logo

11 Aralık 2017

BİLGİ BÜTÜNLÜĞÜ


Ayrı ayrı çağın insanı olmak, tarihin ve yaşadığımız günlerin, “eşitsizlik” içinde geçtiğini anlatır. Dünya değişiyor, insanlık değişiyor.
Anayasalar-anayasacılık, vatan-vatandaşlık kavramları “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” ilkelerini getirdi. Fransız bayrağındaki üç renk, bu ilkelerin sembolüdür.
Dini bilgi-dünya, doğa bilgisi bir bütündür. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. Bilgi bütünlüğü, insanları uzlaşmaya götürür. Laiklik, sekülerizm, bilgi bütünlüğüdür.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Bir dairenin çemberi üzerinde bir noktada başlar, çemberi dolaşır, başladığı noktada biter. Dini bilginin sonu vardır. Dini bilgi ile Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden dünyaya bakılır. Yorum yapılır.
Dünya, doğa bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Ok işareti yönünde, devamlı artar. Değişen bilgidir.
Din ekseninde siyaset yapmak, “din, mezhep, tarikat, cemaat” örgütlenmesini de beraberinde getirir.
Tarikat örgütlenmesinde, “mürşit-mürit” hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşide, “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” yoktur.
Mürit, mürşide “bir ölünün yıkayıcısına teslim olması gibi” teslim olur. Mürit, mürşidin iradesine teslim olur. Müridin iradesi yoktur.
Demokraside “milli irade” vardır. Milletin bireyleri vatandaşlar, iradeleriyle “milli iradeyi” temsil ederler. Milli irade, Meclis’te milletvekilleri ile temsil edilir.
Meclis’te, uzlaşma ile beraber alınan karar “milli iradeyi” temsil eder.
Çoğunluk oyları ile alınan kararlar, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyları da milli iradenin parçasıdır.
Eleştiri, açıklama yaparken ”bilgiye, belgeye” dayanmak gerekir. Böylece hata yapma oranı azalır.
Kültür, medeniyet, ilkellikten modernliğe yükselen bir eğri çizer. İnsanlar, toplumlar bu eğride yerlerini alırlar.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşayan “insanlar, toplumlar” gelişmiş “insan, toplum” olurlar.
“Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey…” Sözü, keyfi-kuralsız yaşamayı anlatır. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak, kurallı yaşamaktır.
İlkel insan-toplum ile modern insan-toplum farklı çağları temsil ederler.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak suretiyle “medeniyetin, uygarlığın” üst yerlerine çıkabiliriz.

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...