logo

31 Aralık 2021

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha bu akşam geride bırakıyoruz.

     Büyük sıkıntılar yaşadığımız 2021 yılında, unutamayacağımız büyük sevinç ve acılar da olmuştur mutlaka.

     Fakat, ilçemiz açısından 2021 yılını değerlendirdiğimizde, hiç iç açıcı bir durum ortada yok.

     2021 yılında aklımıza gelenlerden bahsedelim;

     * Kent Meydanına yapılacak olan 300 araçlık otopark için aylardan beri sabahın köründe başlayan gürültü ve bu gürültü sonucunda uykusunu dahi uyuyamayan insanlar, civar otellerdeki vatandaşlar ve esnaflar bu durumdan illallah etmişler….

     * Ne zaman biteceği belli olmayan, sürekli kaldırımların sökülüp takılması, yeni yapılan asfaltların kesilmesi, ardından yeniden yamanması da 2021 yılının en çok konuşulan konuları arasındaydı.

     * “Kestel’e sözümüz var” deyip, tüyü bitmemiş yetimin milyonlarını betona gömen anlayışın ne yapmak istediği de 2021 yılında anlaşılamamıştır.

     * Çarşamba pazarının bulunduğu yerde, çürümeye terk edilen ve açılışı yapılırken, Bir eşininde Türkiye’de sadece Ankara’da olduğu söylenerek açılan Sosyal Tesislere maalesef 2021 yılında, en ufak bir iyileştirme yapılmadı.

     * 2021 yılının başlarında soyulup soğana çevrilen, Kestel Belediyesinin ve Kestel halkının öz kaynaklarıyla yapılan Kestel Devlet Hastanesinin yanındaki Otel için gerekli adımlar 2021 yılında da atılmadı.

     * Etrafı güzelleştireceğiz adı altında, Asırlık çınarların köklerine zarar verildiğinden dolayı çınar ağaçları devrildi, Yerine 2021 yılında bir ağaç bile dikilmedi.

     * Vani Mehmet mahallesinin kanayan bir yarası olan ve “bunu biz çözeceğiz” diyerek iddialı bir çıkış yapan Kestel Belediye yönetiminin 2021 yılında da bu konuyu çözemediği görüldü.

     * İlçemizin ana caddelerine dikilen aydınlatma lambalarının en ufak bir lodosta yerle bir olduğu ve yine binlerce lira zararın bu halkın cebinden çıktığına tanıklık edildi.

     * Trafik sorunu 2021 yılında da çözülemedi.

     * Tek şerit uygulamasının yanlış olduğu, trafiği daha da çok kilitlediği görülürken, bazı sürücülerin halen neresi tek şerit, neresi çift şerit bunu anlamakta zorluk yaşadılar.

     * Çimento fabrikasının şehir içinde kaldığı hemen her platformda konuşuldu. Şehir dışına bir yerlere taşınmasının doğru olacağı konuşulurken, 2021 yılında ikinci çimento şantiyesinin inşaatını tamamladılar.

     * Her yağmur yağdığında, ilçemiz Vani Mehmet mahallesinde su baskını yaşandı.

     * Kestel’in tarihi hamamı 2021 yılında da faaliyet gösteremedi.

     * Yine 2021 yılında, zeytinlikler sanayiye kurban edildi.

     * BESOB Sanayi sitesi 2021 yılında da çürümeye devam etti.

     * İnanılır gibi değil, Nusret Gülsevdi, bir kez daha seçim kazandı.

     * AKP’nin ilçe başkanı ve Yönetim kurulu görevden alındı.

     Tüm bunlar kısa da olsa hatırlayabildiklerim.

     Ama, 2021 yılına damga vuran öyle bir olay var ki, 2021’i uğurlamaya çalıştığımız anda ortaya çıkan, Kestel Belediyesindeki Yolsuzluk İddiaları…

      Evet…

     Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ve eski Belediye başkan yardımcısı hakkında ortaya çıkan iddialar, 2021 yılına damgasını vurdu.

     Ve, bu olayın peşini bırakmayan CHP Bursa İl başkanlığı ve Kestel ilçe başkanlığı, yılın son basın toplantısını ilçedeki parti binasında gerçekleştirerek, Önder Tanır’ın istifa etmesini veya açığa alınmasını istedi.

     Kestel Belediyesinde yaşanan bu skandal olaya, sadece CHP tepkisini gösterirken, diğer partilerin bu konuya sessiz kaldıkları görüldü.

     CHP’nin yüksek perdeden dillendirdiği bu olay, 2022 yılında da devam edecek gibi gözüküyor. Çünkü, aldığım bir duyuma göre, gerekli bilgi ve donelerin ellerine ulaştığı ve bunları da gerekli yerlerle paylaşılacağı iddiası var.

     2022 yılında da Önder Tanır’ın ve bazılarının kafası ağrıyacak gibi görünüyor.

     Kısaca da olsa, 2021’i bu şekilde uğurlarken, umarım 2022’de Hak, Hukuk ve Adalet kişiye göre değil, herkese eşit işler.

     2021 yılında yaşadığımız sıkıntıların, 2022 yılında yaşanmaması dileğiyle…

     Mutlu Yıllar…

Share
388 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...