logo

31 Ağustos 2021

Bilmiyoruz, Bilmiyorum


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

Değerli Okuyucular,

Kıymetli can Dostlar;

Gerçekten bazı işlemlerden haberimiz olması gerekmez. Bazılarından da kendimiz uzak dururuz. Ama kent meydanı katlı otopark projesi merak edilen bir proje. Ancak, isim vermeden söyleyeyim. Tanıdığım, dostlarımdan bilgilenmeye çalıştım. Maalesef doyurucu bilgi alamadım. Bazı Meclis üyeleri dostlardan da bilgilenemediğimi itiraf edeyim. Kimse bir şey bilmiyor. Üzüldüm. Bilgilenme adına inşaat alanında bulunan görsellerden de istifade edemedim. Çok yüzeysel olarak resmedilmiş görüntüler inşaat çeperlerine monte edilmiş. Hiç yoktan iyidir tabiiki.  Fakat eksi kotlarda fonksiyonel olarak öngörülen bir şey yok. Perspektif görüntü benim sorularıma cevap üretmedi. Varsa ben göremedim. Özür dilerim. Nereden girilir, nerden nasıl çıkılır? Kimse bilmiyor. Bolca varsayımlar dinledim.  Kestel’li hemşehrilerimden çok farklı yorumlar dinliyorum. Ancak dağarcığımda canlandıramıyorum. 

     Ancak yıllar önceleri kafamda şekillenmiş olan bazı düşüncelerimin eksik de olsa gerçekleştiğini görmekten mutlu oluyorum. Kent planlamalarında çok önemli olan şeylerden biride, hava koridorlarıdır. Şehrin adeta nefes boruları olarak gereklidir, şarttır. Hava kalitesi ve halkın sağlığı açısından önemlidir. Korunmalıdır, geliştirilmelidir. 

       1980’li yıllarda Bulgaristan’da Todor Jivkov yönetimi Asimilasyon politikaları ile soydaşlarımız zulüm altında idiler.  1989 yılında Merhum 8. Cumhurbaşkanımız, Devlet adamı, rahmetli Turgut Özal Kapıkule sınır kapılarımızı zulüm gören Soydaşlarımıza açarak, Anavatana dönüşlerini sağladı. O dönem kısa bir sürede Bursa’mıza 340 bin soydaşımız geldi.  Soydaşlarımızın iskanı için ilçemizde 2400 konut yapıldı. İşte o planlı bölgedeki Fatih Caddesi hava koridorlarından biridir. 

   Benim de Yeni mahalleden inen Fatih caddesi ile Turgut Özal caddesi, Gazi caddesi devamında da Pars sokağını hava koridoru mantığıyla  meydanla buluşturmak hayalimdi. 

     Eski Adliye binamız, Ziraat bankasının olduğu yapı, mülkiyet olarak Belediyemize kazandırıldı. Yıkılarak koridorun bir aşaması gerçekleşmiş olacak. Fakat hemen arkasındaki mevcut Musa Fırat Coşkun  ortaokul binası deprem dayanıksızlığı tesbiti ile yenileniyor. Yeni yapılan okul binası ile maalesef hayal ettiğimiz hava koridoru kesintiye uğrayacak üzgünüm. Keşke yerel idarecilerimiz bu yenileme inşaatını konumlanma olarak doğru yere konumlanmasını talep ederek bu hava koridorunu engelletmeseydiler, çok süper bir çözüm olurdu sanırım. 

     Bu yolla Derekızık köyümüzün üst rakımlarındaki göl çukuru denilen yaylanın serin ve temiz havasını, kürekli derenin vadisini mütaakip Kestel’in merkezine indirmek mümkün olurdu.  Kent havası taze Uludağ havası ile sirküle edilerek, temiz ve sağlıklı hava kalitesine ulaşmak mümkün olabilirdi sanıyorum. 

    Buradan diğer bir konuda da teşekkürümü ifade etmek isterim. Ancak, yine yanılma ihtimalimin olduğunu biliyorum. Çocukluk yıllarımdan hatırladığım köy kahvesinin batısındaki Değirmen olarak işleyen bina belediyeye kazandırıldı. Şu anda aslına benzer olduğunu tahmin ettiğim şekilde inşaatı devam ediyor. Umarım Güney tarafına DEĞİRMEN ÇARKI monte edilerek, bir nostalji yaşatılır. Kalan kısmında da kent kütüphanesi ihdas edilirse mükemmel olur. Sayın başkana ve Kütüphane oluşumunda önerge veren ve direnç gösteren Meclis üyelerimize teşekkür az olur. Kestel onları unutmaz. Ayakta Alkışı hak ederler. 

    Ulu Önder Atatürk’ümüzün 26 Ağustos 1922 de Dumlupınar’dan başlattığı Büyük taarruzun sonucu “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZI” kutlarım. 

     Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun…

Mustafa ÜLKER

Share
96 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...