logo

03 Ocak 2022

BESOB – BESKOOP


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     ÇATALTEPE BÜYÜK SANAYİ SİTESİ, bölgemizi çok yakından ilgilendiren bir proje. Çok anlam yüklenen ve Bursa esnafının ihtiyacı olduğu sanılan bir proje. Hepimizin iyi tanıdığı siyaset erbabının yakın desteği ve teşviki ile başlatılan, yürütülen bir proje. Yüzlerce esnafımızın umudu beklentisi olan bir proje. Birilerinin büyük iştahla beklentiye girdiği bir proje.  Sayın Cumhurbaşkanımızın da “ O zaman ben yoktum, Cumhurbaşkanıydım” diyemeyeceği bir proje.  

     Çataltepe büyük sanayi sitesi, tanıdığımız o etkili ağır siyasetçi abimizin BESOB ‘a empoze ettiği bir çalışmadır sanıyorum. Çünkü küçük meclislerde kendisinden çok işittim. Her fırsatta kentin doğusu da gelişecek diyerek popülist siyaset yapıyordu. 

      Kendisine aktarılan bilgiler ışığında, Sayın Başbakan Yıldırım-Yavuz Selim Kentsel dönüşüm temel atma töreninde projeye kefil olduğunu beyan etti. TOKİ eliyle projenin iki yılda bitirileceği müjdesini verdi. Ortadoğu ve Balkanlardaki en büyük Esnaf sanayi sitesi olduğunu söyledi. Diğer ülkelerin örnek alacağı bir sanayi sitesi olacak dedi. 

     Tam on iki yıl oldu, ama henüz site olmadı. Umutlar yıkıldı, hayaller yerlebir edildi. Güven kayboldu.  

     Çataltepeli hemşehrilerimin gönül bağladığı proje hızla belirsizliğe doğru yol aldı-alıyor. Çözülmesi gittikçe zorlaşan bir yumak oldu. Nasıl çözülecek kimse bilmiyor. Cevap verebilecek muhatap yok. 

      Bilimsel bir çalışma yapıldığını, Analitik veri tabanı olduğunu sanmıyorum. Lokantacının, kundura tamircisinin ufkuna sığmayacak büyüklükte düşünülmüş bir ham hayal. Popülist siyasetin sonucu gelinen nokta bu. Yazık, çok yazık. 

      Benimde ilçemizde Meclis üyesi olduğum 2004-2009 dönemde başlatılan çalışmalardan haberim olmuştu.          

      Esnafımızın bu tarz imkanlarla önünü açmak, üretimini arttırmak mümkündü. Bence lokasyon, yer seçimi yanlıştı. Bu yüzden ben projeye itiraz ettim/ediyorum. 

     Proje çok büyük düşünülmüş. Çevre koruması, ekolojik değerlendirme yapılmamıştı. Bağlantı yolları yoktu. 

     Benim çocukluğumda şeftali bahçeleri ve tarım alanları idi. Çimento üretimi için yüzey toprağı alınmış araziler kullanılır hale gelecekti. 

      Burada Üniversite veya Ar-Ge merkezi kurulabilirdi. Bursa şehir hastanesi  burada olmalıydı. Uludağ’ın eteklerinde doğanın yeşilliği ve çam havası olan bir lokasyon, çok uygun, çok güzel olurdu. 

      Hazır yeri gelmişken bir garibliği daha hatırlatayım.  Başbakan yardımcısı Bülent Arınç Mobilyacılar bölümünün 2011 yılında ki temel atma töreninde bir yığın popülist vaatlerle sözler verdi ve temel atıldı.

      On beş gün sonrasında da Belediye başkanı Yener Acar kaçak inşaat zaptı tutturarak, çalışmayı mühürletmiş durdurmuştu. Oysa kendiside orada bulunmuş, konuşma yapmıştı. 

   Geçtiğimiz Pazar günü çeşitli gerekçelerle BESOB başkanı Arif TAK’ın üç yıl önce kurdurduğu yapı kooperatifi BESKOOP’un seçimli genel kurulu yapıldı. 

     Kendisinin yönetemediği, yönlendiremediği kapalı karakutu BESKOOP başkanlığı için sahaya indi, çalıştı. Kördüğümü açacağı vaadiyle  adaylığını ilan etti. 

     Fakaat şaşırttı. Benimde merakla izlediğim genel kurulda adaylığını geri çekti. Aday olmadı. Karakutu BESKOOP’ta mevcut başkan Erol Köse seçimi aldı. Güven mi tazeledi bilinmiyor. Göreceğiz.  Bu iş daha çok su içer. Proje daha da karıştı galiba. 

    ÇATALTEPE BÜYÜK SANAYİ SİTESİ 

oluşumu, çok uzun zamandır yazmaktan çekindiğim, ancak çok yakın takip ettiğim bir konu oldu. 

    Şeffaf, hesapverebilir, vizyoner bir yönetim olmadıkça çözülemez. Umarım ilçemize, bölgemize problem olmaz. Aksine fayda üretir. Dilerim hayırlı olur. 

    BESOB’u,- BESKOOP’u daha çok yazacağız, anlatacağız. Derin bir konu. 

    Yeni takvim başlangıcını tebrik ediyorum. Kutluyorum. O sene bu bu sene “Herşey çok güzel olacak” diyorum. Sağlıklı, huzurlu, başarılı geçmesini niyaz ediyorum. 

    Gününüz neşeli keyifli geçsin. 

    Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...