’a iade etmiştir. BESKOOP’a arazinin kamulaştırılmasında paydaş olanlar güven kaybı ile ortak olmamışlar. Fakat onların ödemeleriyle kamulaştırılan arazi BESKOOP’a iade edilmiştir. Proje çözülemez şekilde yumak olmuştur.

      Başkan Tak BESKOOP yönetimini üstlenmek adına BESKOOP’un mevcut bilinen 444 kooperatif ortağı ile ( ki 22 ortak Kestelli hemşehrilerimizdir ) yüz yüze görüşmeler yapmış.  Aday olacağını deklare eden BESOB başkanı Arif TAK, genel kurulda son dakika nedendir bilinmez adaylıktan vazgeçti. Havlu attı, kendisine güvenenleri yalnız bıraktı. Şimdi ne olacak? Kimse bilmiyor. Kılıçlar çekildi, saflar düzüldü.

   Filozof diyorki : “Rüzgar ne kadar özür dilerse dilesin, dal kırıldı bir kere”

     Arif TAK başkanın Lokantacılar oda başkanlığına tekrar seçilmesi BESOB başkanlığına yorumlanıyor. Sanmam, ihtimal demek abesle iştigal olur. Havlu atıldı bir kere…

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
765 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...