logo

10 Ağustos 2019

Biraz beyin fırtınası yapalım….


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

    Değerli okuyucular,

    Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizleri beraberce bir beyin fırtınası oluşturmaya davet ediyorum. On dakikanızı ayırabilirseniz maksat hasıl olacaktır.  Biz; Türk toplumu olarak kanaatimce ölçme, değerlendirme ve sorgulama yapmaktan hoşlanmıyoruz. Dolayısı ile de geçmişi irdelemek, ona bağlı olarak değerlendirme yapmak istemiyoruz. Buna bağlı geleceğimizi ön görme becerisi kazanamamışız. Zaten toplum önderlerinin de şeffaf olma, bilgi paylaşma, istişare etme gibi bir dertleri hiç yoktur. Olmaz da zaten. En iyisini onlar bilir ve yaparlar. Hesap verme gibi bir ihtiyaçları bu yüzden zuhur etmez, olmaz. 

     Ben de size bunu hatırlatmak, ilçemizin hiç olmazsa bugünkü Fotoğrafını çekmek üzere dostlarınızla, arkadaşlarınızla durum değerlendirmesi  yapmaya davet ediyorum. 

     31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde tercihimizi yaptık. Doğru veya yanlış vaadler, bilgilerle yapılan bu tercihte her birimiz ayrı ayrı bir takım beklentilere girdik. İlçemiz adına, Geleceğimiz adına, çocuklarımız gençlerimiz adına Umutlarımızı tazeledik. Bekliyoruz. Hoşlanmadığımız ama sürekli önümüzde duran problemlerimizi çözme istidatını fark etmek istiyoruz. Trafik keşmekeşi, Parklanma problemi, Kaldırım işgalleri, Kentsel dönüşüm, Kaçak yapılaşma, Kent Meydanı düzenlenmesi, Haşere mücadelesi, Kayırmacılık Partizanlık, vs vs ve diğer problemler çözüme kavuşsun istiyoruz. 

     Çektiğimiz Fotoğraflarda henüz  ciddi bir değişiklik görmüş değiliz. Bu görmeyeceğiz demek değildir.  Belki ilgililer çalışıyor ve hazırlanıyorlardır. Bizim bilgimiz olmayabilir. Her çalışmanın bir hazırlık kuluçka dönemi vardır. Belki ihale hazırlıkları vardır. Şeffaf yönetim şekli sergileseler. Bilgi paylaşsalar çok iyi yapmış olurlar. Hemşehrilerimizde olumsuz düşünmezler.  Kastettiğim seçimler sonucu oluşan yeni belediye yönetiminin ilk yüz günlük icraatlerinin değerlendirilmesidir. Katılır mısınız bilemem. Ben gözle görünen , fark edilen bir icraat göremedim . Başkan’ın kafasının içini bilemem. Ancak duyumlarıma göre benim on beş yıl önce hayal ettiğim T.Özal caddesi ile kent meydanını birleştirmenin yapılabilirliğini değerlendirmeye alınmış, etüt ediliyormuş . Taslak çalışmalarını, animasyon projelerinin yapılması talimatları verilmiş. Eski adliye binasının kamulaştırılması , arkasındaki okul binası ve müştemilatının milli eğitim bakanlığının müsaadeleri ve olurları ile yıkılarak meydanla fiziki bütünleştirilmesi amaçlanmalıdır. Böylece Uludağ dan kuzeye doğru esen rüzgarın önünün açılması sağlanmalıdır.  Serin ve nemli olan hava çam ağaçlarının kokusunu Kestel kent meydanına  indirecektir. Bu düşünce gerçekleşmese bile beni Mutlu etmiştir.  Bir diğer hayal porejem de geniş bir bulvar , yeni bir yaşam aksı olarak Bursa caddesi, lise caddesi, aile parkı içinden geçerek poyraz sokak devamı Beşevler caddesi birleştirilip Mandıras’a kadar ulaştırılmasıdır. 

      Bursa caddesi üzerinde seçim yatırımı olarak temeli atılmış olan kapalı pazar alanı ve katlı otopark inşaatının Büyükşehir yatırımı olarak ne Zaman bitirileceği hemşehrilerimizce merakla sorgulanmaktadır. Kent içinde nefes alma alanı da böylece çarçur edilmiştir.

      Buna karşılık eski kültür merkezi daha işlevsel kullanılmak için dönüştürülmüştür. Keşke bütün teknik birimler hatta tüm belediye birimleri ve hatta başkanlık makamı da buraya nakledilmeliydi. Kestelspor Akademi olarak altyapı oluşturularak aidiyet duygusunun pekiştirilmesi çalışması takdir edilecek iyi bir başlangıçtır. Doğru yapılmıştır. Geleceğimiz gençlerimiz çocuklarımız sporla kaynaştırılacaktır. Kestel kazanacaktır. Köylerimiz yeni isimleri ile çevre mahallelerimiz beklemeye ve sabır göstermeye mecbur kalmışlardır.

       98, 99, Yüzzz gün geride kaldı. Sizce değişen ne var,?  Veya Siz gerçekleşen bir vaad biliyor musunuz ?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...