logo

10 Ağustos 2019

Biraz beyin fırtınası yapalım….


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

    Değerli okuyucular,

    Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizleri beraberce bir beyin fırtınası oluşturmaya davet ediyorum. On dakikanızı ayırabilirseniz maksat hasıl olacaktır.  Biz; Türk toplumu olarak kanaatimce ölçme, değerlendirme ve sorgulama yapmaktan hoşlanmıyoruz. Dolayısı ile de geçmişi irdelemek, ona bağlı olarak değerlendirme yapmak istemiyoruz. Buna bağlı geleceğimizi ön görme becerisi kazanamamışız. Zaten toplum önderlerinin de şeffaf olma, bilgi paylaşma, istişare etme gibi bir dertleri hiç yoktur. Olmaz da zaten. En iyisini onlar bilir ve yaparlar. Hesap verme gibi bir ihtiyaçları bu yüzden zuhur etmez, olmaz. 

     Ben de size bunu hatırlatmak, ilçemizin hiç olmazsa bugünkü Fotoğrafını çekmek üzere dostlarınızla, arkadaşlarınızla durum değerlendirmesi  yapmaya davet ediyorum. 

     31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde tercihimizi yaptık. Doğru veya yanlış vaadler, bilgilerle yapılan bu tercihte her birimiz ayrı ayrı bir takım beklentilere girdik. İlçemiz adına, Geleceğimiz adına, çocuklarımız gençlerimiz adına Umutlarımızı tazeledik. Bekliyoruz. Hoşlanmadığımız ama sürekli önümüzde duran problemlerimizi çözme istidatını fark etmek istiyoruz. Trafik keşmekeşi, Parklanma problemi, Kaldırım işgalleri, Kentsel dönüşüm, Kaçak yapılaşma, Kent Meydanı düzenlenmesi, Haşere mücadelesi, Kayırmacılık Partizanlık, vs vs ve diğer problemler çözüme kavuşsun istiyoruz. 

     Çektiğimiz Fotoğraflarda henüz  ciddi bir değişiklik görmüş değiliz. Bu görmeyeceğiz demek değildir.  Belki ilgililer çalışıyor ve hazırlanıyorlardır. Bizim bilgimiz olmayabilir. Her çalışmanın bir hazırlık kuluçka dönemi vardır. Belki ihale hazırlıkları vardır. Şeffaf yönetim şekli sergileseler. Bilgi paylaşsalar çok iyi yapmış olurlar. Hemşehrilerimizde olumsuz düşünmezler.  Kastettiğim seçimler sonucu oluşan yeni belediye yönetiminin ilk yüz günlük icraatlerinin değerlendirilmesidir. Katılır mısınız bilemem. Ben gözle görünen , fark edilen bir icraat göremedim . Başkan’ın kafasının içini bilemem. Ancak duyumlarıma göre benim on beş yıl önce hayal ettiğim T.Özal caddesi ile kent meydanını birleştirmenin yapılabilirliğini değerlendirmeye alınmış, etüt ediliyormuş . Taslak çalışmalarını, animasyon projelerinin yapılması talimatları verilmiş. Eski adliye binasının kamulaştırılması , arkasındaki okul binası ve müştemilatının milli eğitim bakanlığının müsaadeleri ve olurları ile yıkılarak meydanla fiziki bütünleştirilmesi amaçlanmalıdır. Böylece Uludağ dan kuzeye doğru esen rüzgarın önünün açılması sağlanmalıdır.  Serin ve nemli olan hava çam ağaçlarının kokusunu Kestel kent meydanına  indirecektir. Bu düşünce gerçekleşmese bile beni Mutlu etmiştir.  Bir diğer hayal porejem de geniş bir bulvar , yeni bir yaşam aksı olarak Bursa caddesi, lise caddesi, aile parkı içinden geçerek poyraz sokak devamı Beşevler caddesi birleştirilip Mandıras’a kadar ulaştırılmasıdır. 

      Bursa caddesi üzerinde seçim yatırımı olarak temeli atılmış olan kapalı pazar alanı ve katlı otopark inşaatının Büyükşehir yatırımı olarak ne Zaman bitirileceği hemşehrilerimizce merakla sorgulanmaktadır. Kent içinde nefes alma alanı da böylece çarçur edilmiştir.

      Buna karşılık eski kültür merkezi daha işlevsel kullanılmak için dönüştürülmüştür. Keşke bütün teknik birimler hatta tüm belediye birimleri ve hatta başkanlık makamı da buraya nakledilmeliydi. Kestelspor Akademi olarak altyapı oluşturularak aidiyet duygusunun pekiştirilmesi çalışması takdir edilecek iyi bir başlangıçtır. Doğru yapılmıştır. Geleceğimiz gençlerimiz çocuklarımız sporla kaynaştırılacaktır. Kestel kazanacaktır. Köylerimiz yeni isimleri ile çevre mahallelerimiz beklemeye ve sabır göstermeye mecbur kalmışlardır.

       98, 99, Yüzzz gün geride kaldı. Sizce değişen ne var,?  Veya Siz gerçekleşen bir vaad biliyor musunuz ?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...