logo

10 Ağustos 2019

Biraz beyin fırtınası yapalım….


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

    Değerli okuyucular,

    Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizleri beraberce bir beyin fırtınası oluşturmaya davet ediyorum. On dakikanızı ayırabilirseniz maksat hasıl olacaktır.  Biz; Türk toplumu olarak kanaatimce ölçme, değerlendirme ve sorgulama yapmaktan hoşlanmıyoruz. Dolayısı ile de geçmişi irdelemek, ona bağlı olarak değerlendirme yapmak istemiyoruz. Buna bağlı geleceğimizi ön görme becerisi kazanamamışız. Zaten toplum önderlerinin de şeffaf olma, bilgi paylaşma, istişare etme gibi bir dertleri hiç yoktur. Olmaz da zaten. En iyisini onlar bilir ve yaparlar. Hesap verme gibi bir ihtiyaçları bu yüzden zuhur etmez, olmaz. 

     Ben de size bunu hatırlatmak, ilçemizin hiç olmazsa bugünkü Fotoğrafını çekmek üzere dostlarınızla, arkadaşlarınızla durum değerlendirmesi  yapmaya davet ediyorum. 

     31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde tercihimizi yaptık. Doğru veya yanlış vaadler, bilgilerle yapılan bu tercihte her birimiz ayrı ayrı bir takım beklentilere girdik. İlçemiz adına, Geleceğimiz adına, çocuklarımız gençlerimiz adına Umutlarımızı tazeledik. Bekliyoruz. Hoşlanmadığımız ama sürekli önümüzde duran problemlerimizi çözme istidatını fark etmek istiyoruz. Trafik keşmekeşi, Parklanma problemi, Kaldırım işgalleri, Kentsel dönüşüm, Kaçak yapılaşma, Kent Meydanı düzenlenmesi, Haşere mücadelesi, Kayırmacılık Partizanlık, vs vs ve diğer problemler çözüme kavuşsun istiyoruz. 

     Çektiğimiz Fotoğraflarda henüz  ciddi bir değişiklik görmüş değiliz. Bu görmeyeceğiz demek değildir.  Belki ilgililer çalışıyor ve hazırlanıyorlardır. Bizim bilgimiz olmayabilir. Her çalışmanın bir hazırlık kuluçka dönemi vardır. Belki ihale hazırlıkları vardır. Şeffaf yönetim şekli sergileseler. Bilgi paylaşsalar çok iyi yapmış olurlar. Hemşehrilerimizde olumsuz düşünmezler.  Kastettiğim seçimler sonucu oluşan yeni belediye yönetiminin ilk yüz günlük icraatlerinin değerlendirilmesidir. Katılır mısınız bilemem. Ben gözle görünen , fark edilen bir icraat göremedim . Başkan’ın kafasının içini bilemem. Ancak duyumlarıma göre benim on beş yıl önce hayal ettiğim T.Özal caddesi ile kent meydanını birleştirmenin yapılabilirliğini değerlendirmeye alınmış, etüt ediliyormuş . Taslak çalışmalarını, animasyon projelerinin yapılması talimatları verilmiş. Eski adliye binasının kamulaştırılması , arkasındaki okul binası ve müştemilatının milli eğitim bakanlığının müsaadeleri ve olurları ile yıkılarak meydanla fiziki bütünleştirilmesi amaçlanmalıdır. Böylece Uludağ dan kuzeye doğru esen rüzgarın önünün açılması sağlanmalıdır.  Serin ve nemli olan hava çam ağaçlarının kokusunu Kestel kent meydanına  indirecektir. Bu düşünce gerçekleşmese bile beni Mutlu etmiştir.  Bir diğer hayal porejem de geniş bir bulvar , yeni bir yaşam aksı olarak Bursa caddesi, lise caddesi, aile parkı içinden geçerek poyraz sokak devamı Beşevler caddesi birleştirilip Mandıras’a kadar ulaştırılmasıdır. 

      Bursa caddesi üzerinde seçim yatırımı olarak temeli atılmış olan kapalı pazar alanı ve katlı otopark inşaatının Büyükşehir yatırımı olarak ne Zaman bitirileceği hemşehrilerimizce merakla sorgulanmaktadır. Kent içinde nefes alma alanı da böylece çarçur edilmiştir.

      Buna karşılık eski kültür merkezi daha işlevsel kullanılmak için dönüştürülmüştür. Keşke bütün teknik birimler hatta tüm belediye birimleri ve hatta başkanlık makamı da buraya nakledilmeliydi. Kestelspor Akademi olarak altyapı oluşturularak aidiyet duygusunun pekiştirilmesi çalışması takdir edilecek iyi bir başlangıçtır. Doğru yapılmıştır. Geleceğimiz gençlerimiz çocuklarımız sporla kaynaştırılacaktır. Kestel kazanacaktır. Köylerimiz yeni isimleri ile çevre mahallelerimiz beklemeye ve sabır göstermeye mecbur kalmışlardır.

       98, 99, Yüzzz gün geride kaldı. Sizce değişen ne var,?  Veya Siz gerçekleşen bir vaad biliyor musunuz ?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın…

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...