logo

11 Aralık 2017

BİLGİ BÜTÜNLÜĞÜ


Ayrı ayrı çağın insanı olmak, tarihin ve yaşadığımız günlerin, “eşitsizlik” içinde geçtiğini anlatır. Dünya değişiyor, insanlık değişiyor.
Anayasalar-anayasacılık, vatan-vatandaşlık kavramları “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” ilkelerini getirdi. Fransız bayrağındaki üç renk, bu ilkelerin sembolüdür.
Dini bilgi-dünya, doğa bilgisi bir bütündür. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. Bilgi bütünlüğü, insanları uzlaşmaya götürür. Laiklik, sekülerizm, bilgi bütünlüğüdür.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Bir dairenin çemberi üzerinde bir noktada başlar, çemberi dolaşır, başladığı noktada biter. Dini bilginin sonu vardır. Dini bilgi ile Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden dünyaya bakılır. Yorum yapılır.
Dünya, doğa bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Ok işareti yönünde, devamlı artar. Değişen bilgidir.
Din ekseninde siyaset yapmak, “din, mezhep, tarikat, cemaat” örgütlenmesini de beraberinde getirir.
Tarikat örgütlenmesinde, “mürşit-mürit” hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşide, “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” yoktur.
Mürit, mürşide “bir ölünün yıkayıcısına teslim olması gibi” teslim olur. Mürit, mürşidin iradesine teslim olur. Müridin iradesi yoktur.
Demokraside “milli irade” vardır. Milletin bireyleri vatandaşlar, iradeleriyle “milli iradeyi” temsil ederler. Milli irade, Meclis’te milletvekilleri ile temsil edilir.
Meclis’te, uzlaşma ile beraber alınan karar “milli iradeyi” temsil eder.
Çoğunluk oyları ile alınan kararlar, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyları da milli iradenin parçasıdır.
Eleştiri, açıklama yaparken ”bilgiye, belgeye” dayanmak gerekir. Böylece hata yapma oranı azalır.
Kültür, medeniyet, ilkellikten modernliğe yükselen bir eğri çizer. İnsanlar, toplumlar bu eğride yerlerini alırlar.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşayan “insanlar, toplumlar” gelişmiş “insan, toplum” olurlar.
“Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey…” Sözü, keyfi-kuralsız yaşamayı anlatır. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak, kurallı yaşamaktır.
İlkel insan-toplum ile modern insan-toplum farklı çağları temsil ederler.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak suretiyle “medeniyetin, uygarlığın” üst yerlerine çıkabiliriz.

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...