logo

31 Ağustos 2021

Bilmiyoruz, Bilmiyorum


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

Değerli Okuyucular,

Kıymetli can Dostlar;

Gerçekten bazı işlemlerden haberimiz olması gerekmez. Bazılarından da kendimiz uzak dururuz. Ama kent meydanı katlı otopark projesi merak edilen bir proje. Ancak, isim vermeden söyleyeyim. Tanıdığım, dostlarımdan bilgilenmeye çalıştım. Maalesef doyurucu bilgi alamadım. Bazı Meclis üyeleri dostlardan da bilgilenemediğimi itiraf edeyim. Kimse bir şey bilmiyor. Üzüldüm. Bilgilenme adına inşaat alanında bulunan görsellerden de istifade edemedim. Çok yüzeysel olarak resmedilmiş görüntüler inşaat çeperlerine monte edilmiş. Hiç yoktan iyidir tabiiki.  Fakat eksi kotlarda fonksiyonel olarak öngörülen bir şey yok. Perspektif görüntü benim sorularıma cevap üretmedi. Varsa ben göremedim. Özür dilerim. Nereden girilir, nerden nasıl çıkılır? Kimse bilmiyor. Bolca varsayımlar dinledim.  Kestel’li hemşehrilerimden çok farklı yorumlar dinliyorum. Ancak dağarcığımda canlandıramıyorum. 

     Ancak yıllar önceleri kafamda şekillenmiş olan bazı düşüncelerimin eksik de olsa gerçekleştiğini görmekten mutlu oluyorum. Kent planlamalarında çok önemli olan şeylerden biride, hava koridorlarıdır. Şehrin adeta nefes boruları olarak gereklidir, şarttır. Hava kalitesi ve halkın sağlığı açısından önemlidir. Korunmalıdır, geliştirilmelidir. 

       1980’li yıllarda Bulgaristan’da Todor Jivkov yönetimi Asimilasyon politikaları ile soydaşlarımız zulüm altında idiler.  1989 yılında Merhum 8. Cumhurbaşkanımız, Devlet adamı, rahmetli Turgut Özal Kapıkule sınır kapılarımızı zulüm gören Soydaşlarımıza açarak, Anavatana dönüşlerini sağladı. O dönem kısa bir sürede Bursa’mıza 340 bin soydaşımız geldi.  Soydaşlarımızın iskanı için ilçemizde 2400 konut yapıldı. İşte o planlı bölgedeki Fatih Caddesi hava koridorlarından biridir. 

   Benim de Yeni mahalleden inen Fatih caddesi ile Turgut Özal caddesi, Gazi caddesi devamında da Pars sokağını hava koridoru mantığıyla  meydanla buluşturmak hayalimdi. 

     Eski Adliye binamız, Ziraat bankasının olduğu yapı, mülkiyet olarak Belediyemize kazandırıldı. Yıkılarak koridorun bir aşaması gerçekleşmiş olacak. Fakat hemen arkasındaki mevcut Musa Fırat Coşkun  ortaokul binası deprem dayanıksızlığı tesbiti ile yenileniyor. Yeni yapılan okul binası ile maalesef hayal ettiğimiz hava koridoru kesintiye uğrayacak üzgünüm. Keşke yerel idarecilerimiz bu yenileme inşaatını konumlanma olarak doğru yere konumlanmasını talep ederek bu hava koridorunu engelletmeseydiler, çok süper bir çözüm olurdu sanırım. 

     Bu yolla Derekızık köyümüzün üst rakımlarındaki göl çukuru denilen yaylanın serin ve temiz havasını, kürekli derenin vadisini mütaakip Kestel’in merkezine indirmek mümkün olurdu.  Kent havası taze Uludağ havası ile sirküle edilerek, temiz ve sağlıklı hava kalitesine ulaşmak mümkün olabilirdi sanıyorum. 

    Buradan diğer bir konuda da teşekkürümü ifade etmek isterim. Ancak, yine yanılma ihtimalimin olduğunu biliyorum. Çocukluk yıllarımdan hatırladığım köy kahvesinin batısındaki Değirmen olarak işleyen bina belediyeye kazandırıldı. Şu anda aslına benzer olduğunu tahmin ettiğim şekilde inşaatı devam ediyor. Umarım Güney tarafına DEĞİRMEN ÇARKI monte edilerek, bir nostalji yaşatılır. Kalan kısmında da kent kütüphanesi ihdas edilirse mükemmel olur. Sayın başkana ve Kütüphane oluşumunda önerge veren ve direnç gösteren Meclis üyelerimize teşekkür az olur. Kestel onları unutmaz. Ayakta Alkışı hak ederler. 

    Ulu Önder Atatürk’ümüzün 26 Ağustos 1922 de Dumlupınar’dan başlattığı Büyük taarruzun sonucu “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZI” kutlarım. 

     Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun…

Mustafa ÜLKER

Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...