logo

31 Ağustos 2021

Bilmiyoruz, Bilmiyorum


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

Değerli Okuyucular,

Kıymetli can Dostlar;

Gerçekten bazı işlemlerden haberimiz olması gerekmez. Bazılarından da kendimiz uzak dururuz. Ama kent meydanı katlı otopark projesi merak edilen bir proje. Ancak, isim vermeden söyleyeyim. Tanıdığım, dostlarımdan bilgilenmeye çalıştım. Maalesef doyurucu bilgi alamadım. Bazı Meclis üyeleri dostlardan da bilgilenemediğimi itiraf edeyim. Kimse bir şey bilmiyor. Üzüldüm. Bilgilenme adına inşaat alanında bulunan görsellerden de istifade edemedim. Çok yüzeysel olarak resmedilmiş görüntüler inşaat çeperlerine monte edilmiş. Hiç yoktan iyidir tabiiki.  Fakat eksi kotlarda fonksiyonel olarak öngörülen bir şey yok. Perspektif görüntü benim sorularıma cevap üretmedi. Varsa ben göremedim. Özür dilerim. Nereden girilir, nerden nasıl çıkılır? Kimse bilmiyor. Bolca varsayımlar dinledim.  Kestel’li hemşehrilerimden çok farklı yorumlar dinliyorum. Ancak dağarcığımda canlandıramıyorum. 

     Ancak yıllar önceleri kafamda şekillenmiş olan bazı düşüncelerimin eksik de olsa gerçekleştiğini görmekten mutlu oluyorum. Kent planlamalarında çok önemli olan şeylerden biride, hava koridorlarıdır. Şehrin adeta nefes boruları olarak gereklidir, şarttır. Hava kalitesi ve halkın sağlığı açısından önemlidir. Korunmalıdır, geliştirilmelidir. 

       1980’li yıllarda Bulgaristan’da Todor Jivkov yönetimi Asimilasyon politikaları ile soydaşlarımız zulüm altında idiler.  1989 yılında Merhum 8. Cumhurbaşkanımız, Devlet adamı, rahmetli Turgut Özal Kapıkule sınır kapılarımızı zulüm gören Soydaşlarımıza açarak, Anavatana dönüşlerini sağladı. O dönem kısa bir sürede Bursa’mıza 340 bin soydaşımız geldi.  Soydaşlarımızın iskanı için ilçemizde 2400 konut yapıldı. İşte o planlı bölgedeki Fatih Caddesi hava koridorlarından biridir. 

   Benim de Yeni mahalleden inen Fatih caddesi ile Turgut Özal caddesi, Gazi caddesi devamında da Pars sokağını hava koridoru mantığıyla  meydanla buluşturmak hayalimdi. 

     Eski Adliye binamız, Ziraat bankasının olduğu yapı, mülkiyet olarak Belediyemize kazandırıldı. Yıkılarak koridorun bir aşaması gerçekleşmiş olacak. Fakat hemen arkasındaki mevcut Musa Fırat Coşkun  ortaokul binası deprem dayanıksızlığı tesbiti ile yenileniyor. Yeni yapılan okul binası ile maalesef hayal ettiğimiz hava koridoru kesintiye uğrayacak üzgünüm. Keşke yerel idarecilerimiz bu yenileme inşaatını konumlanma olarak doğru yere konumlanmasını talep ederek bu hava koridorunu engelletmeseydiler, çok süper bir çözüm olurdu sanırım. 

     Bu yolla Derekızık köyümüzün üst rakımlarındaki göl çukuru denilen yaylanın serin ve temiz havasını, kürekli derenin vadisini mütaakip Kestel’in merkezine indirmek mümkün olurdu.  Kent havası taze Uludağ havası ile sirküle edilerek, temiz ve sağlıklı hava kalitesine ulaşmak mümkün olabilirdi sanıyorum. 

    Buradan diğer bir konuda da teşekkürümü ifade etmek isterim. Ancak, yine yanılma ihtimalimin olduğunu biliyorum. Çocukluk yıllarımdan hatırladığım köy kahvesinin batısındaki Değirmen olarak işleyen bina belediyeye kazandırıldı. Şu anda aslına benzer olduğunu tahmin ettiğim şekilde inşaatı devam ediyor. Umarım Güney tarafına DEĞİRMEN ÇARKI monte edilerek, bir nostalji yaşatılır. Kalan kısmında da kent kütüphanesi ihdas edilirse mükemmel olur. Sayın başkana ve Kütüphane oluşumunda önerge veren ve direnç gösteren Meclis üyelerimize teşekkür az olur. Kestel onları unutmaz. Ayakta Alkışı hak ederler. 

    Ulu Önder Atatürk’ümüzün 26 Ağustos 1922 de Dumlupınar’dan başlattığı Büyük taarruzun sonucu “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZI” kutlarım. 

     Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun…

Mustafa ÜLKER

Share
344 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...