logo

Bir Bu Eksikti..!

2015-08-25 12.28.32
İlçemizdeki sanayi fabrikalarının da zehirli dumanlarını salmalarıyla birlikte, Kestel adeta yaşanamaz bir yer haline gelirken, şimdi DOSAB belası ile karşı karşıya…
100 km yarı çaplı çevreye ,havaya,suya,toprağa zehir saçacak Tofaş’ın hemen arkasına valiliğe 8 km. uzaklıkta yapılması istenen ve çevresel etki değerlendirme raporu(ÇED) raporu halka sorulmadan onayı verilen DOSAB termik santraline hayır dilekçeleri Ataevlerde bölge idare mahkemesine verildi
DOSAB termik santraline hayır platformu üyesi, Osmangazi Belediye Meclis üyesi ve ilçemizde Eczacılık yapan Cevat ASA, bu santral Kestel’imizi de yakından ilgilendirmekte, hakim rüzgarların bu yönde ve Uludağ’ın da set olduğunu düşünürsek, tehdit altında diyerek tüm Kestel’de yaşayan yurttaşlarımızı duyarlı olmaya çağırdı.
Bursa ilinin 1 yıl içinde tükettiği kömür 50 bin ton iken, bu santralin 550 bin ton kömür tüketeceğini, bu kömürün Dursunbey’den getirileceğini ifade ederek; Kanserin, solunum yolları hastalıklarının, artacağını bölgede tarımsal faaliyeti olumsuz etkileyeceğini bildirdi. En çok etkilenecek gruplarında gebeler, çocuklar, yaşlılar, yoksullar, kronik hastalığı olan insanlar ile santralde çalışanlar olacağını söyledi.
Bu santralin yapılma amacının tamamen ucuz buhar elde edilmesidir. Enerji bakanlığı yurdumuzun enerji fazlalığı olduğunu açıklamakta. Ovaakça Doğalgaz Termik Santrali de %35 kapasite ile çalışmaktadır.
Kestel’imizin zaten kalitesiz olan havası daha da kirlenecektir. .Buradan bütün Kestel’imizin yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine ve insanımıza sesleniyoruz, Bu doğa ve topraklar bize çocuklarımızın emanetidir. Gelecek nesillere borcumuz ve vebalimiz vardır.

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?