logo

04 Ekim 2022

Bize ait olanlar…


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular

    Kadirşinas Dostlar

    Bu yazımda, Amerika’nın doğusundaki Newyork, Newjersey ve Connecticut eyalet devletlerindeki iki haftalık gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

      Öncelikle 18 Eylül de Birleşmiş Milletler toplantıları vesilesiyle Devletimizi temsilen Newyorkta bulunan Cumhurbaşkanımızın korumalarını yakalarındaki rozetlerinden ve kravatlı takım elbiseli oluşlarından farkettim. Vakıa iyi nöbetler muhabbetimde, CB’nının önünde bulunduğumuz 42. Caddede ki Rockefeller Center de Öğlen yemeğinde olduğunu öğrenmiş olduk.

     Biraz sonra da kendisiyle tanış olduğum, Çevre Şehircilik ve iklim değişikliği bakanımız Murat Kurum ve yanındaki zevatla karşılaştım. Ayaküstüde olsa, Kestel de yapılması öngörülen TOKİ konutlarını konuştu. Doğrusu benim de kanaatimi, düşüncemi sordu.

     Bir sonraki kavşakta ise inanmazsınız.

Bilim Teknoloji Sanayi bakanı Mustafa Varank kızım ile fotojenik bir görüntü şansını bize sundu. Sanayici olunca Soğuksu’yu sormadan edemedim. Dinlediklerim bende saklı. Uzun bir muhabbet.

     Doğrusu 2. Cadde ile 41. Caddenin kesişme kavşağındaki Türken Foundation’un inşaatı devam eden 21 katlı yurt binasını da aradım, buldum.  Tügva ve Ensar vakfının ortaklaşa kurduğu Türken Vakfı ülkemde sosyal medya sayesinde özellikle genç kuşak tarafından takip ediliyor sanırım.

     Vakıf BM ye çok yakın bir konumda , Manhattan’ın merkezinde 21 katlı Öğrenci yurdu yapıyormuş galiba. Sadece arsası İçin 25 milyon Amerikan Doları ödendiğini basında okumuştum. Görsel medyadaysa tartışıldığını hepimiz biliyoruz.

     KYK yurtlarındaki ihtiyaçlar karşılanamadığı için Türgev ve Ensar vakıfları ihtiyaçı olan gençlerimize referansla çare olmaya çalışıyor. Şimdi genişleyen imkanlarla milyon dolarlık öğrenci yurtlarını Newyork-Manhattan de açarak oradaki Üniversite öğrencisi gençlerin derdini çözeceklermiş. Tabii yerseniz…!!!

       İnanın burada gördüklerimden sonra, millet olarak ahlaken çöküntü yaşıyoruz kanaatim perçinlendi, pekişti.  Biz oryantal toplumlar ailesi olarak kanun, kural, sistem tanımıyoruz, takmıyoruz, uymuyoruz. Alın size iki fotoğraf sunacağım.

     Sağdaki (birinci) fotoğrafta tamamen bize ve arap dünyasına bedeli mukabil ciddi ikaz var. Hatalı bir şekilde ve bir saatten fazla parklanmanın bedeli 225+65+60 olarak 350 $ oluyor ve mahkeme ayrıca puan cezası işletiyor.

     Soldaki (ikinci) fotoğrafta ise Escalade tipi Chevrolet marka, özel plaka sahibi olan ŞAHİN isimli bir vatandaşımız engellilerin yerine parklanmış, penaltı dedikleri pozisyonun cezası ise 250$ alt sınır olarak yasaklama levhasında belirtilmiş, yazılmış.

     Biz oryantal toplum iflah olmamakta kararlıyız. Kurallar, kaideler, yasaklar, demokrasi bize değil başkalarına geçerli…

     Bu yüzden Avrupa birliği altmış küsur yıldır bizi birliğe almıyor, kurduğu düzeni paylaşmıyor. İktidar gücümüzü hizmet için, düzen için kullanmıyoruz. Hakkı haklıya teslim etmiyor, taraftarı, yandaşı kayırıyor, düzen bozuyoruz.

      Bu yüzden ilçemizdeki yanlışları da, kaçak yapılanları da, Derekızık’ta, Gözede de, Ağlaşan’da, Alaçam’daki yıkımlarıda/yapılanlarıda, BESOB Çataltepe  projesinde dönen dolapları da izah edemiyoruz. İşimiz zor yani….

    Gününüz neşeli bereketli geçsin.

    Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
358 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...