logo

11 Aralık 2017

BİLGİ BÜTÜNLÜĞÜ


Ayrı ayrı çağın insanı olmak, tarihin ve yaşadığımız günlerin, “eşitsizlik” içinde geçtiğini anlatır. Dünya değişiyor, insanlık değişiyor.
Anayasalar-anayasacılık, vatan-vatandaşlık kavramları “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” ilkelerini getirdi. Fransız bayrağındaki üç renk, bu ilkelerin sembolüdür.
Dini bilgi-dünya, doğa bilgisi bir bütündür. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. Bilgi bütünlüğü, insanları uzlaşmaya götürür. Laiklik, sekülerizm, bilgi bütünlüğüdür.
Dini bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Bir dairenin çemberi üzerinde bir noktada başlar, çemberi dolaşır, başladığı noktada biter. Dini bilginin sonu vardır. Dini bilgi ile Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden dünyaya bakılır. Yorum yapılır.
Dünya, doğa bilgisi ile dünyaya doğrudan bakılır. Beş duyu ile bilgi öğrenilir. Ok işareti yönünde, devamlı artar. Değişen bilgidir.
Din ekseninde siyaset yapmak, “din, mezhep, tarikat, cemaat” örgütlenmesini de beraberinde getirir.
Tarikat örgütlenmesinde, “mürşit-mürit” hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşide, “eşitlik, kardeşlik, özgürlük” yoktur.
Mürit, mürşide “bir ölünün yıkayıcısına teslim olması gibi” teslim olur. Mürit, mürşidin iradesine teslim olur. Müridin iradesi yoktur.
Demokraside “milli irade” vardır. Milletin bireyleri vatandaşlar, iradeleriyle “milli iradeyi” temsil ederler. Milli irade, Meclis’te milletvekilleri ile temsil edilir.
Meclis’te, uzlaşma ile beraber alınan karar “milli iradeyi” temsil eder.
Çoğunluk oyları ile alınan kararlar, milli iradenin parçasıdır. Azınlık oyları da milli iradenin parçasıdır.
Eleştiri, açıklama yaparken ”bilgiye, belgeye” dayanmak gerekir. Böylece hata yapma oranı azalır.
Kültür, medeniyet, ilkellikten modernliğe yükselen bir eğri çizer. İnsanlar, toplumlar bu eğride yerlerini alırlar.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşayan “insanlar, toplumlar” gelişmiş “insan, toplum” olurlar.
“Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey…” Sözü, keyfi-kuralsız yaşamayı anlatır. Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak, kurallı yaşamaktır.
İlkel insan-toplum ile modern insan-toplum farklı çağları temsil ederler.
Bilgi bütünlüğüne göre yaşamak suretiyle “medeniyetin, uygarlığın” üst yerlerine çıkabiliriz.

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...